​DATÜB Gürcistan Temsilciliği Başkanı İsmail Ahmedov, Gürcistan Ulusal Müze Genel Müdürü ile Görüştü

DATÜB Gürcistan Temsilciliği Başkanı İsmail Ahmedov, 29 Nisan 2021 tarihinde Gürcistan Ulusal Müze Genel Müdürü Davit Lortkipanizde ile bir araya geldi.

Görüşmenin ana gündem maddeleri,
•14-15 Kasım 1944 yılında Gürcistan’ın Ahıska, Adigeni, Aspinza, Ahalkalaki, Bagdanovka ilçelerinden zorla sürgüne gönderilen Ahıskalı Türklerle ilgili işgal müzesinde daimi bilgi yayınlamak adına yer ayrılması
•1944 yılına kadar Gürcistan’ın güney bölgesinde yaşamış olan Ahıskalı Türklerin geçmişi ve sürgünü ile ilgili belgelerin Tiflis, Ahıska ve Kutaisi Arşivinden çıkarılıp yayınlanması
•1941-1945 yıllar arası Gürcistan’ın güney bölgesinden İkinci Dünya Savaşı’na götürülen Ahıskalı Türklerin isim listesinin çıkarılıp yayınlanması
•DATÜB ve Ulusal Müze koordinatörlüğünde arşiv işlerinde çalışma tecrübesi olan tanınmış Sivil Toplum Kuruluşlar ve bu konularda tecrübesi olan tarihçilerden oluşan çalışma grubunu oluşturmak oldu.
Görüşmede, Gürcistan Ulusal Müze Genel Müdürü Sn. Davit Lortkipanidze Gürcistan Temsilciliği Başkanı İsmail Ahmedov’a,”Bize yazdığınız yazıyı aldık ve taleplerinizi biliyoruz.’’ ifadelerini kullandı. Genel Müdür Lortkipanidze 1944 yılı sürgünü ile ilgili bilgi panosunu 15 Mayısa tarihine kadar hazırlayacaklarını ve fikir alışverişi için İsmail Ahmedov ile iletişime geçeceklerini, ayrıca Ulusal Müze binasının içerisinde bulunan İşgal Müzesinde 1944 yılında sürgün edilen Ahıskalı Türklerle ilgili yer ayrılacağına dair söz verirken, bu konu ile ilgili arşiv yetkilileriyle görüşeceğini ve bu konuya müdahil olmaları için ricada bulunacağını söyledi.
DATÜB Gürcistan Temsilciliği Başkanı Ahmedov, Genel Müdür Davit Lortkipanidze’ye korona virüs (Covid-19) salgınının oldukça yaygın olduğu bir dönemde zaman ayırarak kabullerinden ve samimiyetinden dolayı kendilerine teşekkür ederek, “Bugün yine tarihi günlerden birini yaşıyoruz ve bu önemli konuya sizlerin katkı sağlamanız bizim için çok önemli bir husustur. Gürcistan’ın Ulusal Müzesinde bulunan İşgal Müzesinde 1944 yılında vatanlarından koparılan Ahıskalı Türklerin sürgünü ile ilgili daima bilgiler yayınlanması için yer ayrılması bizler için gerçekten çok önem taşımakta ve memnuniyet vermektedir. Biz yıllardır Gürcistan hükümet yetkililerden İşgal Müzesinde bizlere de yer ayrılmasını tüm resmi görüşmelerimizde ve yazılarımızda hep talep ettik. İnşallah en kısa zaman içerisinde bu iş güzel bir şekilde sonuçlanır.’’ dedi.
Görüşmede, DATÜB Gürcistan Temsilciliği Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı İsmail Ahmedov, DATÜB meclis üyesi ve Gürcistan “VATAN” Cemiyeti Başkanı Tahir Nadiradze ile Gürcistan Ulusal Müzesi Genel Müdürü yardımcısı Vakhtang Mikheil Tsereteli hazır bulundu.
Oldukça samimi bir ortamda geçen görüşme sonrası birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.