DATÜB Heyeti Gürcistan Devlet Bakanı İle Görüştü

1 şubat 2019 tarihinde Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkan yardımcısı ve Gürcistan temsilcisi İsmail AHMEDOV , uzlaşma ve eşitlik konularda Gürcistan Devlet Bakanı sayın Ketevan TSİKHELASHVİLİ ile ve birinci yardımcısı sayın Lia GİGAURİ ile görüştü. Toplantıya sayın İsmail beye DATÜB meclis üyesi sayın İsrafil PİPİNADZE eşlik etti.

Uzlaşma ve eşitlik konularda Gürcistan devlet bakanı Ketevan TSİKHELASHVİLİ. Birinci yardımcısı sayın Lia GİGAURİ,

Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkan yardımcısı ve Gürcistan temsilcisi İsmail AHMEDOV. DATÜB meclis üyesi İsrafil PİPİNADZEi.

Bu görüşme geçen sene yapılacaktı ancak yeni yıl ve Noel tatilinden dolayı ocak ayına ertelenmişti. Ocak ayın ilk haftasında başkanımız yurt dışında olduğu için ve ardından grip hastalığına yakalandığı için görüşme yapılamadı. Sonrasında sayın bakanın yurt dışında olduğundan dolayı bu önemli görüşme geçen hafta 1 şubatta gerçekleşti.

Sayın başkanımızın talebi üzere aşağıdaki konular müzakere edildi.

1.Repatriyasiye kanununda olan süre ve engellerin kaldırılması,

2.Repatriyant statüsünün ve vatandaşlık verilmesinin devamının gelmesi,

3.Ahıskalı Türklerin yaşadığı bölgede adapte ve entegre konusu,

4.Oturma izni,

5. Gürcistan'a önceden kendi veya DATÜB desteği ile gelip yaşayan Ahıskalı Türklere vatandaşlık verilmesi,

6.Eğitim konusu: okul öncesi, okul zamanı ve okul sonrası ,

7.Üniversitede eğitim gören öğrencilerin öğrenci oturma izni ve sağlık sigortası v.s,

8. Ahıskalıların hastane ve sağlık sigortası,

9.Çalışma konusu ,

10.Emeklilik ve yaşlılara yardım konusu,

11. Tiflis şehrinde ikamet eden 12 Ahıskalı ailenin evinin özelleştirme konusu,

12. DATÜB tarafından bu yılın 14-15 kasımda Tiflis ve Ahıska’da yapılacak olan sürgünün 75 yıl dönümü anma programı ile ilgili Bakanlık tarafından DATÜB-e yardım ve iş birliği yapılma konusu,

13.Mevcut problemleri aşmak için daha da sık sık görüşme kararı konusu.

Sayın bakan hanım bu konuda bakanlık olarak çalışacaklarını söyledi. Bu konu önceden göç ve mülteciler bakanlığında olduğu için biz ilgilenmiyorduk şimdi yeni yasaya göre repatrasiye ilgili bütün işler bizim bakanlığa devredildi, dolayısıyla bizler bu sorunu sizlerle beraber daha da ileriye taşıyacağız dedi.

Bu konuda DATÜB Gürcistan Temsilcisi İsmail AHMEDOV’dan repatrasiye ve vatandaşlıkla ilgili ve özellikle şu an yürürlükte olan repatrasiye kanun içerisinde ki bizlerin engel gördüğümüz maddelerin tümünü detaylı şekilde yazarak kendilerine iletmesini rica etti ve kendileri de Gürcistan parlametosuna bu sorunları sunacağını söyledi. Diğer konuları da kısa bir zaman içerisinde halletmeye çalışacağız yeter ki repatriyant statüsü olan Ahıskalılar Gürcistan vatandaşlığını almaya baş vuruda bulunsunlar ve yaşadığı ülkenin vatandaşlığından çıkmaları için baş vuruda bulundukları hakkında belge getirsinler. Bunun için hükumetimizin vatandaşlıktan çıkmak için iki senelik süreyi beş seneye uzattığının altını çizdi.

