​DATÜB, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sn. İbrahim Kalın ile Görüştü

Görüşme ile ilgili açıklama yapan DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, Türkiye'de ikamet eden Ahıskalı doktorların diploma denklik durumu, Ukrayna'da bulunan ve Bakanlar Kurulu Kararıyla isimleri belirlenen Ahıskalı 54 ailenin Türkiye’ye iskanlı göçmen olarak kabüllerinin sağlanması ve kabülleri öncesi hazırlıkların tamamlanabilmesi için çalışmaların başlatılması, Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan Ahıskalıların geçimini sağlamak üzere Bitlis Valiliği tarafından Ahıska Türkü Soydaşlarımıza toprak tahsisi ile “Çilek Yetiştiriciliği Hibe Projesinin” hayata geçirilmesi için arazi tahsisi yapılması, 2019 yılından başlamak üzere, farklı ülkelerde zorluk altında yaşayan Ahıskalı Türklerin, Türkiye’nin Ardahan başta olmakla, Iğdır, Kars, Ardahan, Posof ve Ahlat illerine TOKİ işbirliğinde iskanlı göçünü tekrar başlatarak aynı zamanda bölgenin kalkınmasına ve canlanmasına katkı sağlamak, Rusya’nın Krasnadar ve diğer illerinde yaşayan Ahıskalıların durumu ve YTB ile birlikte Ahıskalı Türklerin vatanlarından sürgününün 75. Yılı Anma Programının Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımları ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılması ve diğer konuların görüşüldüğünü aktardı.

Genel Sekreter Fuat Uçar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sn. İbrahim Kalın'ın görüşülen konuların nihai sonuca ulaşması için gerekli çalışmaların en kısa sürede başlatılacağını söylediğini bildirdi.
Son olarak Uçar, DATÜB Genel Başkanı Zİyatdin Kassanov'un, yoğun gündemi ve programına rağmen DATÜB Heyetini kabulünden dolayı Sn. İbrahim Kalın'a teşekkür ettiğini söyledi.