DATÜB II. Olağan Kongresini Gerçekleştirdi

Dünyanın 10 ayrı ülkesinde yaşayan Ahıskalıların seçtikleri delegelerin katılımıyla “İntercontinantal İstanbul” otelde gerçekleşen kongreye İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Çorum Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İstanbul Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Karahan, T.C. Almaata Başkonsolosu Suphi Atan, Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslarası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, Dünya Ahıska Türkleri Birliği’nin 10 ülkeden 70 delegesi ve çok sayıda misafir katıldı. Kongreye ayrıca Dışişleri Bakanlığı Kafkasya Dairesi Başkanı Yavuz Kül, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Ahıska Masası Uzmanı Gürkan Polat, YTB Uzmanı Suat Beylur, TİKA Temsilcisi Ömer Kocaman katıldı.

Açılış ve selamlama konuşmasını Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB)’nin Genel Başkan Vekili Prof. Dr. İlyas Doğan yaptı. Doğan konuşmada, ’’Bizim iki temel stratejimiz var. Birincisi Ahıska Türklerinin bilirliğinin ve tanınmışlığının artırılması, ikincisi Ahıska Türklerinin Vatanlarına geri döndürülmesi için çalışmalar yapmak’’ dedi.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov Kurultayda yaptığı konuşmada 2008 yılında (DATÜB)’ü kurmak için yola çıktıklarında bugünleri hayal bile edemediklerini açıklayarak ’’Birliğe her dernek imza atarken gözlerimiz dolarak Allah'a şükrettik. (DATÜB) 562 bin Sürgüne Uğramış, Ahıskalıların yanı sıra Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde yaşayan Ahıska Türklerine ait bir birliktir. Birbirimizi tanımak lazımdı. 2010 yılında resmi olarak kurulduk ve bugünlere geldik. Kolay olmadı, çok şükür zoru başardık. Bugün bizim mutlu günümüzdür. Seçilsem de seçilmesem de bu çileli halkımıza hizmet etmeye devam edeceğim. Kongremizin milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum’’ dedi.