​Azerbaycan vatandaşı Ahıskalı Türk öğrenciler Gürcistan'dan tahliye edildi

Gürcistan’ın Ahıska Devlet Üniversitesi’nde eğitim alan Ahıskalı Türk öğrenciler Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Gürcistan Temsilciliği’nin organizasyonunda Azerbaycan’ın Gürcistan’daki Büyükelçiliği tarafından Azerbaycan’da yaşayan ailelerinin yanına gönderildi.

12 Temmuz 2020 tarihinde, Ermenistan'ın Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine düzenlediği saldırı ve iki ülke arasında yaşanan gerginlik, Ahıska’da eğitim gören Azerbaycan vatandaşı öğrencilere de yansıdı. Gürcistan’ın Ahıska bölgesinde yoğun bir nüfusa sahip olan Ermeniler içerisinde bir grup genç, Ahıska’da eğitim gören Azerbaycan vatandaşı Ahıskalı öğrencileri hedef alıp kışkırtıcı hareketlerde bulunarak etnik bir gerginlik çıkarma girişiminde bulundular.

DATÜB Gürcistan Temsilcisi İsmail Ahmedov, Ahıska’da bir grup Ermeni genç saldırgan ile Ahıskalı Türk öğrenciler arasında çıkabilecek kavgayı ve yaşanacak bu kavgadan bölgede yaşayan Ahıskalı Türk ailelerin de zarar görmemesi için derhal Ahıska Devlet Üniversitesi Rektörlüğünü, Gürcistan hükümet yetkililerini, Azerbaycan’ın Gürcistan’daki Büyükelçiliğini, Azerbaycan Diaspora İşleri Devlet Komitesini bilgilendirerek olaya müdahale etmeleri için yardım talebinde bulundu. Ayrıca, İsmail Ahmedov, Gürcistan yetkililerinden olayların daha da derinleşmesini önlemek amacıyla öğrencilerin ikamet ettikleri yurtların korunmaya alınması ve polislerin yurt önünde nöbet tutmaları için gerekli çalışmaların yapılmasını talep etti.

Ders döneminin bitmesine rağmen korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle Azerbaycan ve Gürcistan sınırının kapalı olmasından dolayı Ahıska’da bir aydan fazla bir süredir bekleyen 18 Ahıskalı öğrenci, Azerbaycan’ın Gürcistan’daki Büyükelçiliği tarafından Ahıska’da meydana gelebilecek olayların büyümesini önlemek amacıyla geçici şekilde, ilk etapta Ahıska’dan başkent Tiflis’e ardından ise 22 Temmuz 2020 tarihinde Azerbaycan’da yaşayan ailelerinin yanına gönderildi.

DATÜB olarak gerek Ermenistan’ın Azerbaycan’a yaptığı saldırıyı gerekse de eğitim almak amacıyla Ahıska’da bulunan Azerbaycan vatandaşı olan Ahıskalı Türk öğrencilerimize karşı bölgede yaşayan bir grup Ermeni genç saldırganın yapmış olduğu provokasyonu sert bir şekilde kınıyor, gelecekte böyle hadiselerin bir daha yaşanmamasını ümit ediyoruz.

Öğrencilerimizin olayların büyümeden Ahıska’dan tahliye edilmesi sürecindeki desteklerinden dolayı Azerbaycan’ın Gürcistan’daki Büyükelçiliğine, Azerbaycan Diaspora İşleri Devlet Komitesine, SOCAR GEORGİA Şirketi’ne ve DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’a teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız. Ayrıca, Ahıska Devlet Üniversitesi Rektörlüğüne, Gürcistan hükümet yetkililerine ve öğrencilerimizin can güvenliğini koruyan bölge polislerine teşekkür ederiz.