Azerbaycan Diaspora İşleri Devlet Komitesi şube müdürü ve Büyükelçilik müsteşarı Gürcistan’da yaşayan Ahıskalılar ile görüştü

Azerbaycan Diaspora İşleri Devlet Komitesi, Gürcistan'da yaşayan Azerbaycanlılar ile iş şubesi müdürü Anar Rasulov, Azerbaycan Gürcistan Büyükelçiliği müsteşarı Rahim Rahimzade ve beraberindeki heyet 8 aralık 2018 tarihinde Dünya Ahıskalı Türkler Birliği’nin (DATÜB) Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki ofisini ziyaret ederek, DATÜB Gürcistan Temsilcisi İsmail Ahmedov ile görüştü. Görüşmede Azerbaycanlı yetkililere DATÜB Gürcistan temsilciliği’nin faaliyeti ve çalışmaları hakkında geniş bilgi verildi.

Ertesi gün ise Azerbaycan Diaspora İşleri Devlet Komitesi şubesi müdürü Anar Rasulov, Gürcistan Büyükelçiliği müsteşarı Rahim Rahimzade ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Gürcistan Temsilcisi İsmail Ahmedov Ahıskalıların toplum halde yaşadıkları Ahıska’ya geçti. Heyet burada ilk olarak Samskhe-Javakhety Devlet Üniversitesi'nde eğitim alan Ahıskalı öğrencilerle bir araya gedi.
Ahıskalı öğrencileri ziyarete gelen Azerbaycan devlet yetkilileri Ahıska'da bulunan hem kız hem de erkek öğrenci yurtlarını ziyaret ederek onların durumunu bizzat inceledi. Azerbaycan devlet yetkilileri, 31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik/Dayanışma Günü dolayısıyla öğrencilerin yanına eli boş gelmeyerek, Ahıska'da bulunan hem kız hem de erkek öğrenci yurtlarına erzak yardımında bulundular.
Görüşmede öğrencileri ilgilendiren konular ve onların karşılaştıkları sorunların çözümü konusunda fikir alış verişinde bulunuldu. Diaspora Komitesi şube müdürü Anar Rasulov, bu görüşmenin Ahıska'da eğitim alan Ahıskalı öğrencilerle tanışma maksadı taşıdığını söyledi.
Azerbaycan Gürcistan Büyükelçiliği müsteşarı Rahim Rahimzade, öğrencilerle görüşme zamanı Azerbaycan'ın yurtdışındaki en yetkili kurumu olarak büyükelçiliğin onlara her zaman destekte bulunacağını belirtti. Rahimzade ayrıca, Erasmus değişim programı kapsamında Polonya'nın Lodz Üniversitesi'ne gidecek olan Emrah Kahramanov, Nuriddin Şahmuradov ve Elman Mecidov'un vize işlemlerinde gereken desteği sağlayacağını da söyledi. Tiflis'te gazetecilik eğitimi alan Ahıskalı öğrenci Kamran Seyfetov'a da Gürcistan Devlet televizyonlarından birinde staj yapma imkanı sağlayacaklarını bildirdi.
Ahıska’da Ahıskalıların toplum halde yaşadıkları Tavarni kasabasında burada yaşayan Ahıskalılar ile görüşme gerçekleştirildi. Görüşmeye Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) tarafından sağlanan maddi destek ile tarihi vatanları Ahıska’ya göç eden Ahıskalılar, kendi imkanları ile gelenler, büyüklerimiz ve gençler katıldı.
Diaspora Komitesi şube müdürü Anar Rasulov, görüşmenin Ahıska’da yaşayan Ahıskalılar ile tanışmak, onları ilgilendiren sorularına cevap bulmak maksadı taşıdığını belirtti. Ahıskalılar görüşmede konuşma yaparak onları rahatsız eden sorunlar hakkında konuştular.
En önemli sorunlardan birinin vatandaşlık olduğunu belirten Abamislim Arifov, “Biz Azerbaycan’ı kendi canımız kadar seviyoruz. Fakat bizim tarihi toprağımız, atalarımızın mirası Ahıska’dır. Bize bu topraklara sahip çıkmamızda destek olmanızı istiyoruz.” dedi.
Ardından konuşan ahıskalı Dursun Temiyev, hasta evladı için Büyükelçilik aracılığıyla destek olunmasını istedi. Bu talebi olumlu karşılayan Büyükelçilik müsteşarı Rahimzade, yardım ile ilgili olarak SOCAR GEORGİA şirketi ile irtibata geçerek, hastaya destek olmak için elinden geleni yapacağını söyledi.
Diğer yandan Ahıska’da yaşayan milletimizi ilgilendiren işsizlik sorunu hususunda da fikir alışverişinde bulunuldu. Tiflis’teki Azerbaycan restorantlarında ve şirketlerde Ahıskalılara iş bulunması konusu da gündeme alındı.
Azerbaycan Diaspora İşleri Devlet Komitesi Gürcistan'da yaşayan Azerbaycanlılar ile iş şubesi müdürü Anar Rasulov'a, Azerbaycan Tiflis Büyükelçiliği müsteşarı Rahim Rahimzade'ye bu anlamlı ziyaretlerinden dolayı teşekkür eder, Azerbaycan devleti olarak her zaman Ahıskalı Türkleri ve gençlerimizin yanında olduklarından dolayı teşekkür ederiz.