DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov Krasnodarda İştişare Toplantısı Gerçekleştirdi

Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov Rusya'nın Krasnodar şehrinde beraberindeki Datüb heyeti ile Rusya'nın değişik şehirlerinden gelen dernek temsilcileriyle görüşme yaptı.

Görüşmede Rusya'da yaşayan Ahıska Türkü halkımızın Birlik ve Beraberlik içinde yaşaması için neler yapılabilir, Datüb olarak ne gibi buraya katkı sağlayabiliriz konularında halkın görüşlerini dinledi.

Buraya sizlere faydalı işlerde nasıl yardımcı olabiliriz konusunda birliğimizi beraberliğimizi koruyarak, nasıl faydalı işler yapabiliriz, bunları konuşmak için geldiklerini anlatan başkan Z.Kassanov DATÜB olarak çok büyük çalışmalar yaptıklarını, bunların başında kısa zaman içinde 677 aile için Türkiye Devletimizin yardımıyla Türkiye'ye getiriyoruz. Evleri hazırlanıyor, kısa zamanda transfer başlayacak.

Türkiye'de yaşayan vatandaşlık alamamış olan insanlarımıza vatandaşlık konusunda çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah yakın zamanda onlarla ilgilide güzel haberler vereceğiz.

Azerbaycan'dan Ahıska'ya göçecek olan halkımıza teşvik olsun diye 38 aileye 10 bin dolar aile başı Datüb olarak yardım yapıyoruz.

Eğitim konusunda çok büyük çalışmalarımız var.

Hacca gitmek isteyip de gitme imkanı olamayan insanlarımıza yardımcı olarak her ülkeden hacca gönderiyoruz.

Halkımızın yaşadığı ülkelerden imamlarımızı Türkiye'de hizmet içi eğitim kursuna göndererek halkımıza sağlam din hizmeti için çalışmalarımızın bir parçasıdır. İnşallah daha çok halkımıza hizmet ve yararlı olmak için gece gündüz demeden çalışacağız diyerek sözlerini tamamladı. Toplantıya katılan halktan söz alanlar başkan Ziyatdin Kassanov'a sonsuz teşekkürlerini bildirerek bizi unutmayıp buralara kadar gelen ve her yerde bizim hakkımızı savunan böyle bir başkanları olduğu için kendimizi son derece şanslı hissettiklerini bildirdiler.

Bundan sonra daha büyük toplantılar yapmak için beklediklerini ifade ederek toplantı sona ermiştir.