DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov'un Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin 100'üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla tebrik mesajı

Azerbaycan Cumhuriyetinin 100. kuruluş yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyorum. Azerbaycan 1991 yılında ikinci bağımsızlığını kazanmasından bu yana her alanda oldukça önemli başarılara imza atmıştır. Azerbaycan'ın gelecekte de dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olacağına inancımız sonsuzdur.

Azerbaycan kendisinin en zor zamanlarında bile Ahıskalı Türklere sahip çıkan ilk ülke olmuştur. 1989 yılında Fergana olaylarından sonra Özbekistan’dan zorla göç etmek zorunda kalan yüzlerle Ahıskalı, Azerbaycan Devletinin ve Azerbaycan halkının misafirperverliği ve açık yürekliliği ile karşılaşmıştır. Azerbaycan halkı Ahıskalı kardeşleri ile sofralarını ve evlerini paylaşarak aramızdaki kardeşliğin sözde değil özde olduğunu bir daha göstermiştir.

Bugün bağımsız Azerbaycan Türk Dünyası devletleri ile ilişkilerini, kardeşlik anlayışı içerisinde sürdürmektedir. Azerbaycan'ın diğer Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerinin temelini, tarihsel bağlar, ortak kültür, ortak dil teşkil etmektedir. Bu sebeple Azerbaycan'ın, Türkiye, Kazakistan ve diğer Türk Devletleri ile arasındaki dostluk ve kardeşlikle yoğrulan bu bağlarının hiçbir zaman kopmamasını temenni ediyorum.

Meseleleri ve dertleri ile aynı, geleceği de ortak olan Azerbaycan ve Türkiye'nin işbirliği bölgenin ve dünyanın barışı açısından büyük bir öneme sahiptir. İki devlet, tek millet olarak gelişmekte olan ülkelerimizi engellemek isteyen güçlere karşı da birlik ve beraberlik şuuru içinde olduğumuz kesindir.

Ulu Önder Haydar Aliyev’in yolundan değerli devlet adamı İlham Aliyev devam etmektedir. Yolumuza devam ederken engeller çıkabilir. Ama Azerbaycan bu engellerin hepsini aşıyoruz ve aşacaktır.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünü ve Azerbaycan’ın Milli Bayramı “28 Mayıs Cumhuriyet Günü” dolayısıyla tekrar kutluyorum. Azerbaycan, geleceğin bir yıldızı olarak parlıyor ve parlamaya da devam edecektir.

Saygılarımla,

Ziyatdin KASSANOV

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB)

Genel Başkanı