DATÜB Tiflis’te Cumhurbaşkanı Margvelaşvili ile Makamında Görüştü

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov ve beraberindeki heyet Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile makamında görüştü. Görüşmede Kassanov Ahıska Türklerinin vatana dönüşü ile ilgili sürecin hızlandırılması, gerekli kolaylıkların sağlanmasını talep ederken halen Gürcistan’da yaşayan Ahıskalıların sorunlarının çözülmesi ricasında bulundu.

Ahıska Türklerinden Yurda Dönüş Statüsü alanlara Gürcistan vatandaşlığı vermelerinden ve son günlerde Ahıska Türkleri için attıkları adımlardan ötürü teşekkür etti. Ancak bu atılan adımların yetersiz olduğunu söyleyerek, Sovyetler Birliği döneminde sürgüne uğrayan toplumlardan tek vatana dönemeyenlerin kendileri olduğunu belirtti. Bunun uluslararası bir sorun olmasının yanında aynı zamanda Gürcistan’ın başlıca problemidir. Bundan dolayı Gürcistan attığı bu adımlarla tarihi sorumluluğunu da yerine getirmektedir. Bunun henüz bir başarı olmadığını da söyleyen Kassanov ne zaman insanlarımız sürüldükleri ata dede yurtlarına dönerlerse işte o zaman başarıdan söz edebiliriz diyerek Cumhurbaşkanı Margvelaşvili’den şu taleplerde bulundu. “Biz 70 yıldır sürüldüğümüz topraklara yani Ahıska’ya dönmek istiyoruz. Bunun için Gürcistan 1999 yılında Avrupa Konseyi’ne girerken bizim vatanımız Ahıska’ya dönmemizi taahhüt etmiştir. Aradan 15 yıl geçmiştir henüz bu uluslararası taahhüt yerine getirilmemiştir. 2007 yılında çıkarılan kanun bizim aleyhimize olmasına rağmen kendi tarafımızda atılması gereken adımları attık. Bin bir türlü zorluğa ve müşkülata karşı biz müracaatlarımızı tamamlayarak Gürcistan makamlarına verdik. Ancak 5 yıldır Gürcistan daha 5 bin dosyayı tamamlayarak sonuçlandıramadı. Geçmiş hükumetler bizi sürekli oyalamışlardır. Sizin başlatmış olduğunuz insani girişimler ile bu konunun bir an önce çözüleceği umudunu taşımaktayız. Bizim vatana dönüşümüz için hukuki kolaylıklar sağlanmalı, vatandaşlık kısa sürede verilmeli, herhangi bir şart koşulmamalıdır. Bizim insanımız çalışkandır, vatana döndüğünde bölgede hayvancılık ve tarıma önemli katkı saplayacaktır. Gürcistan’ın gelişmesinde önemli rolü olacaktır. Halen Gürcistan’da yaşayan bin beş yüze yakın nüfus yaşamaktadır. Bunlardan 153 kişi halen vatandaşlık beklemektedir. Bunlara bir an önce vatandaşlıklarının verilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ise Ahıska Türkleri ile görüşmesinde şunları söyledi “Biz sizi sürmedik biliyorsunuz. Sizi yurtlarınızdan süren dönemin Sovyetler Birliği Yönetimiydi. Ancak biz devlet olarak sizin bu durumunuza insani boyutta değerlendiriyoruz. Bundan dolayı vatanınıza onurlu bir şekilde dönmenizi sağlayacak koşulları oluşturmak için acil çalışmalara başladık. Biz üzerimize düşeni yapacağız. Gürcistan’da yaşayan Ahıskalılar için ise gerekli direktifler verildi. Mağdur edilmeyecekler”