Genel Başkan

ZİYATDİN KASSANOV

23 Kasım 1958 Yılında Kazakistan'ın Almatı şehrinde doğan Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov, 1981 yılında Almatı Üniversitesi Ulusal Ekonomi Bölümünden mezun olmuş ve Ekonomi alanında Yüksek Lisans yapmıştır.

Ziyatdin İsmihanoğlu Kassanov 1995 yılından itibaren özel girişimci olarak iş hayatına başladı. ‘’Kassanov Investment Group’’ çatısı altında 70 farklı alanda faaliyet gösteren holdingin yönetim kurulu başkanıdır.

Sivil Toplum Kuruluşuna 1991 Yılında Almatı'da kurulan Ahıska Türk Kültür Merkezine maddi ve manevi yardımları ile başlayan Kassanov, 1999 Yılından itibaren Almatı'da Ahıska derneğine Başkan seçilmesi ile aktif bir şekilde dernek çalışmalarına başlamış olup, halen Kazakistan'da bu görevini sürdürmektedir.

2013 yılında Kazakistan Halklar Meclisinin 19. Dönem Toplantısında, başkanlığını Sayın Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in yaptığı Meclise Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır. Dünya Ahıska Türkleri Birliğinin kurucusu ve Genel Başkanı'dır. Kazakistan'da yaşamaktadır.

Yönetim Kurulu

Image

Marat Rasulov

16 Kasım 1974 Yılında Novıy Put köyü, Ortaçirçik ilçesi, Taşkent şehrinde doğan Marat Rasulov. Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakultesi Gazetecilik Bölümünden 2002 yılında mezun olmuş. 25 Ocak 2006 yılında Ukrayna Ahıska Türkleri ‘VATAN’ Cemiyeti’nin IV Kurultayında başkan olarak seçildi, şimdiye kadar bu göreve devam ediyor. DATÜB Yönetim Kurulu Üyesi, Göç Komisyon Başkanı ve Dünya Ahıska Türkleri birliği Ukrayna Temsilcisidir. Ukrayna'da yaşamaktadır.

Image

İsmikhan Kassanov

18 Ağustos 1993 yılında Kazakistan’ın Almaty şehrinde dünyaya gelen İsmikhan Kassanov, 2009-2013 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Finans bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Üniversite eğitiminden sonra iş hayatına atılan Kassanov aynı zamanda Galatasaray Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi Yüksek Lisans’ı yapmaktadır. Almaty Investment Corporation Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan İsmikhan Kassanov, DATÜB Yönetim Kurulu Üyesi, DATÜB Kazakistan Temsilcisi ve Gençlik Kolları Başkanıdır.

Image

İsmail Akhmedov

07 Eylül 1971 Yılında Özbekistan’ın Taşkent şehrinde doğan İsmail Akhmedov, 1993-1998 yılları arasında Gürcistan'ın Tiflis şehrinde Legia L&G Companiya üniversitesinin ve 1996-2001 yılları arasında Tiflis Devlet Üniversitesinin Hukuk Bölümünden mezun olmuştur. 2005-2016 yılları arasında Gürcistan Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Başkanlığını yapmıştır. DATÜB Kurucu üyesidir. Dünya Ahıska Türkleri Birliği Gürcistan Temsilcisi olup, 2017-2021 yıllar arası Seçim Komisyon Başkanlıgını yapmıştır. 2021 yılından DATÜB Genel Başkan Birinci Yardımcısı görevini yapmakta. Evli ve 3 çocuk babasıdır. Gürcistan'da yaşamaktadır.

Image

Atamsha Dursunov

19 Eylül 1961 yılında Kırgızistan’da doğmuştur. 1988-1991 yılları arasında ziraat fakültesini bitirmiştir. Halen ziraat fakültesinde yüksek lisans eğitimi almaktadır. Şu an da Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanlığını yapmaktadır. Dünya Ahıskalı Türkler Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Kırgızistan temsilcisidir. Aynı zamanda ‘’Avtologistik’’ firmasının başkanıdır. Halen Kırgızistan’da yaşamaktadır.

