Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, TÜRK İşadamlarını Kabul Etti

TÜKİB kurucu üyesi ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, TÜKİB Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Develioğlu, TÜKİB Yönetim Kurulu üyeleri Hikmet Atalay (Kazstroypodryad) ve Cem Ciritci (GQ Management), TÜKİB üyeleri Abbas Şahin (Alarko), Murat Hancı (Makyol) ve Genel Sekreter Anzor Gusseinov'un katıldığı görüşmede Kazakistan Başbakanına TÜKİB'in faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi verildi.

Kazakistan Başbakanı Mamin, “Türk firmalarının, Kazakistan'daki ekonomik projelerin uygulanmasına katılımını takdirle karşılıyoruz. Ortak hedefimiz yatırım işbirliği seviyesini artırmaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Jenis Kasımbek, Milli Ekonomi Bakanı Ruslan Dalenov ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Ermek Koşerbayev'in katıldığı görüşmede, Türkiye'nin Nur Sultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık ve Ticaret Müşaviri Selçuk Oktay hazır bulundu.
Görüşmede, Kazakistan'da yatırım ortamının geliştirilmesi, girişimcilik ve yatırım faaliyetlerine ilişkin yasalarda değişikliklerin yapılmasına dair önerilerin sunulması ve tartışılması, PPP konusunda deneyim paylaşımına TÜKİB'in davet edilmesi, Kazakistan'da faaliyet gösteren TÜKİB'e üye şirketlerin yatırım ve girişimcilik faaliyetlerine ilişkin güncel konular gündeme getirildi.
Görüşme ile ilgili Ahıska gazetesine açıklama yapan DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, “Kazakistan Başbakanı ile yaptığımız görüşmede biz, kendi planlarımızı ve düşüncelerimizi aktardık. Sayın Başbakanımız da Türk işadamlarına, Türkiye devletine, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. Türkiye devletinin her zaman Kazakistan'ın yanında olduğunu söyledi. Başbakan Mamin, Kazakistan'da inşaat ve diğer sektörlerde Türk şirketlerinin faaliyet gösterdiğini, gelecekte ise bu yatırımların daha fazla olmasını istediklerini belirtti. Burada olan bazı sıkıntıları anlattık. Sayın Başbakan projelerimizi, sıkıntılarımızı dinleyerek, oldukça olumlu cevaplar verdi.” dedi.
Toplantı sonrası, Türkiye Cumhuriyeti Nur-Sultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık tarafından Türk işadamları şerefine verilen yemeğe katıldığını söyleyen DATÜB Genel Başkanı Kassanov, yemeğe katılan işadamları ile birlikte yapılan görüşmeleri değerlendirdiklerini belirtti.
Yemek sonrası T.C Nur-Sultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık'ın tayininin çıktığını öğrenince üzüldüğünü söyleyen Kassanov, “Biz Sayın Büyükelçimize çok bağlıyız. Kendisiyle burada bulunduğu 4 yıl içerisinde çok güzel çalışmalar yaptık. Onun gibi Büyükelçiler malesef her zaman olmuyor. Sayın Büyükelçimiz, Kazakistan ile Türkiye arasındaki FETÖ konusunda yapılan çalışmalarda çok aktif çalıştı. Net kararları ile iki ülke arasında çok büyük işlere imza attı. Onun tavsiyesi üzerine TÜKİB'i organize ettik. Burada Büyükelçimizin çok büyük emeği var. Kazakistan Türkiye ilişkilerinde, Türk işadamlarının buraya gelmesinde, burada faaliyetlerde bulunmasında Sn. Büyükelçimizin her zaman desteği olmuştur. Dolayısıyla, biz onun gidişine çok üzüldük.” dedi.
Kazakistan'da 2 bin 200 Türk sermayeli firma çeşitli sektörlerde faaliyet gösteriyor.