DATÜB’den Kazakistan’da Meydana Gelen Olaylarla İlgili Bilgilendirme

Kazakistan’ın Mangıstav eyaletinde 2 Ocak 2022 tarihinde akaryakıt fiyatlarındaki artan zam nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline hızla yayıldı. Ülkenin en büyük kenti Almatı’da da başlayan gösteriler, ülke genelinde hükumet karşıtı protestolara dönüştü.

5 Ocak 2022 tarihinde ise Kazakistan genelinde OHAL ilan edildi ve Kazakistan güvenlik güçlerinin, göstericilere müdahale edeceği bildirildi.

Ülkede protestolar hükumetin istifasına rağmen devam ederken, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in yardım istemesi üzerine Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkeye asker göndermeye karar verdi.

Kazakistan Türk Dünyasının kalbi olarak biz Ahıskalı Türkler için oldukça önemli bir ülkedir. Kazakistan’da 200 bin civarında Ahıskalı Türkler yaşamlarını sürdürmektedir. Dünyanın 9 ülkesinde toplum halde yaşayan Ahıskalı Türkleri temsil eden bir kurum olarak, kardeş Kazakistan halkının sağduyusuna ve normale dönüş konusundaki arzusuna güveniyoruz.

Kazak yetkililerin barışçıl bir şekilde gerginliğin giderilmesi, düzen ve sükunetin yeniden tesis edilmesi kapasitesine sahip olduğuna inanıyoruz. DATÜB olarak, konuyu yetkili makamlarca yakınen takip ediyoruz, Genel Başkanımız Sn. Ziyatdin Kassanov’dan gelişmeler ile ilgili bilgi alarak siz değerli halkımızla zaman zaman payalaşacağız. Allah Kazakistan halkını ve devletini korusun.

Kazakistan’da yaşayan Ahıskalı Türklere ve tüm kardeşlerimize kalabalık yerlerden uzak durmalarını, gerekmediği sürece evden dışarı çıkmamalarını önemle rica ediyoruz. Olaylarda hayatını kaybedenler için taziyelerimizi sunuyor ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

DATÜB Genel Merkezi

Kazakistan’da yaşayan Ahıskalı halkımız acil durumlarda 7/24 saat aşağıdaki numaralardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Novruz Gunyashev

DATÜB Kazaksitan Temsilcisi

☎️ +7 701 788 92 28

Nut Sultan Büyükelçiliği

☎️ +7 775 334 85 63

Almatı Başkonsolosluğu

☎️ +7 701 971 62 80

Aktau Başkonsolosluğu

☎️ +7 708 297 84 26

Konsolosluk Çağrı Merkezi

☎️ +90 313 292 29 29