​DATÜB tarafından

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov: "Tüm bu başarıların mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. O, olmasaydı belki de biz bugün geldiğimiz noktada olamazdık."

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde ikamet ettirilen Ahıskalılar ile bir araya gelinen toplantıya Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Ak Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, Ak Parti Üzümlü İlçe Başkanı Mustafa Topçu, DATÜB İcra Komitesi Başkanı Mehmet Taş, İcra Komitesi Başkan Yardımcısı ve DATÜB Ege temsilcisi İbrahim Agara, DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, Ak Parti Erzincan İl Gençlik Kolları Başkanı Ömer Kayser, Ak Parti Erzincan İl ve Üzümlü İlçe Kadın Kolları üyeleri ve Erzincan, Üzümlü'de yaşayan Ahıskalılar katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Erzincan'da, 27 yıl önce, 13 Mart 1992 tarihinde meydana gelen ve 653 kişinin hayatını kaybettiği 6,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler anıldı, Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

DATÜB Genel Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov programda yaptığı konuşmada, Erzincan'da yaşayan Ahıskalıların birlik ve beraberliğine vurgu yaparak şunları söyledi: "Türkiye Devleti bizlere en zor zamanlarımızda sahip çıkarak buraya göç etmemize imkan sağladı. Bizim için son durak burasıdır. Tüm bunların mimarı da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. O, olmasaydı belki de bizler bugün burada olamazdık. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Ak Parti döneminde Ahıskalıların Ukrayna’dan Türkiye’ye iskanlı göçü ile ilgili çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar bizim, ailelerimizin ve çocuklarımızın geleceği içindir. DATÜB olarak halkımızın karşılaştıkları zorlukların ortadan kaldırılması doğrultusunda gerekli çalışmaları her zaman yaptık bundan sonra ya yapmaya devam edeceğiz. Sizin talep ve istekleriniz bizim için her zaman çok önemlidir. Bunların hepsini bir araya toplayarak Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımız, DATÜB tarafından milletimiz ile ilgili yapılan taleplerin her zaman olumlu karşıladığını ve desteklediğini her zaman ifade ediyor. Kendisine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Biz Ahıskalılar olarak, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde, bizim için yapılan tüm bu güzel çalışmalar için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylarını destekleyerek vefa borcumuzu yerine getireceğiz."

AK Parti Erzincan Üzümlü İlçesi Belediye Başkan Adayı Ahmet Sazlı ise konuşmasında, “Sizlerin gelişi ile ülkemizin ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anladık. Sizlerin ilçemize gelmenize sebep olan değerli büyüklerimize teşekkür ediyorum. Sizlere ilk geldiğinizde olduğu gibi şimdi de belediyemizin tüm imkanlarını seferber ederek destek olmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da bu çalışmalarımızı büyük bir azim ve gayretle devam ettirmek istiyoruz. Bu doğrultuda 31 Mart yerel seçimlerinde desteğinizi bekliyorum.” dedi.

Diğer yapılan konuşmalarda da birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Programda, Ahıskalı öğrencilerden oluşan grup, Kafkas dansı gösterisi yaptı. İstiklal Marşı okuma yarışmasında ilçeler arası birinci olan Gamze Kılıç, Türkiye milli marşını okudu.

Ahıskalı sanatçılar Selamet Cevdet, Sabir Kasimov, Ahmet Şenli, Erzincanlı sanatçılar Murat Aziz ve İkram Tair programda sahne aldı.

Programa katılan tüm protokol davetlilerine ve Üzümlü halkına teşekkürlerimizi sunarız.