​Ahıska Sürgünü’nün 75’inci Yıldönümü Gürcistan’da Anıldı

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te, Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 75’inci yıl dönümüne ilişkin anma töreni düzenlendi.

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Gürcistan Temsilciliği ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) ortaklığında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle gerçekleşen 3 günlük anma programının birinci gününde, parlamento önündeki 9 Nisan Şehitler Anıtına çelenk koyularak Soykırım Müzesi ziyaret edildi.

Çelenk koyma töreninin ardından DATÜB Gençlik Kolları’nın Dünden Bugüne Ahıska Türkleri isimli resim sergisi, Gürcistan Ulusal Müzesi’nde ziyaretçilerle buluştu. DATÜB Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri Nergis Doğru ve Muhammed Nizam, ziyaretçilere sergiyi gezdirdi.

Gürcistan Güzel Sanatlar Müzesi’nin konferans salonunda, DATÜB ve YTB’nin hazırladığı “75. Yıl Sürgünün Acıları” isimli film gösteriminin ardından DATÜB Gürcistan Temsilcisi İsmail Akhmedov, açılış konuşmasını yaptı.

TİKA Koordinatörü Necla Demirdağ ise konuşmasında, Gürcistan'a dönen Ahıskalılara entegrasyon sürecinde ciddi destek verdiklerini, ailelere istihdam sağladıklarını, bu yönde çeşitli projeleri uygulamaya devam edeceklerini bildirdi.

Demirdağ’ın ardından konuşmasını gerçekleştiren DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Türkiye'nin Ahıska Türklerine sahip çıktığını vurguluyarak "Bizim arkamızda dağ gibi Türkiyemiz var, bizim arkamızda sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanımız var. Biz Ahıska Türkleri olarak kaybolmadık, batmadık ve toplum olarak ayaklarımızın üstünde dik durduğumuzu göstermek için buraya geldik" dedi.

YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Ahıska Türklerinin acısının artık sona ermesi gerektiğinin altını çizerek, "Ahıska Türkleri yurtlarından koparıldı ama Gürcistan da Ahıska Türklerinden mahrum oldu. Ahıska Türklerinden mahrum olan Gürcistan belki de en fazla bunun acısını, sıkıntısını yaşayan ülkedir" ifadelerini kullandı.

Konuşmasına Ahıska Türklerinin sürgünüyle ilgili bir şiir okuyarak başlayan Türkiye Gürcistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez de "Türk kimliğini gururla taşıyan ve sürgün üstüne sürgün yaşayan Ahıskalı kardeşlerimizin dramının, sorunlarının bir kez daha gündeme gelmesi noktasında bugün buradaki birlikteliği ve yapılan etkinlikleri önemsediğimi ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Daha sonra Gürcistan'ın Uzlaşma ve Sivil Eşitlik Konularında Devlet Bakanı Yardımcısı Lia Gigauri, ülkesinde 500 bini aşkın mültecinin yaşadığını, Ahıskalıların acısını da iyi anladıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Biz Ahıska Türkleri ile büyük dayanışma içindeyiz. SSCB yönetiminin Ahıskalı ailelere 75 yıl önce yaşattığı o zor günler, Ahıskalılar için bugüne kadar kapanmayan bir yaradır. Ahıska Türklerinin sürgünü Gürcistan'ın yeni tarihinde en büyük trajediler arasında yer alıyor."

T.C. Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan ise 75 yıl önce yaşanan bir trajediyi anmak için bir araya geldiklerini aktardı.

Son olarak T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Ahıska Türklerine her platformda destek verdiğini hatırlattı. "Hiç endişeniz olmasın, bugün Türkiye Cumhuriyeti arkanızdadır" ifadesini kullanan Kıran, tüm ülkelerin Ahıskalılar ile dayanışma içinde bulunmaları gerektiğini vurguladı. "Gürcistan stratejik ortağımız, her alanda önemli bir iş birliğine sahibiz" diyen Kıran, Ahıskalıların Gürcistan'a dönüş süreci konusunda ikili iş birliğini sürdürdüklerini ifade etti.

Kıran, Ahıskalıların Gürcistan'a dönme hakkına sahip olduğuna dikkati çekerek, "Ahıskalıların ait oldukları topraklara dönerek, bu toprakların öz evlatları, öz sahipleri olarak buradaki varlığını sürdürme hakkına sahip olması çok önemlidir. Bu anlamda Gürcistan'ın Avrupa Konseyi bağlamındaki yükümlülüklerini yerine getirme noktasında önemli hukuki düzenlemeleri gerçekleştirmiş olması önemlidir" diye konuştu.

Dünyada 550 bine yakın Ahıskalı Türkün yaşadığını, 40 bine yakın Ahıskalıya Türkiye vatandaşlığının verildiğini, Türkiye'de yaşamak isteyen Ahıskalılar için kapılarının açık olduğunu anlatan Kıran, "Ahıskalıların varlığından kim neden rahatsız olabilir ki, Ahıskalı kardeşlerimizin olduğu yerde bolluk vardır, bereket vardır, kardeşlik vardır, dayanışma ve zenginlik vardır" ifadelerini kullandı.

Kapanış ve akşam yemeğiyle sonlanan programa, dünyanın çeşitli noktalarından Tiflis'e gelen çok sayıda Ahıska Türkü katıldı.