Image

Mevlüt Işık

17 Haziran 1988 yılında Özbekistan’ın Gülistan ilçesinde doğdu. 1989 yılında gerçekleşen Fergana olayları sırasında ailesi ile birlikte Azerbaycan’ın Saatli ilçesine göç etmek zorunda kaldı. 2005-2009 yılları arasında Azerbaycan Uluslararası Üniversitesi Filoloji (İngilizce) bölümünden lisans, 2010-2012 yılları arasında ise Gürcistan Sosyal Bilimler Enstitüsü, Gazetecilik ve Medya Yöneticiliği bölümünden yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. 2018 yılından itibaren ise Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo TV ve Sinema Bölümü doktora öğrencisidir. 10 Aralık 2021 tarihinde Antalya’da yapılan DATÜB 4. Olağan Genel Kurulu’nda DATÜB Yönetim Kurulu Üyesi ve Azerbaycan Temsilcisi seçildi. Evli ve üç çocuk babasıdır, Azerbaycan’da yaşamaktadır.

Image

Rustam İbragimov

27 Ekim 1992 yılında Özbekistan'ın Başkenti Taşkent’te doğan Rüstem İbragimov. Özbekistan Milli Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2015 senesinde mezun olmuştur. 30 Aralık 2016 Senesinde Özbekistan Ahıska Türkleri Dernekleri Birliği V. Kurultayında Genel Başkan Yrd. ve Gençlik Kolları Başkanı olarak faaliyet yürütmektedir. 2017-2021 yılları arasında DGK Başkan yardımcısı seçilmiştir. 10 Aralık DATÜB IV. Olağan Genel Kurul toplantısında DATÜB yönetim kurulu üyesi ve DATÜB Özbekistan temsilcisi seçilmiştir. Özbekistan da yaşamaktadır.

Image

İsmail Mamet

18 Eylül 1984 yılında Kazakistan'da doğdu. Lise eğitiminin ardından yurtdışında Turizm ve Otel İşletmeciliği eğitimi aldı. 2000 yılından bu yana turizm sektöründe çalışmaktadır. Çalıştığı şirketlerde üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. 2010 yılından bu yana yurt içi ve yurtdışında faaliyet gösteren Need Tour'un kurucu ortağıdır. 2018 yılında DATÜB Akdeniz Temsilciliği yapmış olup, 10 Aralık 2021 tarihinde Antalya’da yapılan DATÜB 4. Olağan Genel Kurulu’nda alınan kararla DATÜB Yönetim Kurulu Üyesi ve DATÜB Genel Başkan Yardımcısı seçilmiştir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Image

İbrahim Agara

26 temmuz 1957 yılında Özbekistan’da doğdu. OrtaAsya Tıp fakültesi mezunu olup, çocuk cerrahisi ve ortopedi üzerine uzman doktor olmuştur.1994 yılında İzmir Türkiye taşındı. 1995 yılından İzmir Eşrefpaşa hastanesin ‘de acil Servis’te doktor olarak görev yapmaktadır. 2001 yılında İzmir Ahıska Türkleri kültür ve dayanışma derneği kurucusu ve hali hazırda Başkanlığını yürütmektedir. 2010 yılından DATÜB meclis delegesi, 10 Aralık 2021 tarihinde Antalya’da yapılan DATÜB 4. Olağan Genel Kurulu’nda alınan kararla DATÜB Yönetim Kurulu Üyesi ve DATÜB Türkiye Temsilcisi seçilmiştir. İzmir'de yaşamaktadır. Evli ve 2 kız çocuk babasıdır.

