DATÜB Gürcistan Temsilcisi, T.C. Gürcistan Büyükelçisi ve TİKA Koordinatörünün Ahıska ziyareti

DATÜB Gürcistan Temsilcisi Sayın İsmail AKHMEDOV, Türkiye Gürcistan Elçisi sayın Levent GÜMRÜKÇÜ ve TİKA Gürcistan koordinatörü sayın Hüseyin ŞANLI 23 Mart 2017 tarihinde Ahıska'ya ve Ahıskalılara sürpriz bir ziyarette bulundular.

İlk ziyaret Ahıska Devlet Üniversitesi Rektör Sayın Merab Beridze ile oldu.

Sayın Rektörle Ahıska'da eğitim gören 55 Ahıskalı gençlerin eğitimiyle ilgili görüşmede bulundular. Görüşme sıcak bir ortamda geçti. Heyet Üniversiteyle ilgili ve Ahıskalı öğrencilerin eğitimi hakkında rektörden bilgiler alındı. Gelecekte Ahıskalı öğrencilerle ve üniversite ile ilgili gerekli ve faydalı olacak projelerin beraber yapılmasına karar verildi.

Heyetin sonraki durağı Ahıska valisi oldu. Vali ile resmi görüşmelerden sonra Vale kasabasında yaşayan Seyfetdin dedenin ziyareti gerçekleşti.

DATÜB girişimiyle ve TİKA’nın maddi desteğiyle Seyfetdin dedenin evinin tadilat yapılmasından sonra heyet, evin açılışında bulundu.

Öğle yemeğinden sonra heyet Ahıskalı öğrencilerin yurtlarda ziyarette bulundular ve öğrencilerle küçük bir toplantı yaparak Ahıskalı öğrencilerden yurtla ve eğitimle ilgili bilgiler aldılar.

Toplantıda öğrenciler, eğitim sonrası Ahıska'da kalıp millete hizmet vereceklerini ve vatanda eğitim aldıklarından dolayı memnun kaldıklarını ifade ettiler. Tiflis'ten gelen heyet, gelecekte ne gibi projelerin yapılabileceğini dile getirdiler .

Heyet, öğrencilere İyi eğitim almalarını ve yerel halka kendilerini güzel tanıtmalarını ifade ederek, yerel halk sizlere bakarak geride kalan Ahıskalılarla ilgili fikir elde edeceklerdir tavsiyelerinde bulundular.

DATÜB / Tiflis

1.04.2017