DATÜB Desteği ile Ahıska'ya Gelen Ahıskalı Aileler

Gürcistan Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Başkanı aynı zamanda Dünya Ahıska Türkleri Birliği Gürcistan Temsilcisi Sayın İsmail Molidze, Ahıska Türkleri vatan Cemiyeti Başkan yardımcısı ve DATÜB Meclis üyesi Sayın Tahir Nadiradze ve Başkanımız tarafından misafir olarak davet edilen Halil Gozalişvili Uluslararası Konge Başkanı, Gürcistan Repatriantlar Birliğin eş Başkanı Sayın Sandro Hozrevanidze, Ahıska'ya yeni göç eden Ahıskalı ailelerle bir araya geldiler.

DATÜB-ün maddi desteğiyle Ahıska'da ve Gorı'de Ev alan 10 aileden biri olan Mebiyev Hebib Ailesini ziyaret ederek orada bulunan diğer Ahıskalılar ile görüşmelerde bulundular.

DATÜB Gürcistan Temsilciliği bu hoş geldiniz ziyaretine giderek eli boş gitmediler ve Ahıska'ya yeni göç eden Ahıskalılara müjde de bulundular. Yakın zamanlarda Ahıska'ya yeni göç eden Ahıskalı ailelere destek amacıyla TIKA başkanlığıyla konuştuklarını ve TIKA tarafından DİKİŞ makinesi alınıp ve DATÜB ile birlikte bu ailelere dağıtılacağının müjdesini verdiler.

Sayın Başkanımız İsmail bey , bu Dikiş makineler ile Ahıskalılar bir kooperatif kurabilirler ve hepsi aynı yerde çalışıp kendi ürünlerini satıp para kazanabilirler, yada herkes kendi evinde kendi ürünlerin dikip bundan gelir kazanabilirler dedi.

Ahıskalılar, Başkanımız sayın İsmail beyden onlar için domates, salatalık ve başka sebze yetiştirmeleri için bir sere yapılmasını ve kendileri tarafından kurulacak olan kooperatifte herkesin çalışacağını, herkes bu Sereden faydalanacağını ve bununla da işsizlik problemi çözüleceğini söyleyerek yardımda bulunmalarını istenilmiştir. Sayın Başkanımızda TIKA koordinatörü sayın Mustafa Korkmazla konuştuğunu ve Tiflis'e Döner dönmez yine bu konuda Mustafa beyle konuşacağını ve İnşallah seneye yaparız diye müjdesini verdiler.

Aynı zamanda Ahıskalılar için yapılan ve gelecekte neler yapılabileceği hakkında bilgi alış verişinde bulundular, ve aynı zamanda problemlerini dinlediler ve birlik beraberlik içinde bütün sorunların aşılacağını söyledi.

Başkanımız yeni gelen ailelere Doğrudur, sizler yeni geldiniz, sizler için ilk etapta belkide ilk yıllarda zor olacak ama inanınki gelecekte durumunuz çok iyi olacaktır, ben bundan eminim. Yeter ki sabırlı olun, gelecekte tabii ki göze görünmeyen yahutta beklenmeyen sözler, problemler olur, o zamanı sabırla atlatırsanız işte o zaman kazanmış olursunuz.

Yavaş yavaş dil öğrenmeye çalışın, özellikle de çocukları okullara verin ki Gürcü dilini öğrensinler bu Ülkede devlet Dili Gürcü Dildir. Gürcü dilini öğrenmek çok önemlidir, eğer ki buraya yaşamak için gelmişseniz o zaman mutlaka dil öğrenmeniz lazım bu her yerde lazım olacaktır, sosyal ve çalışma hayatınıza çok önemlidir. Eğer öğrenmezseniz ileride gelen problemlerden birisi, hemde en önemlisi olacaktır.

Özellikle yerli halkla, bunlar kim olursa olsunlar ister Gürcü, ister Ermeni, ister Başka bir millet olsun, ister komşunuz kim olursa olsun onlarla iyi geçinin ki sizler bizim milletin Ahıska'da ki temsilcilerisiniz, sizler yerli milletin önünde bir ayna gibisiniz, onlar size bakarak bizleri görecekler, sizlerin yaşam tarzınızı ve hareketinizi takip ederek bizleri göz önünde bulunduracaklar. Bundan dolayı sizden sonra gelmek isteyenlere yerli halk engel olmayacak, çünkü sizleri iyi tanıdıkları için diğerleri de sizin gibi iyi olacak diye gelmelerine karşı olmayacaklar, aksine yardımda bulunacaklar. Dolayısıyla da geri kalan Ahıskalılar da yavaş yavaş gelmeye devam edecekler, işte buna göre de hepinizin birlik beraberlik için çaba vermeniz gerekiyor ve birlikte hareket etmeniz lazım. Her şey sizin elinizdedir, geri kalan akrabalarınızın gelmesini istiyorsanız dediğim gibi, güzel medenice davranmanız lazım ve yerli halkla entegre olmanız gerekiyor, çünkü bu da çok önemlidir diye tavsiyelerde bulundular.

Ahıskalılar şu ana kadar bir problem olmadığını söyleyerek, bizler hem yerli halkla hemde komşularla çok iyiyiz, İnşallah böyle devam eder diye konuştular.

Ahıska'ya DATÜB desteğiyle göç eden Ahıskalılar DATÜB Gürcistan Temsilcisi Sayın İsmail Molidze'ye ve özellikle DATÜB genel Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov'a çok teşekkür ettiklerini ve minnettar olduklarını söylediler.

Gürcistan DATÜB Temsilciliği.

Tiflis, 27.11.2015 y.