DATÜB 18 Mart Çanakkale Zaferi ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dolayısıyla Bursa'da Etkinlik Düzenlendi

17 Mart 2019 tarihinde DATÜB 18 Mart Çanakkale Zaferi ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dolayısıyla Bursa'da Etkinlik Düzenlendi.

Etkinlik Çanakkale'de şehit olan kahraman Mehmetçikler için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından katılımcılara Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) tanıtım filmi izletildi.

Toplantıya DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa IŞIK, DATÜB İcra Kurulu Başkanı Mehmet Taş, DATÜB İcra Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Agara, DATÜB Türkiye Kadın Kolları Başkanı Selamet Cevdet, DATÜB Türkiye Bursa Temsilcisi Paşa Alihan, İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Osman Hatipoğlu, DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov, DATÜB Türkiye Bursa Temsilciliği Başkan Yardımcısı Orhan Faik, diğer misafirler ve Ahıskalılar katıldı.

Bursa’da yaşayan Ahıskalıların yoğun ilgi ve katılım gösterdiği programda konuşma yapan Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, "Bugün en çok ihtiyacımız olan şey birliktir. 21. Yüzyıl Türklerin Yüzyılı olacak." dedi.

Ahıska Türklerinin üç defa sürgüne maruz kaldıklarını vurgulayan DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov şunları söyledi:

Ahıska Türkleri’nin Erzincan ve Ahlat’a getirilmesi tatlı bir sürgündür ve bunu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sayesinde yaşadık. DATÜB Bursa, İnegöl, Gürsu, Antalya, İstanbul, Bozüyük, Denizli, Erzincan, Ahlat’ta temsilciliklerini açarak milletimize ücretsiz hizmet vermeye başladık. Yakında da Çanakkale’de bir temsilcilik açacağız. Buraya Kütahya’dan geldik. İnşallah oraya da Ahıskalıları götüreceğiz. 23 Şubat’ta İstanbul’da hem Ahıskalıların toplum halde yaşadıkları 9 ülkeden hem de Türkiye’deki DATÜB Temsilcileri ve Temsilcilikleri İstişare Toplantısı düzenledik. Orada bir karar aldık. Çok şükür bugün arkamızda Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz, Türk Milletimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız var. Erzincan’a gidenler gördü. Oraya yerleştirilen 595 aileye villa tipli evler tahsis edildi. Bu ailelerin artmasıyla orada yaşayan ailelerin sayı 700’e ulaştı. 72 ailemiz de Ahlat’ta yaşıyor. Bugün devletimizin desteğiyle yaşayan toplam 800 aile vardır. Bu ailelere Türkiye Devletimiz sahip çıkıyor. Bunların mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Biz Ahıskalılar gerçekten çok şanslı bir milletiz." dedi.

Ahıskalı Türklerin sonunun hayırlı olduğunu diyen DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, "Bizi bölmeye, parçalamaya, devletimizin bizlere yönelik çalışmalarını küçümsemeye çalışan çok hainler var. Onlar hem Türkiye’nin hem de Ahıskalıların düşmanlarıdır. Onlar önce şunu anlamalılar ki, önceden bu denli büyük çalışmalar yapılmadı. Bu çalışmaları yapan da yaptırandan da Allah razı olsun. Allah ona uzun ömür versin. Tüm bunları bizim için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yaptı ve yaptırdı. Ahıskalıların Türk Devletine, Türk Milletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Bakanlarımıza bir vefa borcumuz vardır. " dedi.

26 Şubat 2019 tarihinde AK Parti tarafından Erzincan’da düzenlenen miting sonrası Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde aralarında geçen diyalogu anlatan Kassanov, "Sayın Cumhurbaşkanımız yanında bulunan İstanbul Belediye Başkan Adayı Sayın Binali Yıldırım’a dönerek, "Binali bey, bu Ziyatdin benden Ahıskalılar için ne istediyse hiçbir sözünü kırmadım, hepsini yerine getirdim." Ardından bana dönerek, "Şimdi de Ahıskalılar bu seçimlerde senin yüzünü ak çıkarması, bizim adaylarımıza destek ve oy vermeleri lazım." dedi. Ben de Sayın Cumhurbaşkanımıza sizin adınızdan bu sözleri dedim.

"Sayın Cumhurbaşkanımız, Bizim Ahıskalılar helal süt emmiş insanlardır. Hiçbir zaman hainlik etmediler. Türkiye devleti için canını, malını ve her şeylerini verirler. Seçimlerde de mutlaka oylarını sizin adaylarınıza verecekler."

Bu sözleri sizin adınızdan verdim. İnşAllah bizim verdiğimiz bu sözler sandıkta da doğrulanırsa, tüm Türkiye kazanacak, tüm Ahıskalılar kazanacak. Bu kadar bizim için yapılanların tek karşılığı teşekkür olabilir. Teşekkürümüz 31 Mart yerel seçimlerinde sandığa giderek Sayın Cumhurbaşkanımızın adaylarını desteklemek. Ben inanıyorum ki, değerli milletimizin desteğiyle bu seçimlerden alnımızın akıyla çıkacağız. " dedi