​Ahıska Türkleri Sürgünü, 76’ncı yılında Tiflis’te Anıldı

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Gürcistan Temsilciliği, 14 Kasım 1944 yılında Sovyet komünist rejimi tarafından vatanlarından sürgün edilen Ahıskalı Türklerin yaşadığı acı günler ve sürgün sırasında hayatını kaybedenler için Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te anma programı düzenledi.

Korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle oldukça kısıtlı sayıda misafirin katılımı ile gerçekleşen anma programına DATÜB Başkan Yardımcısı ve DATÜB Gürcistan Temsilciliği Başkanı İsmail Ahmedov, Gürcistan Temsilcilik Başkan Yardımcısı Tahir Nadiradze, İsrafil Pipinadze ve Gürcistan’da yaşayan Ahıskalı Türkler katıldı.
Düzenlenen programda, 14 Kasım 1944 sürgünü ve sonrasında hayatını kaybeden Ahıskalı Türk şehitler için Mevlid-i Şerif okundu, dualar edildi.
Gürcistan’da korona virüs salgını sebebiyle alınan sıkı tedbirler dolayısıyla programa resmi ve diplomatik temsilcilikler davet edilemedi ancak Gürcistan hükümet yetkililerine Ahıska Türkleri Sürgünü’nün 76’ncı yılı ile ilgili temsilcilik adından yazılar gönderildi.
Sürgünü anma programı sonrası, DATÜB Gürcistan Temsilciliği ofisinin toplantı salonunda, 26 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’de yapılacak olan DATÜB 4. Olağan Genel Kurulu için delege seçimi, Gürcistan Temsilcisini seçimi ve DATÜB Genel Başkanı seçimi için Gürcistan Temsilcisine ve delege adayına yetki vermekle ilgili temsilciliğin seçim toplantısı yapıldı.
Toplantıya Gürcistan'ın farklı bölgelerinden gelen 30 civarında Ahıskalı Türk temsilci katıldı.