​DATÜB Başkanı Ziyatdin Kassanov’un Hocalı Soykırımının 26. Yıldönümü Münasebetiyle Anma Mesajı!

26 yıl önce, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Bölgesinin Hocalı Kasabasında sahnelenen Ermeni vahşeti 20'nci asrın en büyük facialarından ve felaketlerinden birisi olarak tarihe geçmiştir.

Ermeni güçleri tarafından 1992 yılının 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile yapılan bu katliamda Azerbaycan Cumhuriyeti resmi rakamlarına göre, 63 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişi öldürülmüş, 487 kişi ağır yaralanmıştır.

Hocalı Kasabasında hayatını kaybeden ve kaybolan Azerbaycan Türkleri ile birlikte 1989 yılında Azerbaycan'a gelerek Hocalı’ya yerleşen Ahıskalı Türkler de ermeni vahşetinin kurbanı olmuştur.

Tarih bu anı, insanlığın bütünlükle saldırıya uğradığı kanlı bir dönem olarak hatırlayacaktır. Üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen yapılan bu vahşet hafızalarda hala taptaze yerini korumaktadır. Tüm dünya Hocalı Katliamı sorumlularını ve destekleyenleri nefretle hatırlayacaktır.

Bugün dünya siyasetinde Ermenilerle ilgili sözde soykırım safsatasının peşine düşenler, Hocalı Soykırımına baksın ve bu katliamın fotoğraflarını, tüm delillerini izlesinler. Sözde Ermeni soykırımı meselesini kendi siyasi ikballeri için dillerine dolayanların Hocalı Katliamı hakkındaki tutum ve davranışları da herkese bellidir.

Türkiye ile Azerbaycan arasında sarsılmaz temellere dayanan dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin ve işbirliğinin tek millet-iki devlet anlayışına uygun olarak ebediyete kadar gelişerek süreceğine yürekten inandığımızı belirtmek isterim.

Bu düşüncelerle başta Hocalı olmak üzere, Ermeni saldırılarıyla hayatını kaybetmiş bütün şehitlerimizi hürmetle yad ediyor, Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Ziyatdin KASSANOV
Dünya Ahıskalı Türkler Birliği
Genel Başkanı