​2 Ağustos Dünya Ahıska Türkleri Birlik ve Beraberlik Günü kutlu olsun!

Ahıskalı Türklerin birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeleri için Genel Başkanımız Sayın Ziyatdin Kassanov öncülüğünde “Dünya Ahıska Türkleri Birliği"nin (DATÜB) uluslararası çatı kuruluş olması için 9 yıl önce Türkiye Cumhuriyetine başvuru yapıldı. Karar, Başbakanımız ve Bakanlar Kurulu’nun imzası ile Cumhurbaşkanımızın onayından sonra 24 Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Kararın ardından Kazakistan'da 2 Ağustos 2010 tarihinde Genel Başkanımız Sayın Ziyatdin Kassanov liderliğinde ve 9 ülkeden gelen temsilcilerimiz ile ilk toplantımız gerçekleşti. Toplantıda, 2 Ağustos Dünya Ahıska Türkleri Birlik ve Beraberlik Günü olarak ilan edildi.

DATÜB olarak 9 yıldır bu birlik ve beraberlik içinde binlerce görüşme, konferans, sempozyum, etkinlik gerçekleştirdik. Milletimizin refahı için elimizden geldiğince gece gündüz çalıştık. Ahıskalıların yaşadıkları ülkelerde temsilcilikler açarak milletimizin sesi olduk.

Emeği geçen başta DATÜB Genel Başkanımız Sayın Ziyatdin Kassanov olmak üzere, Kurucu Üyelere ve herkese teşekkür ediyoruz.

Nice yıllarda buluşmak dileğiyle…

Birliğimiz, dirliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun!

Saygılarımızla,

DATÜB Ailesi.