​DATÜB Olarak YTB ile Birlikte Düzenlediğimiz Ahıska Sürgünü'nün 75'inci Yıl Anma Programı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Gerçekleştirildi

10 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezinde "Ahıska Sürgününün 75. Yıl Anma Programı" Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Sürgünün 75. Yılında Ahıska Türkleri Anma Programı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Bu akşam böylesi duygu dolu bir atmosferde kalplerimizi buluşturan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımıza, Dünya Ahıska Türkleri Birliği'ne şükranlarımı sunuyorum. Oldukça geniş bir yelpazede düzenlenen 75. yıl anma etkinliklerinin Ahıskalı soydaşlarımızın karşılaştığı zulümlerin yerel ve uluslararası zeminlerde duyurulması bakımından hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum.

"DERS ÇIKARILMAYAN TARİH TEKERRÜR EDER"

Hisse alınmayan, ders çıkarılmayan tarih tekerrür eder. Bunu engellemenin yolu ise yaşananları unutmamak ve unutturmamaktır. Az önce hep birlikte gözyaşlarıyla izlediğimiz belgesel 75 yıl önce Ahıska Türkleri'nin karşılaştığını göstermesi açısından ibretliktir. Görsel ve yazılı olarak kayda alınması gerekiyor. Türk coğrafyasının farklı yerlerinde yaşayan Ahıskalı gençlerin ata yurtları ziyaret ederek oraları görmelerini sağlamalıyız. Ahıska müziğini, folklörünü, kültür ve sanatını daha fazla insana ulaştırabilmeliyiz. Ortak tarihi mirasımızı korumanın ve gelecek kuşaklara aktarmanın mücadelesini vermeliyiz. Yıkılan her eserin aynı zamanda hafızamızdan bir parça götürdüğünü de unutmamalıyız. Ahıska'nın kadim mirasını yaşatmaya, yeniden ayağa kaldırmaya matuf bu faaliyetleri takdirle karşılıyorum. İlgili kurumlarımızın, özellikle arşiv ve envanter çalışmalarına ağırlık vereceğine inanıyorum. Bundan 75 yıl önce Ahıska'da insanlığın en utanç verici sahnelerinden biri yaşandı. Stalin tarafından birkaç saat içinde öz yurtlarından kopartılarak Sovyet coğrafyasının dört bir yanına sürgün edildi.

"AHISKA TÜRKLERİ'NİN VATANINA GERİ DÖNÜŞÜ SAĞLANMALIDIR"
Ne bir başkasının hakkına el uzatacağız, ne hakkımızın yenilmesine rıza göstereceğiz. Herkes sessiz kalsa da biz her platformda Ahıska Türklerinin davasını savunmaktan geri duymayacağız. Burada bir gerçeği tekrar ifade etmekte de fayda görüyorum. Ahıskalı kardeşlerimizin gönlünde açılan yaraları bir nebze de hafifletecek tek yol arzu eden her Ahıska Türkünün vatanlarına geri dönebilmesini sağlamaktır. Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkanı Ziyatdin kardeşimizle bu konuları sürekli görüştük, görüşüyoruz, görüşeceğiz. İlgili ülkelerin karşılaştıkları sıkıntıları, zorlukları elbette buluyoruz. Bunların aşılması için elimizden gelen desteği vermeye hazır olduğumuzu her fırsatta muhataplarımızın bilgilerine sunuyoruz. Boşa geçirilen her gün mağduriyeti daha fazla arttırmaktadır.

"YAZDIĞINIZ BAŞARI HİKAYELERİYLE GURUR DUYUYORUZ"

İnşallah bundan sonra da sizlerin davasını davamız addederek hem Gürcistan makamları hem de Avrupa Konseyi nezdinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu konu Gürcistan ile ilişkilerimizin ve güney Kafkasya siyasetimizin öncelikleri arasında yer almaya devam edecektir. Ahıska Türkleri zulme, sürgüne ve acıya rağmen gittikleri her yerde çalışkanlık, başarıları, dillerine, dinlerine ve kimliklerine sahip çıkmalarıyla temayüz etmişlerdir. 75 yıldır büyük sabırla yürüttükleri adalet mücadelesinde hiçbir zaman meşruiyetten ve hukuktan ayrılmamışlardır. ABD'den Kazakistan'a dünyanın 9 farklı ülkesinde kurdukları hayatlarla umudun ve dayanışmanın sembolü olmuşlardır. Türkiye olarak sizlerin her türlü sıkıntıya göğüs gererek yazdığınız başarı hikayelerinden biz gurur duyuyoruz.

"BİRİLERİ RAHATSIZ OLUNCA 'DOĞRU YOLDAYIZ' DEDİM"
Ukrayna'da olaylar başlayınca hemen devreye girerek çatışmadan etkilenen kardeşlerimizi buraya getirdik. Ülkemizde birileri bunlardan rahatsız oldu. Ben de arkadaşlarıma dedim ki 'Bunlar rahatsız olduğuna göre biz doğru yoldayız'. 672 ailenin Erzincan ve Ahlat'a yerleşmesini sağladık. Bu kardeşlerimizle ilgili resmi kurumlarımız eğitim, konut, sağlık ve diğer ihtiyaçlarına dair gereken adımları atıyor. Türkiye'ye yerleşmiş olan Ahıskalı kardeşlerimizin farklı alanlarda karşılaştıkları sorunların çözümü için de gerekli tedbirleri alıyoruz.

"AHISKALI KARDEŞİMİZ İNSANLIK DIŞI MUAMELELERİN KURBANI OLDU"
Sovyet yönetimi Ahıskalıları en ağır şartlarda çalışma kamplarına gönderdi. Bu kamplarda binlerce Ahıskalı kardeşimiz soğuğun ve insanlık dışı muamelelerin kurbanı oldu. Bu vesile ile bir gün vatanına kavuşmaları dileğiyle hayatını kaybeden tüm kardeşlerimi rahmetle, saygıyla yadediyorum. Sürgünü yaşayıp da bugün dünyanın 9 ayrı ülkesinde hayata tutunmaya çalışan büyüklerimize Allah'tan sağlıklı, hayırlı, uzun ömürler diliyorum. 550 bin civarında Ahıska Türkü yurtlarından uzakta hayatlarına devam ediyor. Bu kardeşlerimizin büyük bölümü 75 yıl önce terkettikleri evlerine geri dönemenin onurlu mücadelesini veriyor.