​Mutlu Göç’ün Üçüncü Yılı Erzincan’da Coşkuyla Kutlandı

Bundan tam olarak üç yıl önceydi...

Hatta ve hatta süreç bundan daha önce başlamıştı.
Daha derin bir tarihe giderek hem sizleri yormak hem de asıl yazmak istediğim konudan uzaklaşmak istemem ama bilmeyenler için yazımızın daha belirgin olabilmesi adına sizi biraz daha geriye götürecek ardından ise yeniden konumuza dönerek geldiğimiz noktayı ve sevincimizi sizinle paylaşmaya çalışacağım.
20 Mart 2015 Ahıskalı Türkler için yeni bir sayfanın açıldığı tarihtir...
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 Mart’ta Ukrayna’ya yaptığı ziyarette Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov ve beraberindeki heyeti kabul etti. Ziyaret sırasında sunulan rapor üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zor günler yaşayan Ahıskalı Türklerin Türkiye’ye getirilmesi hususunda talimat verdi. Bundan sonra ilgili çalışmalar yapıldı ve nisan ayında Bakanlar Kurulunun Kararı ile Ahıska Türklerinin “iskanlı göç” kapsamında Türkiye’ye getirilmesi karara bağlandı.
Anavatan Türkiye’ye ilk kafile 25 Aralık 2015 tarihinde Ukrayna’daki savaş bölgesinden çıkarılarak getirildi. Sonradan getirilen diğer 4 kafile ile birlikte Türkiye'ye getirilen 677 Ahıskalı aileden 72’si Bitlis’in Ahlat ilçesine diğerleri ise Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirildi. Toplamda Türkiye’ye yaklaşık 3 bin Ahıskalı getirildi.
Üç defa sürgüne uğrayan, her şeye rağmen dilini, dinini, örf ve adetlerini unutmayan, 10 ülkede toplum halde yaşayan, yaşadığı ülkeye bağlı olan, öz alnının teri ile bütün maddi ihtiyaçlarını kimseye muhtaç olmadan kazanan Ahıskalı Türkler için 25 Aralık 2015 tarihi için heyecanlı ve tarihi bir gündür.
Uzun süre vatansızlık kaderi yaşayan Ahıskalıların Ukrayna'nın savaş bölgelerinden çıkarılarak Türkiye'ye getirildikleri gün anavatana kavuştukları gün olarak anılmaktadır.
İşte o günün anısına Ahıskalıların yerleştirildiği Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) katkılarıyla Erzincan’da yaşayan Ahıskalılar için bir moral gecesi düzenlendi.
Etkinlik DATÜB Türkiye Erzincan Temsilciliğinin organizasyonu ile gerçekleşti ve etkinliğe katılan Ahıska Milli Sanatçıları Selamet Cevdet, Mevlüt Nurioğlu ve Ahmet Şenli şarkılarıyla izleyicilere güzel anlar yaşattı.
Mutlu göç’ün üçüncü yılı dolayısıyla düzenlenen etkinliğe Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar, Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, Erzincan İl Göç İdaresi Müdür Vekili Kasım Kağan Özlok, Üzümlü İlçe Müftüsü , Ahıskalı Bilim İnsanı Prof. Dr. Halis Süleyman, Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, DATÜB İcra Komitesi Başkanvekili ve DATÜB Ege Temsilciliği Başkanı İbrahim Agara ve DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov katıldı.
Milletimiz için düzenlenen moral gecesi saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.
