Ahıska Türklerinden Soydaşlarına Ziyaret

Kırgızistan, Kazakistan ve Rusya'da yaşayan Ahıska Türkleri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından organize edilen "Gençlik Gelişim Programı Orta Asya'dan Kafkasya'ya Kültür Yolculuğu" projesi kapsamında Erzincan'ın Üzümlü ilçesindeki soydaşlarını ziyaret etti.

Kafile halinde ilçeye gelen öğrenci ve yetkililer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen soydaşlarının iskan edildikleri evlere ziyaret gerçekleştirip yeni hayatlarını inceleme fırsatı buldu.

Ev sakinleriyle sohbet eden ziyaretçiler, Ahıskalıların Üzümlü'deki simgesi haline gelen 89 yaşındaki Nuriev İlimder'den, sürgünde olan diğer soydaşların da öz vatanlarına getirilmesi için dua istediler.

Kaymakam Fatih Acar, Belediye Başkanı Ahmet Sazlı ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar tarafından, ziyaretçiler onuruna yemek programı düzenlendi.

DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, programda yaptığı konuşmada, program kapsamında Ankara ve İstanbul gezilerinin yapılacağını, ardından Bişkek'e dönme durumlarının olacağını söyledi.

Katılımcıların, program çerçevesinde Üzümlü'ye yerleştirilen Ahıska Türkleri'nin durumunu görmek o kardeşleriyle hemhal olmak, sohbet etmek, durumlarını görmek amacıyla burada olduklarını belirten Uçar, şunları söyledi:

"Bu da bizleri son derece mutlu etti. Çünkü gerçektende Üzümlü'ye yapılan bu göç Türkiye'de örnek bir göç. Cumhuriyet tarihinde yapılan en kapsamlı göçlerden bir tanesi. Devletimizin bu konuda en üst derecesinde Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan ve bütün bakanlarımızdan ilgiyle takip ettiği bir göç olduğu için bu yönden biz çok mutluyuz. Bu öğrenci kardeşlerimizin buradaki aileleri görmesi bizim için ayrı bir mutluluk oldu. Çünkü biz ne kadarda anlatsak gözle görmenin başka bir yeri vardır. Halkımızın burada nasıl bir yaşam içinde olduğunu gözle gördüler. Evleri ziyaret ettiler. Onlarla hasbihal edildi. O aksakallı dediğimiz, aksakallı dedelerimizin duaları alındı. Onlarla hem geçmişe, maziye bir dönüşüm yapıldı. 20-30 yıldır görülmeyen dostlar, akrabalar birbirleriyle burada buluştu."

Kırgızistan Ahıska Türkleri Dernek Başkan Yardımcısı Dursunov Atamşah ise Kırgızistan derneği olarak bugün buraya gelip gözleriyle Ukrayna'dan gelen yurttaşlarının yaşam şartlarını gördüklerini dile getirerek, "Evlerini gezip, ihtiyarların dualarını aldık. Nasıl yaşadıklarını gördük. Türkiyemizden Allah razı olsun, bu kadar insanı getirip buraya yerleştirdi. Ben biliyorum ki bu çok büyük bir iyiliktir. Bu büyük bir duadır. Bu dualar Türkiye'yi ayakta tutar. Her vakit biz Türkiye'nin yanında oluruz." ifadelerini kullandı.

Programın sonunda Kırgızistan Ahıska Türkleri Dernek Başkan Yardımcısı Dursunov Atamşah tarafından Kaymakam Acar ve Belediye Başkanı Sazlı'ya, Kırgızistan'a özgü hediyeler verildi.

Yakup BAKAR