Ahıska Türklerinin cuma namazı mutluluğu.

Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri'nin ikinci kafilesi, Türkiye'de ilk cuma namazını kılmanın mutluluğunu yaşadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonuyla Ukrayna'dan getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinin ikinci kafilesi, yeni memleketlerinde ilk cuma namazını kıldı.

Üzümlü'de TOKİ tarafından yaptırılan konutlara yerleştirilen Ahıska Türkleri, yeni yaşamlarındaki ilk cuma namazında Ensar Camisinde buluştu. Cuma namazına yoğun ilgi gösteren Ahıska Türkleri, saf tutup dualar etti.

"Yıllardır ezan sesinden mahrum hayat sürdük"

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ahıska Türklerinin yıllardır baskılara rağmen dinini ve diğer değerlerini yitirmeden hayatlarını sürdürdüğünü söyledi.

Üzümlü'ye geldikten sonra ilk cuma namazını ana vatanda kıldıklarını belirten Uçar, şunları söyledi:

"Halkımız, 72 yıl sürgünde hayatını geçirmiş. Mazlum, suçsuz ve günahsız bir halk olarak dini değerlerini yitirmeden o baskılar altında hayatlarını sürdürdüler ama bu baskının neticesinde örfünü, adetini, dilini ve dinini unutmayan bir millet olarak bugün vatanda cuma namazı kılmanın onurunu ve gururunu yaşıyorlar. O nedenle gerçekten de huzurlu ve mutlu bir şekilde bundan sonraki hayatlarını sürdürecekler. İlk cuma, gerçekten çok güzel oldu çünkü halkımız yıllardır ezan sesinden mahrum, Kur'an'dan mahrum bir hayat sürmüşlerdi ve bu da bizim için ayrı bir özel."

Ahıska Türkü İlimdar Eldaroğlu da ezan sesi duyup namaz kılmanın anlatılmaz bir duygu olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"Vatanımıza geldiğimiz için çok sevindik. Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza teşekkürler ederiz. Bugün ülkemizdeki birinci günümüzde cuma namazını kıldık. Anlatılmaz, çok güzel duygulara kavuştuk. Öz vatanına gelip ezan sesini duymak çok güzel. Namazdan sonra el açıp geçmişlerimiz için, büyükten küçüğe herkese dualar ettik. Türkiye'ye geldiğimiz için çok mutlu ve sevinçliyiz. Ukrayna'da kendimizin küçük bir mescidi vardı orada cemaat toplanıp namaz kılardık ama öz vatanımıza gelip böyle güzel camilerde namaz kıldığımız için çok mutluyuz."