DATÜB Almatı’da Büyük İftar Programı Düzenledi

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) tarafından 26 Mayıs 2019 tarihinde Almatı’da bulunan Kazakistan Hotel’inde iftar programı düzenlendi.

Büyük iftar programına Kazakistan Diyanet İşleri (Müftüyat) Başkanı baş müftü Serikbay Kajı, Almatı müftüsü, T.C Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, milletvekilleri, Kazakistan Halklar Asamblesi temsilcileri, dernek başkanları, üniversite rektörleri, Almatı Valiliği yetkilileri, TÜKİB temsilcileri, DATÜB Yönetim Kurulu üyeleri, Kazak ve Ahıskalı Türklerden oluşan yaklaşık 600 misafir katıldı.

Ramazan dolayısıyla yoğun programına rağmen iftara katılan Kazakistan Diyanet İşleri Başkanı Serikbay Kajı, yaptığı konuşmasında, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’a düzenlediği iftar programı dolayısıyla teşekkür etti.

Ramazan coşkusu ile kardeş halkların bir araya geldiği bu gibi iftar programlarının önemine dikkat çeken baş müftü Kajı, 1944 ylından bugüne kadar birlikte yaşayan Kazak halkı ile Ahıskalıların her zaman iyi ve kötü günlerini birlikte paylaştıklarını hatırlattı. Kajı, Kazakistan’ın 1. Cumhurbaşkanı, Elbaşı Nursultan Nazarbayev’in izlediği politika sayesinde sadece Kazak ve Ahıskalılar’ın değil Kazakistan’da yaşayan diğer halkların da dostluk ve kardeşlik ilişkileri içerisinde, hoşgörülü bir şekilde yaşadıklarını belirtti. Türkiye ve Kazakistan arasında artarak devam eden ikili ilişkilerin bundan sonra da devam edeceğini söyleyen Serikbay Kajı, kendisinin de din adamı olarak bu ilişkilere her zaman destek vereceğini ifade etti.

T.C Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, konuşmasında Türkiye’nin Ahıskalılara olan desteğine dikkat çekerek, Ahıskalı Türklerin iki kardeş ülke olan Türkiye ve Kazakistan arasında sağlam köprü rolü oynadıklarını, Anadolu kültürünü Türkistan’da layıkıyla temsil ettiklerini söyledi.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, konuşmasına iftar programına katılan bütün misafirleri selamlayarak başladı. Kassanov, konuşmasında: “Öncelikle bize 75 yıl önce öz evlerini, sofralarını açan Kazak halkına teşekkür etmek istiyorum. Bize en zor zamanımızda, soğuk ve açlık günlerinde sahip çıktılar. Bizler o günleri asla unutmayız, unutamayız. Bizler de Kazaksitan’ın yetiştirdiği birer vatan evladı olarak her zaman hem Kazak halkının hem de mensubu olduğum Ahıskalı Türk toplumunun hizmetinde bulundum, bundan sonra da olmaya devam edeceğim. Kazakistan gibi Türkiye devletimiz de biz Ahıskalılara her zaman kucak açmış, sahip çıkmıştır. DATÜB olarak Türkiye devletimizin kurum ve kuruluşları ile daim irtibat halindeyiz ve milletimizin farklı sorunlarının çözümleri doğrultusunda çalışmalar yürütmekteyiz. Bu çalışmaların başında ise Türkiye’de ikamet eden Ahıskalıların oturma izni, çalışma izni, istisnai vatandaşlık ve diğer konular gelmektedir. DATÜB’ün yoğun çabaları sonucu olarak on binlerle Ahıskalı istisnai vatandaşlık alırken, süresi bitmiş olan uzun dönem ikamet izni başvuruları yeniden verilmeye başladı. Şimdi ise Türk vatandaşlığına istisnai olarak başvurmak için 5 liste yayınlandı ve milletimiz bu imkanlardan da en güzel şekilde yararlanacaktır. Milletimiz biran önce vatandaşlık almak ve hayatlarını güzel ve hakkettikleri şekilde sürdürmek istiyorlar. Bu elbette onların hakkıdır. Ahıskalı kardeşlerimiz yıllardır bu konularda çok zorluk çektiler. Ama şükürler olsun bugün, biz DATÜB olarak bu sorunların çözülmesini sağladık. Bundan sonra da çalışmalarımıza var gücümüzle devam edeceğiz. Biz gücümüzü önce Allah’tan sonra milletimizden sonra ise Türkiye devletimizden almaktayız. 23 Mayıs 2019 tarihinde Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu yoğun programı arasında zaman ayırarak Çimkent’te yaşayan Ahıskalılar ile birlikte iftar programına katıldı. Bu devletimizin ve devlet adamlarımızın bizlere verdiği bir değerdir, onların bizlere olan sevgisidir. Önce de belirttiğim gibi, her zaman olduğu gibi bundan sonra da milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Her birinize tekrar hoşgeldiniz diyorum. Hayırlı ramazanlar diler, şimdiden ise Ramazan Bayramınızı kutlarım.”