Image

Shurat Temirov

24 Nisan 1978 yılında Özbekistan’da doğdu. Mali hukuk kolejini bitirdikten sonra Krasnodar’ın Krimsk şehrinde lisede özel İngilizce ders aldı. 2016 yılında Filadelfia şehrinde kurduğumuz Ahıska Türkleri derneği Başkanlığını yapmaktayım. 2019 yılında DATÜB Yönetim Kurulu kararıyla Amerika Temsilcisi olarak atandım. DATÜB 4. Olağan Genel Kurulu’nda alınan kararla DATÜB Yönetim Kurulu Üyesi ve DATÜB Amerika Temsilcisi seçilmiştir. Filadelfia şehrinde yaşamaktadır.

Image

Mizam Badalov

30 Nisan 1972 Yılında Özbekistanın Bulungur bölgesinde, Samarkand şehrinde doğan Mizam Badalov. 1 Ağustos 2021 yılında Rusya Karaçaevo- Çerkesya bölgesinde , Ahıska Türkleri Dernek Başkanı olarak seçildi. 10 Aralık DATÜB IV. olağan Genel kurul toplantısın da DATÜB yönetim kurulu üyesi DATÜB Rusya temsilcisi seçilmiştir. Almatı'da yaşamaktadır. Rusya’da yaşamaktadır.

DATÜB'ün Tarihi ve Statüsü

Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Merkezi İstanbul'da olmak ve Uluslararası faaliyette bulunmak üzere, Dışişleri Bakanlığının görüşüne dayanan İçişleri Bakanlığının 12.05.2010 Tarihli ve 1474 Sayılı yazısı üzerine, 3335 Sayılı Uluslararası nitelikteki teşekküllerin kurulması hakkında kanunun 1 inci Maddesine göre, Bakanlar Kurulunca 24.05.2010 Tarihinde Kurulmasına karar verilmiştir. Kuruluş gayemiz, Dünyanın neresinde olursa olsun Ahıska Türklerini ve Ahıskalı Türklerin kurdukları sivil toplum örgütlerini koordine etmek ve birlikte hareket etmelerini sağlamak.

Sürgün edilen Ahıska Türklerinin Vatanlarına Gürcistan'a geri dönmesi için gerekli projeler oluşturmak üzere yurt içinde ve yurt dışındaki dernek, cemiyet, vakıf, federasyon ve konfederasyonlarla teknik iş birliği, bilgi alışverişi ve geri dönüşü engelleyen faktörleri gidermek için bir sivil toplum kuruluşu olarak dostane girişimlerde bulunmak.

Ahıska Türklerinin bulundukları ülkelerde ekonomi, sanat, edebiyat, kültür ve insan hakları alanlarında daha etkin olmalarını sağlamaya dönük bilgi alışverişi ve işbirliğine imkan hazırlamak, teşvik etmek, çıkarlarını belirlemek ve korumak. Ahıska Türklerinin, 1944’te maruz kaldıkları haksız sürgünü dünyaya duyurmak için gerekli tanıtım ve faaliyetlerde bulunmak.

Ahıska Türkleri arasında dünya çapında kimlik, birlik ve dayanışma duygularını sürdürülmesi için geleceğe dönük her türlü yasal faaliyetlerde bulunmak. Ahıska Türklerinin dil, gelenek, eğitim ve kültürel gelişimi ile anavatana geri dönüş sorununa çözüm bulmaya dönük uluslararası girişimlerde bulunmak. Anavatanları Gürcistan’dan 1944 yılında sürülen ve hala dağınık olarak çeşitli ülkelerde sürgünde yaşayan Ahıska Türklerinin yaşam şeklinin rehabilitasyonu, iade-i itibarı, hak ve hukuku ile vatana dönüş için faaliyet gösterir.

Ahıska Türklerinin Sürgünü, Ahıska'da ki tarihi ve kültürel varlığını ortaya koyan arşivler kurar. Ahıska Türklerinin bulundukları ülkedeki kültürel, ekonomik ve sosyal durumlarını iyileştirmek için konferanslar düzenler, eğitici faaliyetlerde bulunur, iş adamları arasında teknik ve ekonomik iş birliğini teşvik eder.

