Sayın Cumhurbaşkanı DATÜB ve Ahıska Ailelerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Kabul etti

Ukrayna'dan Erzincan'ın Üzümlü ilçesine getirilen Ahıska Türklerini temsil eden 25 aileyi ve beraberinde DATÜB heyetini, Cumhurbaşkanı külliyesinde kabul etti. Kabulde Başbakan yardımcısı Sayın Yalçın Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Erzincan Valisi Sayın Süleyman Kahraman, Datüb Genel Başkanı Ziyatdin KASSANOV, Erzincan Millet vekilleri Üzümlü kaymakamı ve Belediye Başkanı ile Ahıskalı aileler hazır bulundu.

Buluşma da Başbakan yardımcısı Sayın Akdoğan, göç sürecini anlatarak, Erzincan'a yerleştirilen Ahıskalıların Türkiye'ye gelmekten memnun olduklarını ve hükümet olarak bundan sonra gerekli yardımları yapacaklarını belirtti.

Daha sonra söz alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Yıldırım, bir Erzincanlı olarak son derece memnun olduğunu ve bakanlık olarak her zaman yanlarında olacağını ifade etti. Erzincan valisi Sayın Süleyman Kahraman göç ile ilgili detaylı bilgi vererek, gelinen süreçte herhangi bir aksaklık yaşanmadığını, bazı eksikleri tespit ederek giderdiğini, Ahıskalı ailelerin hızlı bir şekilde Üzümlü'ye uyum sağladıklarını söyledi.

Söz alan DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin KASSANOV Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederek cümlelerine başladı. Ukrayna'nın sıkıntılı bölgesinden Ahıska türklerinin vatana kavuşmasına sebep olduğu için, Cumhurbaşkanımıza halkı adına tekrar şükranlarını bildirdi. Bir asırda 3 defa sürgüne uğramış, çeşitli çileler çekmiş halkımız sonunda sizin sayenizde rahata kavuşmuştur. Bizim için en önemli konu 677 aileyi getirmek ve Türkiye'de bulunup ikamet izniyle kalan 20 binden fazla Ahıska Türküne vatandaşlık verilmesidir. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızdan yardım beklemekteyiz. Halkımız Erzincan'da olmaktan son derece memnun olduğunu belirtti. Her türlü imkanlar sağlanarak konutların donatıldığını bu çalışmalarda en büyük emeği geçen siz değerli Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, milletvekillerine, Erzincan Valisi Sayın Süleyman KAHRAMAN'a, Üzümlü Kaymakamına, Belediye Başkanına ve emeği geçen herkese şükranlarını sundu.

Son olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Vatanınıza hoş geldiniz diyerek sözlerine başladı. TC olarak her zaman Ahıska Türklerinin yanındayız ve devletin her türlü imkanlarını onlara açacağız. Türkiye'de ayak bastığınız topraklarda "pazara kadar değil mezara kadar" yaşamanızı istiyoruz. Artık sizler misafir değil Türkiye'nin öz vatandaşısınız. Sizler birlik ve beraberliğinizi yitirmeden yaşantınızı sürdürürseniz, aranıza fitne ve fesat sokanlardan uzak durduğunuz müddetçe bizde sizin yanınızda olacağınızı bildirmek istiyoruz. Vatandaşlıkla ilgili çalışmaları biran önce bitirip, bakanlar kurulu kararı alınarak bu sorunun da yakın bir zamanda ortadan kaldırmayı düşündüğünü iletti. Tekrar vatanımıza hoş geldiniz bundan sonra huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamanızı dilerim. Heyetimizde bulunan sürgünü yaşamış olan İlimdar dedenin Cumhurbaşkanımıza yapmış olduğu duadan dolayı duygulu anlar yaşandı.

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin KASSANOV, Cumhurbaşkanımıza sunduğu plaket ile Cumhurbaşkanımızın ise DATÜB heyetine ilettiği hediyelerle, hatıra fotoğrafı çektirerek güzel buluşma sona ermiştir.