DATÜB adına konuşma yapan Genel Sekreter Fuat Uçar, öncelikle yoğun programları dolayısıyla bu geceye katılamayan DATÜB Genel Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov’un selamlarını milletimize iletti. Ahıska Türkleri’nin tarihini herkesin iyi okuması gerektiğini hatırlatan Fuat Uçar, o soğuk kış gününde milletimizin yük trenlerine doldurularak sürgüne değil, bilinçli olarak bir sonsuzluğa, ölüm yolculuğuna gönderildiğini söyledi. Ahıskalıların şartların zor olduğu dönemlerde gittikleri yerlerdeki insanlar ile oldukça sık ilişkiler kurduğunu, hiçbir zaman sorun çıkaran taraf olmamasına rağmen 1989 yılında ikinci bir sürgünü yaşadıklarını bildirdi:
“Maalesef anavatandan uzak, çileli bir hayat çeken, Ukrayna’da yaşayan insanlarımızın evleri bombalandı. İnsanlarımız sokağa çıkamaz hale gelmişti. Her yerde sesimizi duyurmaya çalıştık. Ve şükürler olsun ki, sesimize Sayın Cumhurbaşkanımız ses verdi. Onun talimatıyla Ahıskalılar anavatanlarına getirildiler. Milletimizin Erzincan'a, Üzümlü’ye yerleştirilmesi sürecinde emeği geçen, çok büyük fedakarlıklar yapan Sayın Valimize, Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne ve bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bizler vefalı insanlarız. Bütün bu iyilikleri unutmayız. Bu gecemizi o kardeşlerimize teşekkür etmek ve sizlerle bir araya gelmek için düzenledik. Erzincan İl Göç İdaresi Müdürlüğümüz ev ev dolaştı. Hastaneler ve diğer kurumlarımız elinden geleni yaptı. Bütün evlere doğalgaz verildi. Üzümlü’de artık başımız dik, yüzümüz ak bir şekilde burada yaşayacak ve vatanımıza, milletimize hizmet edeceğiz. Hükümetimize teşekkür etmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyetimizin tüm kurumları elinden gelen her türlü çalışmayı bizim için yaptılar. Bu işte emek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, bütün emeği geçenlere ve tüm Üzümlü halkına şükranlarımı sunuyorum. Milletimizin her zaman yüzü gülsün. Artık sürgünler, çileler son bulsun. Bundan sonra her zaman bayram olsun.” dedi.
Ahıskalı Türkler Türkiye’ye getirildikten sonra Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul edildi. Konuşmasında Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu görüşmede dile getirdiği ifadelere dikkat çeken DATÜB İcra Komitesi Başkanvekili ve DATÜB Ege Temsilcisi Başkanı İbrahim Agara, Sayın Erdoğan'ın, “Siz öz vatanınıza hoşgeldiniz. Burası sizin öz vatanınız, öz ülkenizdir. Sizler buranın hiçbir zaman yabancısı değilsiniz. Siz burada pazara kadar değil mezara kadar yaşayacaksınız. Burası sizin çocuklarınızın, torunlarınızın da öz vatanıdır.” dediğini hatırlattı.
“Bu ülke bizimdir, bize sahip çıkan devlete de her zaman bizler sahip çıkmaya devam edeceğiz” diyen Ağara, Ahıskalı Türkler’in zaten Türkiye’nin bir parçası ve öz be öz Türk toplumu olduğunu ifade etti.
Etkinlikte konuşan Ahıskalı Bilim İnsanı Prof. Dr. Halis Süleyman, DATÜB kurulmadan önce Ahıskalıların bu kadar sık sık bir araya geldiğini hatırlamadığını söyledi. Prof. Dr. Süleyman, “Bu zor dönemde Ahıskalı Türklere önderlik eden, severek çalışan DATÜB Genel Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov’a, Genel Sekreter Fuat Uçar’a ve tüm DATÜB ailesine teşekkür ediyorum.” dedi. Ahıskayı Osmanlı’dan koparan dış güçlerin Ahıskalıları Türkiye’den koparamadığını söyleyen Süleyman, Ahıskalıların yeniden öz vatanlarına kavuştuğunu bildirdi.
Erzincan İl Göç İdaresi Müdür Vekili Kasım Kağan Özlok konuşmasında, “Değerli Ahıskalı soydaşlarımız, göçün üçüncü yılında düzenlenen bu geceye hepiniz hoşgeldiniz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, Sayın Meclis Başkanımızın, Sayın İçişleri Bakanımızın koordinesinde sizler üç yıl önce buraya getirildiniz. Bu projede sizlerin Ukrayna’dan alınarak Erzincan'a getirilmesinde, öz vatanınızda vatandaşlığa kavuşturulmasında Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak bir misyon üstlenmek bizler için bir şereftir. Bu projede yer almaktan mutluluk ve onur duymaktayız. Üç yıl önce zannediyorum bu saatlerde göçün ilk uçağı havaalanına indiğinde zannediyorum bir teyzemiz, uçaktan indi ve toprağı öptü. Öz vatanıma kavuştum dedi. Bu an bizim için o kadar değerli bir andı ki, bu ana şahitlik etmek bile bir ömre bedeldir. Sürgüne maruz kalan ataların torunlarını anavatanda ağırlamaktan o kadar mutluyuz ki, Allah bu aziz halka daha nice mutlu günler göstersin. Daha nice mutlu günleri hep birlikte yaşayalım inşallah.” dedi.
Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı ise konuşmasında, “Sizlerin gelişi ile ülkemizin ne kadar kıymetli olduğunu bir daha anladık. Sizlerin ilçemize gelmenize sebep olan değerli büyüklerimize teşekkür ediyorum.” dedi.
Üzümlü Kaymakamı Sayın Fatih Acar, Ahıskalıların Erzincan'a gelişinin üçüncü yılı dolayısıyla düzenlenen bu programdan dolayı DATÜB’e teşekkür ederek konuşmasına başladı. Konuşmasında, “Her ayrılık bir hüzün taşır ancak Ahıska Türkleri için Ukrayna’dan ayrılış tıpkı çocuğun annesine kavuşması gibi olmuştur. Çünkü Ahıska Türkleri için vatan ayrılmalarından 190 yıl geçmesine rağmen hala ve her zaman Türkiye olmuştur. “Vatan hasreti çektim, gözlerime kan geldi, vatanıma kavuştum, cesedime can geldi” diyerek vatana olan özlemini anlatan öz be öz Türk ve Müslümanlığına bu denli sımsıkı sarılmış, tüm olumsuzluklara rağmen kültür, örf-adetlerini yaşatan Ahıskalı topluluğunun acı ve çilesine son verilmesi, vatana dönüş mücadelesine ses verilmesi DATÜB Genel Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov’un Sayın Cumhurbaşkanımıza arzı sonucunda olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın emir ve talimatları ile ülkemize 677 Ahıska Türkü ailesinin iskanı sağlanmıştır. Bu kapsamda ilçemize de 2615 Ahıskalı vatandaşımız yerleşmiştir. Ahıska Türklerinin ilçemize iskanı sürecinin yürütülmesinin baş aktörü olan Sayın Valimiz Ali Arslantaş’a kararlılık ve her türlü desteklerinden dolayı şükran ve saygılarımı sunarım.
Ahıskalıların Erzincan'a yerleştirilmesi sürecinin meyvelerini vermeye başladığını ve bundan sonra da devam edeceğini söyleyerek konuşmasına başlayan DATÜB Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov, her göçün kendi başına zorlukları barındırdığını, iyisiyle, kötüsüyle Ahıskalıların adaptasyon sürecinin bittiğini, aradan üç yıl geçtiğini ve ilk göçün gerçekleştiği gün burada olmanın gururunu yaşadığını söyledi. Kassanov konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımızı sunuyoruz. Ona borcumuz bu mutlu göç dolayısıyla hayatımızın sonuna kadar devam edecektir. Ayrıca değerli Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, Göç İdaresi Müdürümüz ve diğer büyüklerimiz her zaman bizler için vaktini ve enerjilerini feda ederek bize elinden gelen desteği vermiştir. Dolayısıyla bu insanların kıymetini bilmemiz gereklidir.” dedi.
Ardından misafirlere DATÜB adına hazırlanan plaket takdim edildi. Daha sonra ise Ahıskalı Milli sanatçıların şarkıları eşliğinde gece devam etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ukrayna'dan getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde iskan edilen Ahıskalı gençler ilk kez öz vatanlarında askerlik görevlerini yapmaya başladılar. Bu ise Ahıskalıların bu vatanı her durumda savunacağı anlamına gelmektedir.
"Vatan sevgisini içten duyanlar,
Sıtkı ile çalışır benimseyerek.
Milletine, Ulusuna uyanlar.
Demez neme lazım, neyime gerek…’’ (Aşık Veysel)
Vatan bayrağımızdaki “Ay” ve “Yıldız”dır. Vatan ve vazife uğruna ölümü göze alabilmektir. Düşmanın önünde dik durmaktır. Bir ve beraber olmak, ülkemize kast eden tüm düşmanlara, düşmanlıklara onurunla karşı koymaktır. Tarih sayfalarında ki, “Türk Milletinin” o muhteşem mirasına sahip çıkmaktır. Ahıskalılar bu mirasa gözü gibi sahip çıkacaktır.

Mevlüt İşık