Ahıska Türklerinin Sürgünün 74. Yıldönümü Münasebeti ile DATÜB Basın Bildirisi

Gecenin karanlığı gibi karanlıktı gelecek günler…

Bundan 74 yıl önce, 1944 yılının 14 Kasım'ında gece yarısı başlayarak 3 gün içerisinde Ahıska ve çevresinden toplanan 92.307 kişi Orta Asya'ya (Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan) sürgün edilmiştir. Sürgün edilenlerin 45.985'i çocuk, 18.923'i ihtiyar, 27.399'u ise kadındı. Yaklaşık 40 gün süren yolculuk sırasında açlık, soğuk ve hastalıktan 12.859 kişi hayatını kaybetmiştir.14 Kasım günü Ahıska Türklerinin tarif edilmez acılar çektiği, yerlerinden sürüldüğü, açlıkla ve ölümle imtihanının 74. Yıldönümü.

Sürüldükleri ülkelerde yerel halklarla uyumlu ve barış içinde yaşayan Ahıska Türkleri, 4 Haziran 1989 yılında Fergana’da Özbeklerin saldırıları sonucunda yine göç etmek zorunda kalmışlardı. Ahıska Türklerine "İkinci bir sürgün" yapıldığı tarih olarak kayıtlara geçti. Ahıska Türkleri Rusya, Ukrayna ve Azerbaycan'a göç etmek zorunda kaldılar. Rusya’dan da ABD’ye göç ederek, bir asır içerisinde üç defa sürgüne uğrayan bir halk olmuştur.

1944 sürgünü yaşayanlar için önemli bir travma olmuştur. Ahıska Türkleri bu travmayı atlatmayı ve yeni hayatlar kurmayı başarmışlardı. Sürgünle yok edilmeye çalışılan bir millet, toparlanarak, zorlukları yenerek birlik ve beraberliğini sağlamıştı. 74 yıldır örf ve adetlerini, kültürünü, dilini ve dinini unutmadan bu değerleri ile yaşayan bir halk olmuştur. Yaşadıkları Ülkelerin halkıyla kardeşçe yaşayan, ülkelerine ekonomik katkı sağlayan ve aynı zamanda çalışkan bir millet olarak anılmıştır.

Bundan sonraki hayatımızda birlik ve beraberlik içerisinde Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) olarak çalışmaları sürdürmek en önemli prensiplerimiz olacaktır. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.

Bu duygularla 74 yıl önce sürgünde hayatını yitiren Aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Allah milletimizi bir daha bu gibi acılardan saklasın. Ahıska Türkü Soydaşlarımıza bundan sonraki hayatlarında mutlu ve huzurlu bir hayat içerisinde yaşamalarını diliyorum.

Ziyatdin Kassanov

DATÜB Genel Başkanı