Başkan İsmail bey, bu süre konusunda kendisi ve tüm Ahıskalıların adına repatrasiye kanununda ki tüm engellerin ve kanundaki ister iki ister beş senelik sürelerin tümünün kaldırılmasını talep etti. Haksız yere sürülen bir Ahıskalı veya ailesinden olan bir kişi ne zaman isterse o zaman gelebilme hakkına sahip olmalı ve vatanına dönmek istediğinde repatrasiye kanunundaki iki veya beş senelik süreye veya başka engellere takılmamalıdır diye yürürlükte olan yasayı itiraz etti.

Dolayısıyla biz, Repatrasiye Kanunda repatriyant statüsünü kazanmak, vatandaşlık almak, yaşadığı ülkenin vatandaşlığından çıkmak ve Gürcistan dönmek için koyulan süreye karşıyız dedi.

Bakanın neden az sayıda repatriyant statüsünü kazanmak için baş vuruldu sorusunu şöyle yanıtladı ve örnek olarak şöyle bir örnek getirdi:

2007 senesinde kanun kabul edildiğinde sadece Gürcistan’da ve komşu ülkelerinde yaşayan Ahıskalılar böyle bir kanunun çıktığını duymuş oldu, o da bizim Ahıskalıların dernekleri sayesinde. Ama uzakta yaşayan Ahıskalıların bu kanundan haberi bile olmadı. O zaman bugün ki gibi sosyal medya o kadar da yaygın değildi ki İnternet sayfalarından öğrene bilseydiler. Sürgüne uğramış Ahıskalı Türkleri çok sayıda vatanlarına geri dönmesin diye o zaman ki Gürcistan hükumeti Ahıskalı Türklerin yaşadığı ülkelerde bu kanunla ilgili resmi bir faaliyette bulunmadı. Yani Gürcistan hükumeti kendi elçilikler aracılığı ile Gürcistan parlamentosunda kabul edilen kanunla ilgili haberi Ahıskalıların yaşadığı ülkelerde yayınlamadı ve bu yüzden de az sayıda başvuru yapılmış oldu. Üzülerek söylemek isterim ki eğer Gürcistan hükumeti zamanında repatrasiye kanununu Avrupa standartlarına uygun şekilde çıkarmış olsaydı bugün biz bu problemle karşılaşmazdık dedi.

Şimdi ben sizden bir şey soracağım. Sorum şu: Gürcistan’dan sürülen bir Ahıskalı aile Orta Asyaya değilde Sibirya’ya sürülmüşse (tabii ki böyle aileler çok var) bu ailelerin bu kanundan haberi bile yoksa ve vatana dönüşle ilgili böyle bir repatrasiye kanunu varmış diye şimdi öğrenmişse ve bu aile Gürcistan'a dönmek istiyorsa o zaman kanunda ki süre engeline takılmış olmuyor mu? tabii ki bu süre engeline takılıyor ve vatana dönüş kapısı kapanmış oluyor. Bu ailenin bu yasadan haberi olmaması bu ailenin suçu değil çünkü o zaman devlet kendine düşen görevini hakkıyla yerine getirmedi. Şimdi bunlar ne yapsın diye sorduğumda bakan ve yardımcısı çok haklısınız biz bunu ve diğer sorunları kaleme alalım ve parlamentoya sunalım dediler. Repatrasiye kanunu ve reptriyantların konusu geçen sene kendi bakanlığına geçtiği için ve bu konuda fazla bilgiye hakim olmadıklarını söyledikleri için başkanımız bu konuda bizim yıllardır talep ettiğimiz yazılarımızı sizlerle paylaşırız dedi ve inanıyoruz ki sizin sayenizde bugün ki Gürcistan hükumeti bu problemi halledecektir diye umut etti.

Sayın Bakan da bundan memnuniyet duyacağını ve bu konuda birlikte güzel işler yapacağının inancında olduğunu söyledi.

Başkanımız bizlere zaman ayırdıkları için kendilerine teşekkür etti ve bir daha görüşmek üzere görüşme sona ermiş oldu.

İsrafil Pipinadze - DATÜB Gürcistan Temsilciliği.

Tiflis, 4 Şubat 2019