Dünya Ahıska Türkleri Birliği Milletvekilleriyle Buluştu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’ye gelen katılımcılar, YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül’ün ev sahipliğinde milletvekilleriyle buluştu.

YTB desteğiyle gerçekleştirilen DATÜB Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Gürcistan, Rusya, Özbekistan, Ukrayna, ABD ve Türkiye’de yaşayan Ahıskalı Türkleri temsilen 20 katılımcı Ankara’ya geldi. Ortak sorunlar ve yapılacak faaliyetlerin ele alındığı programın ardından, katılımcılar YTB Başkanı Kudret Bülbül'ü ziyaret etti. Ziyaret sonrası YTB Başkanı Kudret Bülbül’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen yemekli toplantıya eski ve yeni milletvekilleri de katıldı.

Ahıskalılar için tarihte yeni bir sayfa açıldı

İlk olarak YTB Başkanı Kudret Bülbül'ü ziyaret eden katılımcılar, Türkiye'nin Ahıskalı ailelerin Türkiye’ye yerleştirilmesi aşamasında verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Ziyarette konuşan DATÜB Başkanı Ziyatdin Kassanov, Türkiye'nin Ahıskalılara en üst seviyede sahip çıktığını söyleyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'nin ilgili bütün kurumlarına teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna ziyaretinin Ahıskalılar için dönüm noktası olduğunu bildiren Kassanov,”Ukrayna'da çok zor durumda olan ve savaş bölgesinde yaşayan 677 Ahıskalı ailenin hayatı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl Kiev'e yaptığı ziyaret ile değişti. O gün Ahıskalı Türkler için tarihte yeni bir sayfa açıldı" şeklinde konuştu.

Ziyaretin ardından YTB Başkanı Kudret Bülbül ve DATÜB üyeleri akşam yemeğinde milletvekilleri ile buluştu. Yemekli toplantıya TBMM İdare Amiri Salim Uslu, İstanbul Milletvekilleri Feyzullah Kıyıklık ve Tülay Kaynarca ile eski milletvekillerinden Agah Kafkas ve Nevzat Pakdil katıldı.

Büyük Devlet Milletine Sahip Çıkmakla Olur

Ortak sorunlar ve yapılacak faaliyetlerin de değerlendirildiği toplantıda Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, “Bulundukları topraklardan sürgün edilerek tarihin en büyük zulmünü yaşayan Ahıska Türklerinin sorunlarının çözümü için elimizden gelen her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Hükumetimizin Dünya üzerindeki vatandaş, soydaş ve akraba topluluklarımıza yönelik kurduğu Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bizim bu konudaki hassasiyetimizin bir göstergesidir. Büyük Millet, Devlet olmanın gereği de budur. Girişimlerimizle TRT tarafından hazırlanıp yayınlanan “Büyük Sürgün Kafkasya” belgeseli için TRT ailesine teşekkür ederiz. Tarihteki yaşanmış dramları belgelemek ve gelecek nesillere taşımak adına önemli bir çalışmadır” dedi.