DATÜB Yine Yardım Elini Uzattı

DATÜB Gürcistan temsilcisi İsmail AKHMEDOV, Türkiye'de senelerce yaşayan fakat ikamet teskeresi olmadığından dolayı sınır dışı edilen Mevlüd YUSUFOV'un ailesine yardım elini uzattı.

Mevlüd YUSUFOV'un ailesi sınır dışı olandan sonra, önce Azerbaycan'a sonra ise Ahıska'ya gelip baba evine yerleşen bir ailedir. Ahıska'da işi gücü olmayan ailenin zor durumda kaldığını öğrenen DATÜB Gürcistan Temsilcisi sayın İsmail bey kendilerini Ahıska'da babasından kalan evinde ziyarette bulundu.

Mevlüd YUSUFOV'un ailesine ziyaret esnasında 1 adet Dikiş makineyi hediye etti ve maddi yardımında bulundu.

Mevlüd YUSUFOV minik kızının ayağına kazayla sıcak su dökülüp ciddi şekilde yanarak zarar gördüğünü ve çocuğunu doktora paraları olmadığından dolayı götüremediğini söyledi. Başkanımız bu durumdan etkilenerek çocuğu hastaneye götürmesi için gidiş ve dönüş taksi masrafını karşıladı ve sonuçlardan kendilerini haberdar etmesini özellikle istedi.

Mevlud YUSUFOV ailesi sınır dışı olduklarını, ceza olarak ta kişi başı 300 dolar ödemesi gerektiğini ve bu parayı ödemeyeceklerini söylediler. Bu yüzdende Türkiye'ye dönemediklerini ama bütün yakın akrabaları Türkiye'de olduklarını ve kendisi tek başına burada olduğunu ve Mevlüd YUSUFOV'da Türkiye'ye dönmek istediğini söylemişlerdi.

Aylardır kendisi burada iş bulamadığını, bulsa bile ailesini köyde yalnız başlarına bırakıp gidemediğini kaygıyla anlatmıştı ve bu konuda Başkanımızdan yardımda bulunmasını istemişti.

Başkanımız bu konu ile ilgili DATÜB merkeziyle hem konuşarak, hemde Mevlüd YUSUFOV'un ailesinin durumu ile ilgili yazı yazarak bu konuda DATÜB merkezinden her türlü yardımda bulunmalarını istemişti.

Kısa zaman içerisinde DATÜB tarafından sınır problemini halletiklerini ve ödenecek olan kişi başı 300 dolar cezanın ve 5 kişinin vize almaları için ödenecek 250 doları DATÜB tarafından ödeneceğini ve bununla Mevlüd YUSUFOV'un ailesinin Türkiye'ye dönmeleri için hiç bir engel kalmadığının müjdesini vermişti.

Mevlüd YUSUFOV, Başkanımız İSMAİL beye eşinin hamile olduğunu ve yakında doğum yapacağını ama vatandaş olmadığı için hastanede para ödemek zorunda kalacağını ve hastane masrafın 500 lari olduğunu ve bu parayı ödemekte zorlandığını söylemişti.

Başkanımız , Mevlüd YUSUFOV'un ailesi sıkıntı çekmesin diye hastane masrafını onların bir abisi olarak kendi cebinden ödeyeceğini, bunun için sıkılmamalarını istemişti ve doğum sonrası İsmail bey banka aracılıyla Mevlüd YUSUFOV'a hastane masrafı için 500 lari para gönderdi.

DATÜB ve DATÜB'ü temsil edenler bütün dünyada ki gibi, Gürcistan'da da kendi imkanlarıyla, yani elinden geldiği kadar Ahıskalılara her konuda yardımda bulunmaktadır.

Not: Biz, DATÜB Gürcistan Temsilciliği olarak Mevlüd YUSUFOV'un ailesine yaptığımız yardımı haber olarak yayınlamak istememiştik, fakat Mevlüd YUSUFOV ve bazı şahıslar tarafından sosyal medyada yalan yanlış yorumlar yapılarak, DATÜB Temsilcimiz İsmail AKHMEDOV’a attıkları iftiralardan dolayı yayınlamaya mecbur kaldık.

DATÜB. TİFLİS.

10.04-2017