DATÜB Genel Başkanı Z. Kassanov, 14 Kasım 1944 Ahıska Sürgünü ile İlgili Mesajı

"Değerli Ahıskalı Türk Kardeşlerimiz,

Ahıskalı Türkler, 14 Kasım 1944 günü büyük bir felakete ve zulme uğradı. Sovyetler Birliği lideri Stalin'in emri ile tarihi vatanımız AHISKA'dan Orta Asya'ya sürgün edildik. Sürgününün tek nedeni ise Türk olmamızdı. İnsani şartlardan yoksun, yük vagonlarında sürgüne gönderilen büyüklerimizin çoğu soğuk, açlık ve diğer nedenlerden dolayı hayatlarını kaybettiler. Sürgün sırasında hayatını kaybeden büyüklerimizin hala başında dua edilecek bir mezarları bile yok. Sürgün sonrasında Kazakistan, Özbekistan, Kirgizistan'daki kardeşlerimiz biz Ahıskalılara sahip çıktılar. Eğer onların desteği olmasaydı durumumuz daha kötü olurdu. Biz kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Bugün dünyanın 10 ülkesinde toplum halde 600 bin civarında yaşayan Ahıskalı Türkler onca zulme ve sürgünlere rağmen ayakta kalmayı başardık. Her zaman da yaşadığımız ülkelerin yasalarına saygın bir şekilde yaşayan Ahıskalı Türklerin birlik beraberlik içerisinde daha nice güzel çalışmalara imza atmalarını yürekten temenni ediyorum. Ahıskalılar tarihte üç defa sürgüne uğrasa da dilini dinini örf adetlerini kaybetmeyen kahraman bir toplumdur. Biz Ahıskalılar bir birimize bağlı bir toplumuz.

DATÜB olarak en önemli hedeflerimizden biri de Ahıskalı Türklerin tarihi vatanlarına geri dönmesidir. Gürcistan devletinden talebimiz sürgüne uğratılanların ailelerinin şartsız bir şekilde geri dönüşüne imkan sağlanmasıdır. Biz gerek AB nezdinde çalışmalarımız hem de diğer uluslararası platformlarda haklarımızı talep ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve en kısa sürede de bunların sonuçlarını göreceğiz.

Öte yandan Ahıska'da yaşayan Ahıskalı Türklere de TİKA ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında destek verilmektedir. Ayrıca Gürcistan'da okuyan öğrencilerimize burs imkanları sağlayarak gelecekte yapılması planlanan göç sürecine katkı sağlamaları planlanmaktadır. Türkiye’de ikamet eden Ahıskalı kardeşlerimizin İstisnai vatandaşlık ve uzun dönem ikamet izni sorunlarının çözümünü yönelik faaliyetlerde de başarılı sonuçlar elde ettik.

Binbir zorluklarla kurduğumuz bu birliğimizi koruyarak gelecek nesillere değerlerimizi aktarmaya çalışıyoruz. Gençlerimizin eğitimine ise çok önem veriyoruz. Her ailede ilimli bilimli gençlerimizin olması olmazsa olmazdır. Ahıskalı genlerimizin eğitimine her türlü desteği vermeye hazırız. Toplum olarak eğitimli gençlere çok büyük bir ihtiyacımız vardır. Onlar bizim geleceğimizdir.

Her türkü zulme uğrayan bir toplum olarak bu birliğimizi korumak bizim görevimizdir. Güçlü bir birlik olursak sorunlarımızı da kolayca çöze biliriz. İçimize fitne ve fesat karıştırmak isteyenlere ise asla de fırsat vermeyin. Gücümüz birliğimizdedir. Allah birliğimizi daim etsin.

Bu duygu ve düşüncelerle 77 yıl önce sürgünde hayatını yitiren aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Allah milletimize bir daha bu gibi acılar yaşatmasın."