​DGK Öğrenci Dayanışma Günleri: 2. Gün

Erzincan’da 3-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlediğimiz Ahıska kültürünün yaşatıldığı ve söyleşilerin, turnuvaların, gösterilerin gerçekleştiği DATÜB Gençlik Kolları Öğrenci Dayanışma günleri sona erdi. 30’un üzerinde şehir ve vatan Ahıska’dan öğrencilerin katıldığı DGK Dayanışma günleri, katılan herkese dolu dolu zamanlar yaşattı.

Etkinliğin ikinci günü, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi konferans salonunda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov’un açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Erzincan İl Gençlik ve Spor Müdürü Burak Mumcu ve Erzincan İl Göç İdaresi Müdürü Kağan Özlok konuşma yaptı. Daha sonra DATÜB Gençlik Kolları’nın faaliyetlerinin yere aldığı tanıtım filmi izletildi. Film sonrası sahne ünlü Kafkas dans grubu Alihan Umarov ve ekibine bırakıldı.

Türkiye’nin en çok izlenen dizilerinden “Diriliş Ertuğrul”un dövüş sanatları yönetmeni ve koreografı Raim Muradov, yaptığı konuşmanın ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı. Antalya’dan Akdeniz Üniversitesi Yeni Yıldızlar Tiyatro Topluluğu, bizlere kendi hazırladıkları bir oyun sergiledi. Sonrasında ise Akdeniz Üniversitesi’den Nargül Paşa ve Albina Abdullayeva, bizlere “Gençlik Marşı” şiirini okudu. Dünya Grekoromen Güreş Şampiyonu Refik Ayvazoğlu, sporla ilgili tecrübe ve tavsiyelerini paylaştığı konuşmasından sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı. Gül Şakirova arkadaşımız Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Memleket İsterim” şiirini seslendirdi. Gelen konuklara plaketlerinin verilmesiyle sahneyi şarkıcı Afras Süleymanov aldı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’ndeki etkinliklerin ardından turnuvalar, yarışmalar gerçekleşirken aynı zamanda Üzümlü’ye yerleştirilen Ahıskalı aileler ziyaret edildi. Üzümlü’deki spor tesislerinde voleybol, futbol turnuvaları ve bilgi yarışması düzenlendi. Voleybol turnuvasında Erzincan ekibi birinci, Bursa ekibi ikinci oldu. Futbolda da Erzincan ekibi turnuvayı birinci tamamlarken Kars ekibi ikinci, Karabük ekibi üçüncü oldu. Bilgi yarışmasında ise birinciliği Antalya ekibi alırken Isparta ekibi ikinci, Ahıska ve Kayseri ekipleri üçüncü oldu.

Yarışma ve turnuvalar sonra erdikten sonra gala yemeği gerçekleşti. Sanatçı Ahmet Şenli, Grup Genç ve Afras Süleymanov sahne aldı. Turnuva ve yarışmalarda derece alanlara ödüllerinin verildiği gecede, müzik ve danslarla Ahıska kültürü yaşatıldı.

Gelecek için güçlü gençlik!
DATÜB GENÇLİK KOLLARI