DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov Üzümlü'de Yaşayan Ahıskalılar ile Yeniden Bir Araya Geldi

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’un Başkanlığında, DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, DATÜB Yönetim Kurulu üyesi ve Ukrayna Temsilcisi Marat Rasulov, “Türk Birliği” Dergisi ve “Ahıska” Gazetesi Baş Editörü Rövşan Memmedoğlu, DATÜB Gençlik Kolları üyelerinden İskender Mammadov ve Mariam Bayragradova’dan oluşan DATÜB Heyeti Ukrayna’da savaş bölgesinden çıkarılarak Türkiye’ye getirilip Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıskalılar ile bir araya geldi.

DATÜB Genel Başkanı Kassanov toplantıda yaptığı konuşmasında oldukça önemli mesajlar mesajlar verdi:

“Değerli milletimiz,

Türkiye Devleti bizlere en zor zamanlarımızda sahip çıkarak buraya göç etmemize imkan sağladı. Bizim için son durak burasıdır. Tüm bunların mimarı da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Belki de O, olmasaydı biz bugün burada olamazdık.

2 Temmuz 1992 tarihli ve 3835 sayılı Ahıska Türklerinin Türkiye'ye Kabulü ve İskanına Dair Kanunun kabul edildi. Fakat aradan geçen uzun bir süre zarfında maalesef çeşitli hükumetler bu kanunu yeterli düzeyde yürürlüğe koymadı, işletmedi. Yine Sayın Cumhurbaşkanımız ve AK Parti döneminde Ahıskalıların Ukrayna’dan Türkiye’ye iskanlı göçü ile ilgili çalışmalar yapıldı. Kim ne derse desin, onlara kulak vermeyin. Tüm bu yapılanlar bizim için, bizim ailelerimiz ve çocuklarımızın geleceği içindir. Ahıskalılar bugün Türkiye’de oldukça saygın bir toplumdur. Bunu düşürmek çok kolaydır. Bazılarının aramıza ekmek istedikleri fitne tohumlarını birlik ve beraberliğimiz ile bertaraf etmeliyiz. Onlara inat Türkiye Cumhuriyeti Devletimize ve devlet büyüklerimize vereceğimizin destek ve iradeli davranışımız sayesinde bu saygınlığımızı her zaman koruyacak ve ilelebet Anavatanımız Türkiye'de yaşayacağız.

Milletimiz bugüne kadar çok zorluklar çekti. Şükürler olsun ki, bugün iyiyi kötüden seçebilecek kadar tecrübeliyiz. Üç defa sürgüne maruz kaldık. Bugün Üzümlü’de yaşayan milletimiz her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının olduğu gibi bazı zorluklar ile karşılaşabilir. Fakat biz bu sorunları büyütmeden, sağduyulu davranmalıyız. DATÜB olarak bu sorunların ortadan kaldırılması doğrultusunda gerekli çalışmaları yaptık, yapıyoruz, yapacağız da.

Sizin talep ve istekleriniz bizim için çok önemlidir. Bunların hepsini bir araya toplayarak Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımız, DATÜB tarafından milletimiz ile ilgili yapılan taleplerin her zaman olumlu karşıladığını ve desteklediğini her zaman ifade ediyor. En kısa sürede gereken taleplerimiz ile ilgili gerekli çalışmalar yapılacaktır.

Biz Ahıskalılar olarak, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde, bizim için yapılan tüm bu güzel çalışmalar için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylarını destekleyerek vefa borcumuzu ödeyeceğiz.

Allah Türkiye'mizi daim güçlü kılsın. Türkiye tüm Müslümanlar ve Türk dünyası için bir umuttur. Türkiye güçlü olursa bizler de güçlü oluruz.”