DATÜB Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sn. İbrahim Kalın ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Görüştü

DATÜB Genel Başkanı Sn. Ziyatdin Kassanov, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sn. İbrahim Kalın ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Görüştü.

Görüşme ile ilgili açıklama yapan DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, Türkiye'de ikamet eden Ahıskalı doktorların diploma denklik durumu, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 2015 yılında Ukrayana’daki savaş bölgelerinden çıkarılarak iskanlı göç kapsamında Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ve Bitlis'in Ahlat ilçelerine yerleştirilen Ahıskalıların durumu ve bundan sonraki dönemde Türkiye'ye gelecek olan Ahıskalıların serbest göç yerine iskanlı göç kapsamına alınması ve diğer konuların görüşüldüğünü aktardı.
Genel Sekreter Fuat Uçar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sn. İbrahim Kalın ile yapılan görüşmede, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov'un sözlerinin başında görüşmenin en önemli konusu olarak Türkiye'deki Ahıskalı doktorların diploma denklik durumu ile ilgili olarak çözüm yolu bulunması için geldiklerini, Ahıskalı doktorların kendi branşlarında çalışarak halkımıza ve devletimize hizmet etmek istediklerini ifade ettiğini aktardı.

Bu sebeple DATÜB Genel Başkanı'nın, Türkiye'de ikamet eden Ahıskalı doktorların bir yıl gibi bir süreyle belirlenecek üniversite veya araştırma hastaneleri gibi kurumlarda zorunlu staj yapmaları ve bu süre sonunda yapılacak sınav veya benzeri değerlendirme sonucu kazanılacak puanlara göre diploma denkliği verilmesi teklifine, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, YÖK ile görüşülerek staj için hangi hastane veya araştırma hastanesi olacağı konusunda değerlendirme yapılarak bir yol izleneceğini ifade etti.

Ayrıca Uçar, görüşmede iskanli göç kapsamında Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde ikamet ettirilen Ahıskalı soydaşlarımıza daha fazla istihdam sağlanması, Bitlis'in Ahlat ilçesine yerleştirilen Ahıskalılar için de Ahlat Kaymakamlığı tarafından hazırlanan çilek projesi kapsamında aile başına 10 dönümlük arazi tahsis edilmesi ve Ukrayna göçten kalan 54 ailenin en kısa zamanda Türkiye'ye getirilmesi ve başka konular da görüşüldü.

Genel Sekreter Fuat Uçar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sn. İbrahim Kalın'ın görüşülen konuların nihai sonuca ulaşması için gerekli çalışmaların en kısa sürede başlatılacağını söylediğini bildirdi.

Son olarak Uçar, yoğun gündemi ve programına rağmen DATÜB Genel Başkanı Sn. Ziyatdin Kassanov ve beraberindeki heyeti kabulünden dolayı Sn. İbrahim Kalın'a teşekkür etti.

24 Temmuz 2019, Çarşamba