​DATÜB Ahıska’da Eğitim Gören Öğrencileri Ziyaret Etti

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği Gürcistan Temsilcisi İsmail Ahmedov Ahıska Üniversitesi’nde eğitim gören 45 öğrencimizi ziyaret etti.

2015 -2016 ve 2016-2017 eğitim öğretim yılları içerisinde başta Azerbaycan olmakla Kazakistan, Kırgızistan, Ukrayna ve diğer ülkelerden eğitim için Ahıska Üniversitesi’ne gelen öğrencilerimize DATÜB tarafından her türlü destek sağlanmaktadır. Şöyle ki, DATÜB Gürcistan temsilcisi olarak İsmail Ahmedov, her zaman öğrencilerimizin yanında olmuş ve gerekli çalışmaları yapmıştır. Son olarak ise...

1.Ahıska’daki öğrencilerimiz ile görüşmede onların sorunları dinlenildi ve DATÜB Gürcistan Temsilciliği olarak TİKA Gürcistan Koordinasyon Ofisi ile görüşerek isteklerini yerine getirildi.TİKA koordinatörümüz sayın Necla DEMİRDAĞ hanımın desteği ile ek ders olarak öğrencilerimize kaldıkları yurtlara öğretmenler gelerek Gürcüce, İngilizce ve Rusça ek dil ders vermeye başlanıldı.

2.Üniversite ile ilgili mevcut olan problem yani öğrencilerimizin okul ücretlerinin ödenme sorunu üniversite rektörü sayın Maka BERİDZE hanım ile görüşülerek bu problemi çözüldü.YTB’den okul ücretleri biraz geciktiği için biraz daha beklemelerini ve ödeme gününün ertelenmesi hususunda ricada bulunuldu. Üniversite rektörünün onayı ile ödeme tarihini erteledi ve öğrencilerimiz de şu an derslerine hiç bir engel olmadan devam ediyorlar.

3.Başkanımız öğrencilerimizin bursları hesaplarına yatana kadar yurtlara gıda temin etmek için maddi yardımda bulundu ve şu an yurtlarda gıda ile ilgili bir problem bulunmamaktadır.

Şu an Ahıska’da iki yurdumuz mevcut bulunmaktadır. Bir erkek ve bir kız öğrenci yurdu. Toplam Ahıska’da 45 öğrencimiz eğitim almaktadır.

Rektör ile görüştük ve 3 öğrencimizi bu okulun ikinci döneminde Üniversite adından POLONYA’ya göndereceğiz. Orada kendi mesleklerini daha yükseltmeleri için ve sonra yeniden Ahıska üniversitesine dönerek eğitimlerine devam edecekler.

Görüşme ile ilgili olarak DATÜB Gürcistan Temsilcisi İsmail Ahmedov şunları söyledi:

“Gürcistan’da eğitim gören öğrencilerimiz ile ilgili sosyal medya da ileri geri konuşanlara kimse inanmasın. Birileri tarafından Gürcistan’da eğitim gören öğrencilerimize karşı bir eylemde bulunmaya ve yalan konuşarak dez-enformasyon yaymaya kalkışmasınlar. Kimse bizim geleceğimiz ile oyun oynamaya kalkışmasın. Kimsenin öğrencilerimizin eğitimi hakkında ileri geri konuşmaya hakkı yoktur. Kimse de uzaktan oturup güya çok siyasetten anlıyormuş gibi konuşarak yanlış konuşmasın. Ahıska üniversite projesi yanlış bir projeymiş gibi konuşan insanlar lütfen her konuyu bilen gibi konuşmasın. Çünkü gençlerimizin Ahıska’da eğitim almaları çok doğru bir projedir ve gelecek açısından da çok doğru yatırımdır. Eğer biz vatanımıza dönmeyi ve orda yaşamak istiyorsak o zaman bu gençlerimizin her biri gelecekte milletimize hizmet verecek olan birer kadrolardır. Dolaysıyla bu bazı kişilerin ileri geri konuşmaları çok yanlıştır. Eğer bu medya sevdalıları doğruları öğrenmek istiyorlarsa önce gelir yerinde öğrencilerimiz ile görüşür sonra konuşa bilir ama bilmeden değil. Özellikle yurt dışından gelen “vay başkanlar” tarafından öğrencilerimizin kafalarını karıştırmaya, bölmeye veya boş boş vadeler verip sonra ortalıktan kayıp olanlara söylüyorum, öğrencilerimizi kandırmaya veya yanlış yola yönlendirmeye izin vermeyeceğiz. Burada bir düzen var ve bu düzeni bozmaya kimsenin hakkı yoktur ve bozdurtmayızda. Sosyal medyada boş boşuna konuşan bu“vay patriotlar” boş konuşmak yerine Gürcistan’da ki öğrencilerimize yardımda bulunsalar daha faydalı olur. En azından öğrencilerimize çay ısmarlasınlar ki bizde bilelim ki bunlar da bir şey yapıyorlar. Bunlar boşuna konuşmayı severler ama biz iş yapayı severiz. Onlar sosyal medya da boş konuşarak medyayı meşgul ederler bizler ise işimizle meşgulüz. Ama en doğrusu Tiflis, Ahıska ve Batum’da ki öğrencilerimize kim ne yapıyor onu öğrencilerimizin kendilerinden öğrene bilirler.” Dedi.

Ahıska’da eğitiim gören öğrencilerimiz her türlü maddi ve manevi desteklerinden dolayı DATÜB Genel başkanımız sayın ZiyatdinKASSANOV’a ve her zaman onların yanında olan sorunlarına çözüm üreten DATÜB Gürcistan Temsilcisi olarak İsmail AHMEDOV’açok teşekkür ettiler.