Ahıska Türklerinin sorunlarını dünyaya duyurmak için yaşadıkları ülkelerin dilinde İnternet sayfasından duyurular yapar, kitap, dergi, gazete gibi basılı yayınların yanı sıra belgeseller ve diğer görsel programlar hazırlar. Ahıska Türklerinin çocuklarının eğitim, sağlık gibi sorunlarına kaynak oluşturmak amacıyla yardımlaşma sağlanması, burs verilmesi, yurt temini gibi amaçlarla gereken girişimlerde bulunur. Bu kapsamda gerek okul öncesi, gerekse ilk ve orta öğretim kurumları açabilir, resmi ve özel kurumlarla anlaşmalar yaparak bu imkanların oluşturulmasına yönelik şartlar hazırlar.

Ahıskalı Türk Gençlerin yaşadıkları ülkelerde Türk dilini ve kültürünü muhafaza etmeleri için bulundukları ülkelerde veya Türkiye’de dil kursları ve benzeri sosyal aktiviteler düzenler. Vatana dönüş ile ilgili konularda Gürcistan makamları ile gerektiğinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi ulusal – uluslararası örgütler ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunur. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ilkelerine uygun olarak faaliyet gösteren İnsan Hakları Kuruluşları ile iş birliği yapar, rapor ve benzeri çalışmalar gerçekleştirir. Türkiye’de ve diğer ülkelerdeki Ahıska Türklerinin birbirleriyle olan iletişimini canlı tutmak için gerekli sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunur. Bu bağlamda tiyatro, kültür merkezi, kütüphane, kulüp stüdyo, arşiv ve diğer eğitim kurumları dahil milli kültürü koruma ve geliştirmeye yönelik yapılanmalar kurar, bu yönde faaliyetlerin gerçekleştirilmesini sağlar, milli ve kültürel nitelikte festival, yarışma, gösteri, sergi, anma geceleri ve benzeri toplumsal faaliyetler düzenler. Birlik, amaçlarını gerçekleştirmek ve faaliyetlerini yürütmek amacıyla taşınır ve taşınmaz mallar edinebilir, ekonomik ve teknik işbirliği de dahil olmak üzere her türlü ekonomik faaliyette bulunur, gerek görürse vakıf kurar. Bulundukları ülkelerdeki kanunların aykırı olmamak şartı ile Ahıska Türklerinin dernek, cemiyet ve vakıflarını Birlik çatısı altında örgütlemek için çaba harcar.

Ahıska Türklerinin bulundukları ülkelerde vatandaşlık, ikamet, eğitim ve çalışma gibi sorunlarına çözüm bulmasına dönük faaliyet ve girişimlerde bulunur. İkamet ettikleri ülkelerin yasalarına uymak kaydıyla yabancı ülke vatandaşları, sivil toplum örgütleri ve kamu yararına çalışan kuruluşlarla bağlantı kurar ve destekler, bu nitelikteki uluslararası kuruluşların faaliyetlerine, yetkili temsilcileri aracılığı ile iştirak eder. Türkiye’de ve diğer ülkelerde milli ve kültürel gelişime yönelik somut programların gerçekleştirilmesi, korunması ve geliştirilmesi amacıyla ilgili devlet idareleri ve yerel idareler ile sürekli irtibat halinde bulunur. Birlik, tüzel kişilik olarak sahip olduğu mal varlıklarıyla sadece kendi yükümlülüklerinden sorumlu olup, üye gerçek ve tüzel kişilerin yükümlükleri konusunda sorumluluk üstlenmez. Yukarıdaki amaçların gerçekleştirilmesine yönelik yürütülen faaliyetlerde hem Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarına hem de Ahıska Türklerinin yaşadığı diğer ülkelerin anayasal düzenine uygun hareket eder.