DATÜB Tarafından "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" Dolayısıyla Antalya'da Program Düzenlendi'

11 Mart 2019 tarihinde DATÜB Tarafından "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" Dolayısıyla Antalya'da Program Düzenlendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da Dünya Ahıska Türkleri Birliği Akdeniz Temsilciliği ve DATÜB Türkiye Kadın Kolları tarafından "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katıldı.

Etkinlikte yaptığı konuşmada, çarşıda esnafı dolaşırken turizm bölgelerinde Ahıskalı kardeşini 30 metre öteden tanıdığını ve Ahıskalı Türklerle sık sık görüştüğünü belirten Bakan Çavuşoğlu, "Ben Ahıska Türklerini sadece 1944'te zorla sürgüne gönderildikleri ve çok acı çektikleri için sevmiyorum. Elbette o sürgün her aklımıza geldiğinde yüreğimizi yakıyor. Ama Ahıska Türkleri nereye giderse gitsin, kim olduğunu unutmamış. O süreçte en çok çileyi de Ahıskalı kadınlar, analarımız, bacılarımız çekmiş. Ahıskalılar Türk ve Müslüman olduklarını hiç unutmamışlar. Örf, adetlerini, düğünlere gidiyorum, görüyorum, çok duygulanıyorum. Bizim Türkiye'de yaşatamadığımız geleneklerimizi Ahıska Türkleri gittikleri her yerde yaşatmış ve yeni nesillere öğretmiş. O yüzden Ahıska Türklerini çok seviyorum. Bir de Ahıska Türkleri sözünün eridir, merttir. Hele kadınları herkesten merttir. E böyle bir millet sevilmez de ne yapılır?" dedi.

VATANA DÖNME HAKKI ÖNEMLİYDİ

Ahıska Türkleri'nin Ahıska'ya dönme hakkı konusunda Avrupa Konseyi'nde ve Gürcistan'da yaptıkları temaslar neticesinde önemli bir kanun çıktığını anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Zorlukları oldu mu? Evet. Samimiyetsizlikler de oldu. Başka problemler de oldu ama bu hakkın elde edilmesi önemliydi. Bugün oraya dönmek isteyen kardeşlerimize yardım etmek bizim görevimiz. Ama bu hak olduğu halde Ahıska bölgesine dönmeyen kardeşlerimizi de kimse suçlamasın. Kolay değil. Dönmek ister ama kolay değil. Oraya gidecek, yeni bir hayat, yeni bir iş."

ABD'DEKİ AHISKA TÜRKLERİNE ÇİFTE VATANDAŞLIK

Rusya'nın Krasnodar vilayetinde yaşadıkları sorunlar nedeniyle 2005 yılında ABD'ye göç eden Ahıskalı Türklere de yardım ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Amerika'da yaşayan ve Amerikan vatandaşlığı elde etmiş Ahıska Türklerine de çifte vatandaşlık vereceğiz. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı vereceğiz. Vatandaş olmak isteyenlerle ilgili bir çalışmayı Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ile yapıyoruz.

AHISKA TÜRKLERİ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPARIZ

Türkiye'de yaşayan Ahıska Türklerine vatandaşlık vereceğiz dedik, bir sözümüz vardı. Bu sözü tuttuk mu? Evet. Sizin için kanunları değiştirdik. Gerekirse yeni kanun da çıkarırız. Ahıska Türkleri için ne gerekiyorsa onu yaparız. Çünkü bu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıdır. 'Ahıskalıların neye ihtiyacı varsa onu yapın' talimatını bizlere vermiştir, tüm bakanlara talimatıdır Cumhurbaşkanımızın. Sizlere de çok selam gönderdi." dedi.

UKRAYNA'DAKİ ÇATIŞMA BÖLGESİNDEN 800 AHISKALI AİLE GETİRİLDİ

Ahıskalı Türklere uzun süreli ikamet izni verildiğini aktaran Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 800 aileyi Ukrayna'da çatışma bölgesinden aldık, Erzincan ve Ahlat bölgesine yerleştirdik. Şimdi 53 aile var, onların işe alınmasıyla ilgili yasal düzenleme var, çalışıyoruz. İnşallah işsiz bir Ahıskalı olmayacaktır. Onlara da imkanlar veriyoruz, onları da çaresiz bırakamayız. Ahıska Türkleri de nerede yaşarsa yaşasın, bizi hiç yalnız bırakmamıştır. 2013 yılında, 17-25 Aralık darbe girişiminde dünyanın her yerinde bulunan Ahıska Türklerinden destek gelmiştir, bunu hiçbir zaman unutmayız. Hain darbe girişiminde de yine Ahıska Türkleri devletimizin ve milletimizin yanında olmuştur bunu da hiç unutmayacağız." dedi.

Çavuşoğlu, Ahıskalı Türklerden 31 Mart yerel seçimleri için destek istedi.

Ahıskalı Türklere yönelik en büyük çalışmaların AK Parti ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde yapıldığını söyleyen DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, "Biz Ahıskalılar, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyerek, mert ve yiğit davranışlarımızla saygı, sevgi kazandık. Biz yerel seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanımızı ve adaylarını destekleyerek ona olan vefa borcumuzu yerine getireceğiz. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Türkiye’de açtığımız DATÜB il ve ilçe temsilcilikleri yerel seçimler ile ilgili verimli çalışmalar yaparak AK Parti adaylarına seçim kampanyalarında destek veriyorlar. Vatandaşlığı elde etmiş kardeşlerimizin de sandığa gittikleri zaman yine aynı şekilde destek vermelerini istiyorum. Allah Türkiye’mizi daim güçlü kılsın. Türkiye tüm müslümanlar ve Türk dünyası için bir umuttur. Türkiye güçlü olursa bizler de güçlü oluruz.” dedi.

DATÜB Akdeniz Temsilciliği ve DATÜB Türkiye Kadın Kolları tarafından "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla Antalya'da düzenlenen program yaklaşık 1300 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Programa katılan sanatçılarımız Selamet Cevdet, Ahmet Şenli, Afras Süleymanov, Murat, Sabrina şarkıları, Dgk_Style Dans Grubu ise dans gösterileri ile katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı.

DATÜB Akdeniz Temsilcisi İsmail Mamet'in yoğun emek ve gayretleri neticesinde gerçekleşen programa katılımlarından dolayı başta Sayın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere, DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov'a, Antalya Muratpaşa Belediye Başkan Adayı Gökçen Özdoğan Enç'e ve tüm milletimize teşekkürlerimizi sunarız.