DATÜB Ahıskalı Türkler adından, 100 bin Fidan Bağışıyla Hatıra Ormanı Oluşturacak

Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, 31 Temmuz 2021 tarihinde Kazakistan’ın Almatı kentinde bir değerlendirme toplantısı düzenledi.

Türkiye’de meydana gelen yangınlarla ilgili değerlendirmelerin yapıldığı toplantıya DATÜB Kazakistan Temsilciliği ve Kazakistan Türk Milli Merkezi Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Ayrıca toplantıya Kazakistan’ın Çimkent, Taraz, Karaganda, Nur-Sultan ve diğer şehirlerinden olan dernek yetkilileri ile DATÜB Ülke Temsilcilikleri video konferans yöntemi ile katılım sağladı.
Toplantıda konuşan DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov şunları ifade etti.
“Türkiye’de meydana gelen yangınlar hepimizin içimizi yaktı, ciğerimizi dağladı. 28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya, Muğla ve diğer şehirlerimizde çıkan yangınlarda ormanlarla birlikte biz de yandık. Bu olaylara sebebiyet verenlere ve gerçekleşen bu ekoloji teröre karşı Ahıskalı Türkler olarak sessiz kalmadık. Türkiye Devletimizin, Milletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olduğumuzu bildirdik. Bu yangın sırasında evleri, hayvanları yanan vatandaşlarımız oldukça mağdur oldu, büyük miktarda zarar gördüler. Biz Ahıskalılar olarak bu yangınların yaralarının sarılması için elimizden gelen desteği sağlayacağız. DATÜB Türkiye Akdeniz Temsilciliğimiz ve Genel Merkez olarak afet bölgesine yardım başlattık ve ilk yardımlarımız artık ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
Biz Ahıskalı Türkler her zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğini gördük. Ukrayna’daki savaş bölgelerinden 700 ailenin çıkarılarak Erzincan’ın Üzümlü ve Bitlis’in Ahlat ilçelerine iskanlı göçü, 1990'lardan beri Türkiye’de sorun olmaya devam eden ikamet izni ve vatandaşlık konularının çözülmesi, tarihimizde hiçbir zaman olmayan 3 bin 500’den fazla kişinin bir araya geldiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde milletimizin ağırlanarak sürgünümüzün 75'ci yılı anma etkinliğinin düzenlenmesi ve daha nice destekler milletimize devam etmektedir. Biz Ahıskalı Türklerin Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Türk Milletine bir vefa borcu vardır. Bugüne kadar gerek terör olaylarında, gerekse de seçimlere aktif katılım ve diğer konularda olduğu gibi bu dönemde de Türkiye Devletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Aziz kardeşlerim, hadi gelin birliğimizi gösterelim ve bağışta bulunacağımız 100 bin fidan sayesinde ormanlarımız yeşersin, düşmanlarımız diz çöksün. Bu bizim Türkiye’mize olan borcumuzdur. Gün Birlik olma vaktidir.”