Dünya Ahıska Türkleri Birliği Ankara'da Toplandı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) arasındaki "Kapasite Geliştirme Programı" Ankara'da başladı.Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Gürcistan, Rusya, Özbekistan, Ukrayna, ABD ve Türkiye’de yaşayan Ahıskalı Türkleri temsilen 20 katılımcının katıldığı programda, ortak sorunlar ve yapılacak faaliyetler ele alındı.

“Ahıskalı Türkler, Türk soydaşlar denince akla gelen ilk üç kardeş toplumdan biri”

Programın açılışını yapan YTB Başkan Yardımcısı Serdar Gündoğan, Türkiye'nin Ahıska konusunu her platformda gündemde tuttuğunu belirterek, "YTB'nin kuruluşu da zaten Türkiye'nin iki konuya verdiği önemden yola çıkarak gerçekleşmiştir. Bunlardan bir tanesi yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları diğeri ise soydaşlarımıza yönelik çalışmalar. Soydaşlarımız kimdir diye sorduğumuzda Ahıskalı Türkler ilk üçte yer alacaktır" dedi.

YTB'nin kurulduğu günden itibaren bu sorumluluk bilinci ile çalışmalarına başladığını aktaran Gündoğan, Ahıska meselesinin her zaman birinci gündem olarak görüldüğünü ve YTB'nin Türkiye'nin bu bakışını bir sisteme bağlayarak çalışmalarını yürüttüğünü ifade etti.

1944'te ve 1989'da yaşanan dramatik olaylarda zorla bir koparılışın söz konusu olduğunu belirten Gündoğan, Ahıskalıların koparıldıkları topraklara geri dönüş sürecinde de benzer bir trajedinin yaşanmaması için çalıştıklarını aktardı. Gündoğan, DATÜB liderliğinde hem yerinden edilen Ahıskalı Türklerin geri dönüşü için hem de yerleşilen bölgelerdeki Ahıskalıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek yetişmiş insan kaynağı üzerinde çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti. Türkiye Burslarının bu noktada önem verilen bir konu olduğunun altını çizen Gündoğan, bu burslar sayesinde kendilerini yetiştiren Ahıskalı Türklerin geriş dönüş sürecini pozitif etkileyeceğini belirtti.

Üye dernek ve kuruluşların bir "Tabela Derneği" olmaktan kaçınması gerektiğini aktaran Gündoğan, gerek kurumsal gerekse finansal planlamalarda Türkiye'nin, YTB'nin ve DATÜB'ün sorunlara olan ortak bakış açısı çerçevesinde hareket etmeleri gerektiğinin de altını çizdi.

Türkiye'den aldığı destek ile Ahıskalılar bugün belirli bir güce ulaştı

Programın açılışında konuşan DATÜB Başkanı Ziyaettin Kassanov, Birliğin 3 stratejik programı olduğunu belirterek bunları, "Vatana dönüş programı", "Türkiye'de yaşayan Ahıskalılar" ve "Yaşadığı ülkelerdeki Ahıskalıların sorunları" olarak sıraladı.

Daha eğitimli ve yaşadıkları bölgelerde güçlü Ahıskalılar yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Kassanov, "Bu çalışmalarımızda başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a milletimiz adına teşekkür ediyorum. Yine Sayın Başbakanımız ve bizimle doğrudan ilgilenen bakanlıklarımıza teşekkür ediyorum. Onlardan aldığımız güç ile biz Ahıskalılar bugün belirli bir güce ulaştık" dedi.

Ukrayna'da çok zor durumda olan ve savaş bölgesinde yaşayan 677 Ahıskalı ailenin hayatının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl Kiev'e yaptığı ziyaret ile değiştiğini anlatan Kassanov, "O gün Ahıskalı Türkler için tarihte yeni bir sayfa açıldı" şeklinde konuştu.