​DATÜB Ahıska’da Yaşayan Ahıskalılar ile İstişare Toplantısı Gerçekleştirdi

DATÜB Gürcistan Temsilcisi ve Başkan Yardımcısı İsmail Ahmedov tarafından 03 Ekim 2018 tarihinde organize edilen istişare toplantısında, Ahıska’da yaşayan Ahıskalılar akşam yemeğinde biraraya geldi.

Yapılan toplantıda Ahıska’da yaşayan Ahıskalıların sorunları görüşülürken halkımıza bazı müjdeler de verildi.

Oldukca güzel bir ortamda gerçekleşen toplantıda DATÜB Gürcistan Temcilcisi şunları söyledi:

“DATÜB’ün Ahıska’da yaptığı faaliyetleri sadece Ahıska’da değil Gürcistan genelinde artık herkes biliyor. Bence bilmeyen ve duymayan kalmadı. Sizin ve herkesin de bildiği gibi DATÜB’ün girişimi ile TİKA tarafından Ahıska’da ve diğer bölgelerdeyaşayan Ahıskalı soydaşlarımıza 400 kovan arı kutusu ve 80 adet dikiş makinası dağıtıldı, ayrıca Ahıska’da seralar yapıldı.

DATÜB tarafından Ahıska ve diğer bölgelerde 43 ailenin ev alabilmesi için maddi destekte bulunuldu. DATÜB tarafından 5 Ahıskalı ailenin evinin çatısını yenilemek için maddi yardımda bulunduk.

DATÜB girişimi ile YTB tarafından yerinde burslandırma programı ile şu an Ahıska’da 46, Batum’da 4 ve Tiflis’te ise 10 öğrenci eğitim almaktadır. Toplam öğrenci sayısı ise 60 kişidir.DATÜB önceden de Ahıska’da yaşayan ve Türkiye’de eğitim alan 5 Ahıskalı öğrencimiziburslandırmıştı.

DATÜB’ün maddi desteği ile son yıllarda Gürcistan’dan Ahıskalılarıhaca gönderiyoruz. Bu güne kadar toplam 7 kişiyi hacca gönderdik.

Bildiğiniz gibi bizim buna benzer diğer yardımlarımız dabulunmaktadır. Bunlardan bir kaçını saya bilirim.

Mesela,

Ahıskalılara gıda yardımı yapıyoruz, temizlik malzemeleri dağıttık, bir kaç kere maddi durumu iyi olmayan insanlarımızın hastane masraflarını karşıladık, pasaport almak isteyen Ahıskalı’ların devlete ödenecek ücretlerini ödedik ve durumu biraz daha kötü olanlara maddi yardımda bulunuyoruz.

Tüm bunların yanında yine de çalışmalarımız devam etmektedir. Örneğin:

  1. Ahıska bölgesinde yaşayan Ahıskalıların evlerinin seneler boyunca yıpranmış ve kötü durumda olan çatı, pencere ve kapılarını değiştirme (yenileme) projesini TİKA’ya sunduk. İnşallah en kısa zamanda bu işi de TİKA desteği ile halledeceğiz.
  2. İkamet izni veya vatandaşlık almak isteyen Ahıskalı’ların devlete ödenecek masraflarını biz DATÜB olarak karşılayacağız.
  3. Önümüzdeki zamanda ise hayvancılıkla uğraşmak isteyen Ahıskalı’lara da TİKA desteği ile birer tane büyükbaş hayvan vermeyi planlıyoruz.
Kısaca bunları söyleyebilirim.

Ahıska’da yapılan istişare toplantısı esnasında DATÜB Genel BaşkanısayınZiyatdinKassanovgörüntülü bağlanarak Ahıska’da yaşayan Ahıskalılarla uzun sohbet etti.

Konuşmasında, “Ahıska’da gereken ne ise yapmaktayızve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Yeter ki orada birlik olun, dedikodulara inanmayın ve sadece orada yapılan işler ile ilgili doğruları söyleyin o bize yeter.Çünkü bazıları Ahıska ile ilgili çok yanlış konuşmalar yapmaktalar. Oraları karıştırmaya çalışıyorlar ama siz buna izin vermeyin çünkü siz orada yaşıyorsunuz. Onlar ise DATÜB başkanına ve yönetimine iftira ve çamur atma derdindeler. Zaten başka yapacak işleri yokçünkü bu konuda çok iyi birer uzman olmuşlar” dedi

İstişare toplantısına katılan Ahıskalılardan bir kaçı da söz alarak kendilerine maddi ve manevi desteklerinden dolayı çok teşekkür etti.

“Biz Ahıska’da yaşayan büyük çoğunluk bugünkü toplantıda bulunmaktayız. Önceliklesizin ve sayın başkanımız İsmail Ahmedov’un arkasındayız. Sizlerin bizlere olan hizmetinizi herkesten daha iyi biliyoruz. Kim ne derse desin ne konuşursa konuşsun bizDATÜB’den başka hiçbir kuruluştanımıyoruz” diyerek DATÜB Genel Başkanına desteklerini ilettiler.

DATÜB Genel Başkanı sayın ZiyatdinKassanov konuşmasında, “İnşallah gelecekte bugünekadar yaptığımız projelere benzer bütün güzel projelerimizi Ahıska’da devam ettireceğiz ve Ahıska’da durumu iyi olmayan bazı ailelere ve akrabalarına ev almalarında maddi destekte bulunacağız” dedi.

DATÜB Genel Başkanı sayınZiyatdinKassanov görüntülü konuşmasında herkese sağlık ve başarılar dileyerek,milletimizi BİR VE BERABER olmaya, FETÖ yandaşlarına ve fırsatçılarına ödünç vermemeye ve bu kutlu davamıza zarar vermelerine karşı birlik olmaya çağırdı.

Oldukça güzel ortamda gerçekleştirilen istişare toplantısı her zamanki gibi güzel geçti. Ahıska’da yaşayan herkesDATÜB’e ve DATÜB Genel Başkanı sayınZiyatdinKASSANOV’ainsanlarımızın refahı adına çalışmalarından dolayı teşekkür ve dua ettiler.