​DATÜB Antalya'da İftar Programında Ahıskalı Türkler ile Buluştu

02.06.2018 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Dünya Ahıska Türkleri Birliğinin (DATÜB) Antalya’da Çağlayan Mahallesindeki DATÜB Temsilcilik ofisinin açılışına katıldı. Açılış sonrası da Muratpaşa Kent Meydanında DATÜB'ün iftarına geçti.

İftara, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile eşi Hülya Çavuşoğlu, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AK Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Dr. Alparslan Belin, Muratpaşa Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa İlçe Müftüsü Celil Karaca, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman, DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, DATÜB Rusya Temsilcisi Mansur Allazov, DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmikhan Kassanov ve DATÜB Türkiye Akdeniz Temsilcisi İsmail Mamet, DATÜB Türkiye Kadın Kolları Temsilcisi Selamet Makhsudova, Konsolosluklar, Kurum ve Kuruluşların Müdürleri ve personeli, Antalya Trakya ve Balkanlılar Dayanışma ve Kültür Derneği, Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Antalya Çerkes Derneği, Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Kırım Öz Tatarlar Derneği, Rodos İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Avrasya Dostluk Kültür, Sanat ve Turizm Kurumu Derneği, Ukrayna ailesi Derneği, Antalya Azerbaycan Evi Derneği, Antalya Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği, Rusya Dostluk ve Kültür Derneği, Anadolu ve Ortadoğu Uluslararası Dostluk Derneği, Manavgat Kültürler arası Uyum Derneği, Rus Sanat ve Kültür Derneği, Akdeniz Kültürler Arası Uyum Derneği, Avrasya Dostluk ve Kültür Derneği ve Ahıska Türklerinin yoğun katılımı ile İftar programı gerçekleşti.

Açılış konuşmasına, DATÜB Genel Başkanı Kassanov, İftar davetimize teşrif eden başta Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na ve diğer iftara katılan Bürokratlara, 20’ye yakın değişik milletlerin Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcilerine ve Aziz Ahıska Türkü halkıma teşriflerinden dolayı şükranlarını sunarak konuşmasının devamında,bugün bizim Ahıskalı kardeşlerimiz için matem günüdür. Bundan 29 sene önce Fergana olayları başladı. 3 Haziran’da Sovyetler Birliği İstihbaratının bu işi organize yaptığını biz sonradan anladık. Ama maalesef iki kardeş olan milleti Özbek ve Türklerin arasına bir mesafe yani bir duvar örmek istediler. İşte o zaman başardılar. Ama şimdi Allah'a şükürler olsun ki Özbek kardeşlerimizle aramız çok iyidir. Fergana olaylarında hayatını yitiren şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. İnşallah Ahıska Türkü halkım bir daha böyle acı ve üzücü olaylar yaşamazlar. O zaman bizler sadece 3 ülkede yaşıyorduk ama Fergana olaylarından sonra maalesef 10 ülkeye dağıldık. Şükürler olsun ki halkımız nerede yaşarlarsa yaşasınlar kendi çabaları ile ayakta kalmışlardır. Birlik ve Beraberliğini saklamışlardır. Türk adına layık ve Türkiye Devletine bağlı olarak yaşamışlardır. Biliyorsunuz, 24 Haziran’da Türkiye seçime gidiyor.74 yıldır sürgünlerde yaşayan Ahıska Türkleri olarak, vatan ve bayrak özleminin ne olduğunu çok iyi biliriz. Bunun içindir ki; dünyanın neresinde olursak olalım ana vatanımız, sevdamız Türkiye Cumhuriyeti ve onun Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yanındayız.

Çünkü, Uluslararası siyasette, ekonomide en büyük ülkeler arasına girdik. Hem siyaset konusunda Devletimiz söz sahibi oldu. İslam ülkelerinin lideri haline geldi. Devletimizin yaptığı işleri saymakla bitmez ama birkaç tanesini dile getirmek isterim. Dünyanın en büyük 3. havalimanı yapıldı. Türkiye'deki aktif havalimanı sayısı 2003 yılında 26 iken bu sayı 55 çıktı. Modern hastaneler, bölünmüş yollar, tüneller ile Türkiye’nin çevresi değiştirildi.
Ahıska Türklerine en büyük desteği Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan vermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın dönemlerinde Ukrayna’daki sıkıntılı bölgede yaşayan kardeşlerimizden 750 aileyi üç bin (3.000) üzerinde kişiyi Erzincan Üzümlü ve Bitlis Ahlat ilçelerine iskanlı göç ile getirilmiştir. Aynı zamanda, ilk defa 2017 yılında Ahıska Türklerine uzun dönem ikamet hakkı tanınmıştır. Yine 2017 yılı içerisinde 1992 yılından bu zamana kadar Ahıska Türklerine verilen vatandaşlık sayısının en fazlasını yine Sayın Cumhurbaşkanımızın hükumetleri döneminde verilmiştir. 15 Ağustos 2017 tarihindeki Bakanlar Kurulu Kararı ile 50 binden fazla Ahıska Türkü bu İstisnai Vatandaşlık hakkından yararlanmıştır.

Bu sebepten dolayı, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi yeniden büyük Türkiye için “İrade, Erdem, Cesaret” ile Türkiye Şahlanacaktır. Mesele memleket, kararımız net olacak. Gelin, ülkemizin aydınlık yarınlarına ve güçlü geleceğine hep birlikte imza atalım." Dünyanın neresinde olursak olalım, Türkiye Cumhuriyeti ve onun Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın sonuna kadar yanında olduğumuzu ve desteklediğimi bildirmek isteriz. İnşallah gerek Ahıska Türkü Halkımız için, gerekse Türkiye için 24 Haziran seçimlerinden sonra daha güzel günler bizleri beklemektedir. Tekrar katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür eder, hayırlı ramazanlar dilerim.

“Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu; “Ahısklı Türkler ile etle tırnak gibi kardeş olduk”
Daha sonra, kürsüye davet edilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, dünyanın her halka, ülkeye veya millete adil davranmadığını, bunlardan birisinin de tarihte Ahıska Türkleri olduğunu söyledi. Milletvekili olduğu ilk yıllarda yurt dışındaki akraba topluluklarının durumunu tespit etmek için çalışma başlattıklarını belirten Çavuşoğlu, Ahıska Türklerinin sürgün hikâyesini, çektiği acıları daha da yakından öğrendiğini dile getirdi. Çavuşoğlu, o günden bu yana kendisini yurt dışı ve içindeki vatandaşlara adadığını anlatarak, şunları kaydetti:"Kendimi özellikle Ahıska Türklerine adadım, bundan da onur duyuyorum. Ahıska Türkleri acılar, sürgünler yaşamış. Kardeş kavgasından da çekmiş. 1944'te Stalin'in sürgünü. Ahıska Türkleri Orta Asya'nın değişik bölgelerine yayılmış.
1989'de Fergana'da maalesef bir kardeş kavgası olmuş ve burada fitne galip gelmiş. Ahıska Türkleri için bir sürgün bir yolculuk daha Krasnodar'a kadar kardeşlerimiz gitmiş. Krasnodar'dan özellikle önemli sayıda Ahıskalı kardeşimiz ABD'ye gitmiş. Ahıskalı kardeşlerimizin, bugün seyahati halen bitmiş değil."Ahıska Türklerinin gittiği her yerde ve şartta tüm zorluklara rağmen Türk ve Müslüman olduğunu unutmadığını bildiren Çavuşoğlu, Ahıskalı Türklerin kültürünü gelecek nesillere de taşıdığını vurguladı."Türkiye, herkese sahip çıkıyor "Çavuşoğlu, "Artık güçlü Türkiye sadece Türkiye içindeki vatandaşlarımıza sahip çıkmıyor, dünyanın neresinde olursa olsun soydaşlarımıza ve akraba topluluklarımıza da sahip çıkıyoruz. DATÜB ile çalışmayı başlattık, grup grup Ahıska Türklerimizi Erzincan ve Ahlat'a yerleştirdik. Şimdi ilave gruplar, aileler var. Şu ana kadar 3 bin civarında kardeşimiz huzur içinde bu şehirlerde yaşıyor." diye konuştu.
Yerleşen Ahıskalıların Türk ordusunda Mehmetçik olduğunu, vatandaşlık için kanun çıkardıklarını bildiren Çavuşoğlu, önce 24 bin civarında Ahıska Türk'ü, şimdi 30 bin civarında, ilave olarak da 50 bin Ahıska Türkü'ne vatandaşlık vereceklerini aktardı. Çavuşoğlu, Ahıska Türkleriyle Türkiye'yi büyütüp, kalkındırarak, büyük hedeflerine ulaştıracaklarını ifade ederek, "Biz sizlerle etle tırnak gibi kardeş olduk. 16 yıllık serüvenimizde birlikte yürüdüğümüz yolda Ahıskalı Türklerle kardeş olduk, Ahıska köylerinin tamamını dolaştık." dedi.
“Dünya Ahıska Türkleri Birliği sayesinde dünyanın neresinde bir Ahıskalı varsa hepsine ulaşıyoruz”
Çavuşoğlu, Ahıska Türklerinde sahiplenme ve kardeşlik olduğuna işaret ederek, "Bugün dünya Ahıska Türkleri yalnız ve kimsesiz değildir. Dünya Ahıska Türkleri Birliği sayesinde dünyanın neresinde bir Ahıskalı varsa hepsine ulaşıyoruz, hepsinin yanındayız. Bugün Türkiye Cumhuriyeti ve lideri Recep Tayyip Erdoğan sayesinde Ahıska Türkleri yalnız değildir." diye konuştu.
Gittikleri her yerde Ahıskalı Türklerle buluştuklarını ve dile getirilen sorunların hepsini çözdüklerini ifade eden Çavuşoğlu, Rusya, Azerbaycan, Kafkasya ve diğer ülkelerden gelen konukların da iftar sofrasını paylaştığını hatırlattı.
Ahıska Türklerine daha fazla hizmet etmek için çalışma yaptıklarını aktaran Çavuşoğlu, "Ahıska Türklerine yapılan sürgün bir haksızlıktı, zulümdü. Ahıska Türklerinin geri dönme hakkı Ahıskalılara verilmeliydi, bunu birlikte takip ettik, başardık." değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Hep birlikte kazanacağız, Türkiye'yi birlikte kalkındıracağız. 24 Haziran seçimleri Türk'ün gelecek asırlardaki kaderini belirleyecek bir seçimdir. O nedenle bugüne kadar destek verdiniz, biz sizlerden çok memnunuz. Türk'ün ve Türk dünyasının hedeflerine ulaşması için Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bizlere destek verdiniz. Ama bu seçimde inşallah her zamankinden fazla sizlerden destek bekliyoruz."
Konuşmanın ardından Bakan Çavuşoğlu'na DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov tarafından günün hatırasına plaket takdim edildi ve Ahıska Türklerinin milli kıyafeti giydirildi.