​Bazıları Hâlâ Anlayamamış!

"Neyi” diye soracaksınız...

Ahıska Türkleri’nin 1944 yılına kadar yaşadığı tarihi ata-baba toprakları olan Ahıska bölgesinin düşman işgali altında olmadığını…

Sevgili dostlar, Yıllardır konuşuluyor. Milletimizin tarihi vatanı Ahıska bölgesinin de sınırları içerisinde bulunduğu Gürcistan’a dönmesi gerektiği tezini ellerinin tersi ile itmeye çalışan güruh o bölgede genellikle ermenilerin, gürcülerin yaşadığını, milletimiz için can güvenliği zafiyetini öne sürerek kırıcı tavırlar sergilemekte. Bazı kendini bilmezler de içerisine değişik renkler kattıkları bez parçasını “Ahıska Bayrağı” diye dalgalandırmakta…

Anlamadıkları şu…

Tarihte her ne kadar Ahıska, Ahılkelek bölgesi Osmanlı imparatorluğu sınırları içerisinde yer alsa da 14 Eylül 1829 tarihinde yapılan Edirne antlaşması ile Rus imparatorluğuna verilmiştir. 20. Yüzyılda kurulan Rus imparatorluğunun varisi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğini 25 Aralık 1991 tarihinde SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un istifa etmesinin ardından dağılması Sovyetler Birliği'ni teşkil eden cumhuriyetlerin bağımsızlığını kazanmalarıyla sonuçlandı. Bağımsızlığına kavuşan ülkelerden biri de Gürcistan oldu ve Ahıska bölgesi bu ülkenin toprak bütünlüğü içerisinde yerini aldı.

Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan Gürcistan'ın kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer almakta. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirler. Gürcistan seküler, üniter ve başkanlı cumhuriyet olan bir temsili demokrasidir. Hâlen Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve GUAM Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma Örgütü üyesidir. NATO üyeliği ve ileride Avrupa Birliği'ne üye olmak için uğraş vermektedir. Avrupa Birliği tarafından alınan son olumlu karar neticesinde 01.01.2017 tarihinden itibaren Gürcistan vatandaşları Avrupa Birliği’ne üye ülkelere vizesiz gidebilme hakkı kazandılar. Bu ülke tarihinde oldukça önemli bir diplomatik başarı olarak görülüyor.

Ayrıca oldukça önemli bir transit güzergaha sahip olan Gürcistan devleti hem Azerbaycan hem de Türkiye ile müttefiktir. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ve diğer ortak yapılan çalışmalar bu devletler arasında ticaret bağlarının oldukça sağlam olduğunu göstermekte. Gürcistan bu coğrafyada bir çok nedenlerden dolayı oldukça önemli bir devlet. Azerbaycan devletinin de buraya yapılan yatırımlarını gözardı etmemek gerek.

Avrupa Birliği yolunda emin adımlarla ilerleyen bir devletin sınırları içerisinde bulunan Ahıska da artık ükenin gözde turizm hattlarında biri rolünü oynamakta. Daha fazla turist gelebilmesi adına Gürcistanda yabancı ülke vatandaşlarının ülkede kalma süreci 1 yıla çıkarıldı. Bu hem de burada yaşayan Ahıska Türkleri’nin sürekli giriş-çıkış yapmadan bu ülkede daha uzun süre ikamet etmesine olanak sağladı. Gürcistan devleti de hem bu bölgeye gelen turistlerin hem de bu bölgede yaşayan insanların can güvenliğini sağlamak adına oldukça çaba sarf etmektedir. Gürcistan devleti tarafından çıkarılan yasa çerçevesinde Ahıska Türkleri’ne sağlanan vatana dönüş izni ve şartlı vatandaşlık hakkı alarak geri dönüş yapan 51 yaşlı Habib Meybiyev ve ailesi Dünya Ahıska Türkleri Birliği tarafından sağlanan maddi destek neticesinde Ahıska tren istasyonuna yakın Tavarni isimli kasabada 30 bin dolara aldığı evde eşi Nesibe Meybiyeva ve 2 çocuğu ile birlikte yaşıyor.

Azerbaycan doğumlu olan Habib Dilaver oğlu 2015 yılında Azerbaycan’ın Smadakend köyündeki evini ve sahip olduğu diğer eşyaları satarak Gürcistan’ın Ahıska bölgesine göç etti. “Burada tek sorun vatandaşlık sorunu. Devlet ne zaman isterse o zaman verir. Onu almak içinde kendimiz iyi olmalıyız. Sonuçta eğer burada yaşıyorsak komşularımızla iyi geçinmemiz gerek. Bizim yerli insanlarla ilişkimiz çok iyi. Mesela evden pazara gidene kadar 15’e yakın araba duruyor yolda. Bazıları komşularım bazıları da tanıdıklar. Ben düşünüyorum ki, eğer bu ülkede kendimizi yeterli düzeyde normal bir vatandaş gibi kanıtlarsak devlet de bir gün bakacak ki, bu insanlar vatandaşlığı hakediyor ve verecek. Türkiye’de de bu sorunlar var. Bugün orada yaşayan Ahıskalı’lar bile halen vatandaşlık alamadılar.” diyor.

Sevgili dostlar, Ahıska Türklerinin vatandaşlık hakkı ister Gürcistan’da isterse de Türkiye’de bu gün gündem maddesidir. Fakat vatandaşlıkların verilmesi DATÜB’ün yetki alanı dahilinde değil, zaten olsa Sayın Ziyattin Kassanov hemen verir. Fakat bu iş o kadar da kolay değil. Konuştuğum Meybiyev Habib, “Ziyatdin bey bizim milletin geleceği için oldukça faydalı işler yapıyor. Bundan sonra da DATÜB başkanı olarak faaliyetine devam etmesini ve milletimizi layık olduğu yerlere ulaştırmasını diliyorum. “Ev sözsüz, çarşı sazsız olmaz” derlerya ortalıkta konuşanlar her zaman olacak. Ama onlara takılmadan bizim yolumuza devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Ayrıca başta Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov olmakla, DATÜB Gürcistan Temsilcisi İsmail Akhmedov’a ve DATÜB Azerbaycan Temsilcisi İbrahim Mammadov’a da maddi manevi desteklerinden dolayı çok teşekkür eden Meybiyev, onlar olmasaydı yaşadığı evi alamayacağını belirterek bu bağlamda yapılan bu çalışmaların önemine dikkat çekti.

Sonuç: Bu gunkü konjonktürde Ahıska bağımsız bir devletin sınırları içerisinde yer almaktadır. Biz Ahıska Türkleri’ne düşen ise Gürcistan sınırları dahilinde bulunan Ahıska’ya sahip çıkmak ve DATÜB’ün başarıyla yürüttüğü vatanda ev almak isteyen Ahıska Türkleri’ne maddi desteğinden yararlanarak Ahıska’ya yerleşmemizdir. Hakkımız olan vatana yerleşmeye, sahip çıkmaya, orda yaşayan kahraman Ahıskalı’lara destek olmaya devam etmeliyiz.

Mevlüt IŞIK