DATÜB Bursa, Gürsu'da Ahıskalı Türkler ile İftar Yemeğinde Bir Ayara Geldi

03.06.2018 tarihinde Bursa, Gürsu'da Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) tarafından düzenlenen iftar programına Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa AK Parti İL Başkanı Ayhan Salman, Kurum Müdürleri, Siyasi partilerin Temsilcileri ve Milletvekili adayları, DATÜB Başkan Yardımcısı ve Kazakistan Temsilcisi Sadyr Eibov, DATÜB Başkan Yardımcısı ve Gürcistan Temsilcisi İsmail Akhmedov, DATÜB Rusya Temsilcisi Mansur Allazov, DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmikhan Kassanov, DATÜB Türkiye Kadın Kolları Temsilcisi Selamet Makhsudova, Gürsu Ahıskalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İneğol, Bursa STK’ların Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Ahıska Türkü halkımızın yoğun katılımlarıyla gerçekleşti.

Açılış konuşmasında Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, İftar davetimize teşrif eden başta Sayın Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na ve diğer iftara katılan Bürokratlara, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcilerine ve Aziz Ahıska Türkü halkıma teşriflerinden dolayı şükranlarını sunarak konuşmalarına şöyle devam etti; “Bugün bizim Ahıskalı kardeşlerimiz için acı bir gündür. Bundan 29 sene önce Fergana olaylarında halkımız suçsuz olarak hayatını yitirmiştir. Fergana olaylarında hayatını yitiren şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. İnşallah Ahıska Türkü halkım bir daha böyle acı ve üzücü olaylar yaşamazlar. O zaman bizler sadece 3 ülkede yaşıyorduk ama Fergana olaylarından sonra maalesef 10 ülkeye dağıldık. Şükürler olsun ki halkımız nerede yaşarlarsa yaşasınlar kendi çabaları ile ayakta kalmışlardır. Birlik ve Beraberliğini saklamışlardır. Türk adına layık ve Türkiye Devletine bağlı olarak yaşamışlardır.

Biliyorsunuz, 24 Haziran’da Türkiye seçime gidiyor.74 yıldır sürgünlerde yaşayan Ahıska Türkleri olarak, vatan ve bayrak özleminin ne olduğunu çok iyi biliriz. Bunun içindir ki; dünyanın neresinde olursak olalım ana vatanımız, sevdamız Türkiye Cumhuriyeti ve onun Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yanındayız.
Çünkü, Uluslararası siyasette, ekonomide en büyük ülkeler arasına girdik. Hem siyaset konusunda Devletimiz söz sahibi oldu. İslam ülkelerinin lideri haline geldi. Devletimizin yaptığı işleri saymakla bitmez ama birkaç tanesini dile getirmek isterim. Dünyanın en büyük 3. havalimanı yapıldı. Türkiye'deki aktif havalimanı sayısı 2003 yılında 26 iken bu sayı 55 çıktı. Modern hastaneler, bölünmüş yollar, tüneller ile Türkiye’nin çevresi değiştirildi.
Ahıska Türklerine en büyük desteği Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan vermiştir. Aynı zamanda, ilk defa 2017 yılında Ahıska Türklerine uzun dönem ikamet hakkı tanınmıştır. Yine 2017 yılı içerisinde 1992 yılından bu zamana kadar Ahıska Türklerine verilen vatandaşlık sayısının en fazlasını yine Sayın Cumhurbaşkanımızın hükümetleri döneminde verilmiştir. 15 Ağustos 2017 tarihindeki Bakanlar Kurulu Kararı ile 50 binden fazla Ahıska Türkü bu İstisnai Vatandaşlık hakkından yararlanmıştır. Bu sebeple, geleceğimiz için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Ak Partiye oy vermeliyiz.

Daha sonra, konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türk milletinin gönül insanı olduğunu, dostlarına, kardeşlerine, akrabalarına asla sırtını dönmediğini bildirdi. Türkiye'de hangi milletten olursa olsun her zaman onların yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:''15 Temmuz gecesi ben o gece Meclis çatısı altındaydım ve o gece Türkiye'yi işgale kalkan hainler, darbeciler o gece Türkiye'yi teslim almaya çalışırken, ben gönül coğrafyamızdaki birçok ülkeden birçok insanın telefonunu aldım. 'Allah aşkına ağabey bize yol göster, biz gelmek istiyoruz. Türkiye'yi ve bayrağı muhafaza etmek istiyoruz. Biz orada bulunmalıyız, Türkiye bizim ana vatanımız. Biz orada olmazsak kalbimiz kurusun.' diyenler vardı. Sizi temin ederim ki o gece Batı Trakya'dan, Bulgaristan'dan, Üsküp'ten Atatürk Havalimanına gelen kardeşlerimiz oldu. Bu bayrak altında, gölgesinde rahat ederken ve bu toprağın ekmeğini, suyunu yiyip içerken bu bayrağa hain gözlerle bakanlar olsa da Allah'ın izniyle 300 milyon Türk kardeşimiz bizim gönül coğrafyamızda onların gözünü oymaya hazırdır.'' - ''Türkiye anavatandır''Çavuşoğlu, Türkiye'nin basit bir ülke olmadığına dikkati çekerek, Türkiye'nin Kafkasların, Ortadoğu'nun, Kuzey Afrika'nın, Balkanların anavatanı olduğunu vurguladı. Türkiye'ye bir şey olması halinde o bölgelerin kendisini güvende hissetmeyeceğine işaret eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Biz Türkiye içinde yaşayan yöneticiler olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere diyoruz ki, 'Sınırlarımız dışında nerede bir kardeşimiz yaşıyorsa yaşasın, eğer onun ayağına diken batarsa bizim kalbimize hançer saplanmıyorsa bize uyku yok kardeşlerim.' Ahıskalı da bizim kardeşimiz, diğerleri de bizim kardeşimizdir. Bundan 2 - 3 yıl önce yine sizlerle bir araya gelmiştik ve bana demiştiniz ki 'Tıp mezunu kardeşlerimiz var, doktorluk yapamıyor. Öğretmenlik mezunu kardeşimiz var, öğretmenlik yapamıyor.' Kardeşlerim gözünüz aydın hepiniz vatandaş oldunuz, nerede isterseniz orada çalışabilirsiniz. Siz istersiniz biz yaparız, yaparsa AK Parti yapar, gerisi yalan. Bize geçmişi vadediyorlar. Projeleri durdurmayı vadediyorlar. Dünyada son 10 yılda gerçekleştirilen en büyük 10 projenin 6'sı Türkiye'de gerçekleştirildi şeklinde ifade etmiştir.