DATÜB Genel Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov'un Yeni Yıl Mesajı

Değerli Milletimiz!

2021 yılının, 2020'de var olan eksikliklerin, dünyamızdaki sorunların, hastalıkların ve acıların bir daha yaşanmaması, milletçe vatan sevgisi ile birbirimize kenetleneceğimiz, yüreğimizdeki sevginin çoğalacağı, yaralarımızın sarılacağı, vatanımızda güzelliklerle dolu eşsiz bir yıl olmasını, dostluk, barış ve kardeşlik getirmesini diliyorum.

Yeni yılın, 76 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan aziz Ahıskalı Türk milletimize, barış, sorunlarının çözülmesine, mutlu bir hayatın başlangıcına vesile olmasını dilerim.

2020 yılı korona virüs (Covid-19) salgını gölgesinde geçerken, biz yine DATÜB olarak faaliyetlerimize ara vermeden, var gücümüzle devam etme kararlılığı gösterdik. Bir taraftan çalışmalarımızı sürdürürken diğer taraftan ise salgından etkilenen kardeşlerimize yardım elimizi uzattık. Gerek Türkiye’de yaşayan gerekse de dünyanın farklı ülkelerinde ikamet eden 10 binden fazla ihtiyaç sahibi ailelerimize gıda yardımında bulunarak onların yanında olduk.

DATÜB olarak yürüttüğümüz faaliyetler içerisinde korona virüs salgını ile mücadeleye yönelik olarak, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Türk Ocakları iş birliğinde Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Gürcistan'dan olan Ahıskalı Türk doktorlarla birlikte yaptığımız “Türk Dünyası Covid-19’la Mücadele Online Eğitim Programı” bu yönde attığımız adımlar içerisinde büyük önem taşımaktadır.

Devletimizin ilgili kurumları ile gerçekleştirdiğimiz resmi görüşmelerde, Türkiye’de yaşayan milletimizin ikamet izni, çalışma izni, iskanlı göç, doktorlarımızın diploma denkliği ve diğer öncelikli konular ele alındı. Teknolojinin sunduğu imkanlardan faydalanarak yaptığımız canlı yayınlar, yerel basında yayınlanan haberler ve sosyal medyada paylaşılan içerikler ile milletimizi her zaman DATÜB faaliyetleri hakkında bilgilendirmeye çalıştık.

2020 yılı içerisinde yine binlerce Ahıskalı Türk "İstisnai vatandaşlık" hakkından yararlanarak Türk vatandaşı oldu. Hizmet kavramını önemseyerek açtığımız temsilcilik ofislerimize bu yıl DATÜB Ahlat Temsilciliği de katıldı. Bu sayede sizlerle her zamankinden daha fazla temasta olma gayreti içerisinde olduk. DATÜB Genel Merkezi’mizin, Ülke Temsilciliklerimizin özverili faaliyetleri, Gençlik ve Kadın Kollarımızın çalışmalarıyla halkımıza hizmet ettik, yeni yılda da daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz.

2020 yılı içerisinde tüm Türk Dünyası için şüphesiz en büyük başarılardan biri de Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını özgür kılarak Karabağ bölgesini kurtarması oldu. Biz Ahıska Türkleri olarak İkinci Karabağ Savaşı'ında aktif yer alarak 9 şehit verirken, yüzlerce kardeşimiz de gazi oldu. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü uğrunda şehit olan kahramanlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, gazilerimize ise sağlıklı günler arzu ediyorum.

Başta tüm Türk Dünyası olmakla milletimizin toplum halde yaşadıkları diğer ülkelerde yaşayan Ahıskalı Türklerin ve tüm herkesin yeni yılını kutlar, 2021'nin sağlık, barış, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.

Mutlu yıllar.

Ziyatdin KASSANOV

DATÜB Genel Başkanı