DATÜB Başkanı Ziyatdin Kassanov Türkiye'ye Teşekkür etti

DATÜB Başkanı Ziyatdin Kassanov, "Son 10 yılda Ahıskalıların kaderi değişti. 23 bin Ahıskalı'ya Türk vatandaşı olma hakkı verildi. Bu milletimiz için büyük sevinç. Milletimiz adına Türkiye'ye teşekkür ediyorum" dedi.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Başkanı Ziyatdin Kassanov, Türkiye'nin destekleriyle son 10 yılda Ahıska Türklerinin kaderinin değiştiğini söyledi.

Ziyatdin Kassanov, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu'yla Almati kentinde yaptıkları görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kazakistan'da yaşayan Ahıskalıların Türkiye ile Kazakistan arasında bir köprü olduğunu belirterek, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çalışmaların dünyadaki Ahıskalılara da yansıdığını dile getirdi.

Dünya çapında Ahıska Türklerine yardım konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük emeği olduğuna dikkati çeken Ziyatdin Kassanov, şunları kaydetti:

"Son 10 yılda Ahıskalıların kaderi değişti. 23 bin Ahıskalı'ya Türk vatandaşı olma hakkı verildi. Bu milletimiz için büyük sevinç. Çünkü insanlar vatandaşlığı senelerce beklediler. Çalışma izni, sağlık sigortası konularında sıkıntılar vardı. Vatandaş olmakla bu sorunlar ortadan kalktı. Milletimiz adına Türkiye'ye teşekkür ediyorum."

Ziyatdin Kassanov, Ukrayna'daki savaş bölgesinden de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla 700 Ahıskalı ailenin çıkarılarak Türkiye'ye getirildiği, 70 ailenin daha Türkiye'ye yerleştirileceğini aktardı.

Çatışma bölgelerinden çıkarılan Ahıskalıları, Kars, Ardahan, Iğdır ve Posof gibi bölgelere yerleştirmek istediklerini söyleyen Ziyatdin Kassanov, amaçlarının Ahıskalıları çalışma hayatına dahil etmek olduğunu kaydetti.

DATÜB Başkanı Ziyatdin Kassanov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünyanın her yerinde Ahıskalıların sorunlarıyla yakından ilgilendiğini vurgulayarak Milletimiz adına Türkiye'ye teşekkür ediyorum" dedi.