Ahıska Türklerinin ikinci kafilesi Türkiye'de.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda Türkiye'de iskan ettirilecek Ahıska Türklerinin ikinci kafilesi Erzincan'a geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda Türkiye'de iskan ettirilecek Ahıska Türklerinin ikinci kafilesi Erzincan'a geldi.

Ukrayna'dan Erzincan'ın Üzümlü ilçesine 25 Aralık 2015'te getirilen 439 kişilik 116 aileden oluşan ilk kafilenin ardından 177 kişilik 35 Ahıska Türkü aile, Ukrayna’nın doğusundaki Slavyansk şehrinden alınarak, Harkov’dan Türk Hava Yollarına (THY) ait bir uçak ile Erzincan'a getirildi.

Erzincan Havalimanı'nda Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Vali Yardımcısı Fatih Kaya, Emniyet Müdürü Doğan İnci, AK Parti İl Başkanı Orhan Bulut bazı kurum müdürleri tarafından çiçeklerle karşılanan aileler, gümrük işlemlerinin ardından aprona alındı.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, burada yaptığı konuşmada, ilk kafilenin 25 aralık 2015 tarihinde geldiğini söyleyerek, "Slavyansk bölgesi var savaşa en yakın bölge, bu gelen 35 aile 177 kişi Slavyansk bölgesinden bugün saat 16.30 itibarıyla hareket etti ve Erzincan'a geldik. İkinci etap bu şekilde tamamlandı, inşallah bundan sonraki grubu 1 nisan üzerinden 160 aile olarak getireceğiz" dedi.

"Çok mutluyuz her şey için çok teşekkür ederiz Türkiye'ye"

Ahıska Türkü Asya İzaharova ise insanın vatanına kavuşmasının güzel bir duygu oldunu belirterek, "Çok mutluyuz her şey için çok teşekkür ederiz Türkiye'ye. İnşallah en kısa zamanda oradaki bütün Ahıskalılar buraya gelir, kendi vatanlarına kavuşurlar" diye konuştu.

"Ne Mutlu Türk'üm" diyerek sözlerine başlayan Ferhat Hatemov da "Allah'a şükür, çok gurur duyuyorum bugün başımızda var bizim sultanımız, paşamız Recep Tayyip Erdoğan. Tabii özlem çekiyorduk. Ancak haberlerde görebiliyorduk Türkiye'yi ama Allah'a şükür o günler bitti. Yeni sayfadan başladık yaşamaya inşallah her şey güzel olur Türkiye'de."

Aileler TOKİ tarafından Üzümlü ilçesinde yaptırılan konutlara yerleştirilmek üzere Erzincan Havalimanı'ndan otobüslerle götürüldü.

Aile konutlarına yerleşti

Erzincan Havalimanı'nda karşılanan 177 kişilik 35 Ahıska Türkü aile, buradaki işlemlerin tamamlanmasının ardından kendileri için Üzümlü Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüsler ile Üzümlü ilçesine getirildi.

İlçede Kaymakam Fatih Acar ve Belediye Başkanı Ahmet Sazlı tarafından karşılanan aileler, otobüsten inerek yakınlarına sarılıp mutluluk gözyaşı döktüler. Aileler tek tek TOKİ konutlarına görevliler tarafından götürülerek yerleştirildi.

42 yaşındaki Aziz Mamidov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öz vatanlarına dönmekten duydukları mutluluğu dile getirerek, "Ben vatanıma geldiğim için Türk milletini gördüğüm için gurur duyuyorum. Biz yorgun insanlarız, hayatta çok yorulmuşuz. İnşallah buraya geldik ki tatlı günlere kavuşalım. Ukrayna'dan gelemeyenlerinde Allah yardımcısı olsun. Onlarda tez zamanda gelsinler. Bizim Ahıska Türkleri kendi topraklarına gelsin. Biz de kendi ülkemize hizmet edelim. Bugüne kadar ayrı ülkelere hizmet ettik bundan sonrada biz kendi topraklarımıza hizmet edelim" diye konuştu.

Feruza Mamidov ise emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, yardımcılarına ve herkese çok teşekkür ediyoruz. Üzümlü ilçesi bizi buraya kabul ettiler hepsine teşekkür ediyoruz, Allah hepsinden razı olsun. Bize sıcak ev verdiler, vatan verdiler. Geldik hepsi çok güzel, dayalı döşeli evler. Çok sevindik, sevincimizden gözyaşlarımız bitti. Buraya gelene kadar ağladık" ifadelerini kullandı.