​Ahlat Ahıska Türkleri için Sıcak Bir Yurt Olacaktır

Ukrayna'nın doğusunda ki iç savaş yüzünden evlerini ve işlerini kaybeden Ahıska Türkü soydaşlarımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla iskanlı göç kapsamında, ilk olarak Erzincan İli Üzümlü İlçesine yerleştirilmişler ve şimdi de Bitlis ilimizin Ahlat ilçesine yerleştirilmeye devam etmektedir. Ahıska Türklerinin tahliyesi, Başbakanlığın koordinatörlüğünde, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Dünya Ahıska Türkleri Birliği, Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği Makamlarının İş birliği ile gerçekleştirilmektedir.

01 Haziran 2016 tarihi itibariyle Ukrayna'nın Donetsk ve doğusundaki farklı şehirlerden gelen 72 aile Ahıska Türkü, Türk Hava Yollarına (THY) ait bir uçakla Harkov ‘dan Bitlis’in Ahlat ilçesine yerleştirilmek üzere Muş Havaalanına getirilmişler ve oradan da Türklerin Kadim şehri İlk anayurt olan Ahlat İlçemizde ki konutlarına doğru hareket etmişlerdir.

Ukrayna’ dan dan gelen soydaşlarımız, Bitlis Vali Yardımcısı, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı, Ahlat Kaymakamı, Ahlat Belediye Başkanı, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı ile kurum yetkilileri ve vatandaşlar tarafından çiçeklerle karşıladılar.
Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) olarak bugüne dek yapılan gayretli çalışmalarımızın Dünyanın farklı ülkelerine dağılmış veya zorla dağıtılmış soydaşlarımızın huzuru ve refahına yönelik olması bugüne kadar hep önceliğimiz oldu, bundan böyle de aynı arzu ve istekle yorulmadan devam edeceğimiz açıktır. En son Ahlat İlçemize ayak basan 72 ailenin gözlerinde ki sevinç bundan sonrası için bize güç vermektedir.
Türkiye'mizin en güzel ilçelerinden bir olan ve buram buram tarih kokan Ahlat'ın, soydaşlarımız için güzel bir yurt olacağı ve Ahlat halkıyla beraber el ele, kardeşçe yaşayacakları inancındayız.
Emeği geçen başta Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Bakanlarımıza, Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüze, Bitlis Valimize, Ahlat Kaymakamımıza, Ahlat Belediye Başkanımıza DATÜB ve Ahıska Türkleri olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

DATÜB
(Dünya Ahıska Türkleri Birliği)