Sürgünün 71. Yıl Dönümü Münasebeti ile DATÜB Basın Bildirisi

Bundan 71 yıl Önce, 14 Kasım, 1944 günü Stalin’in emriyle suçsuz ve mazlum bir halk olan Ahıska Türkleri, gece yarısı evlerinden alınarak

insani olmayan vagonlar ile Orta Asya’nın soğuk kış günlerinde yaklaşık 1 ay süren yolculukla sürgün edilmiştir.

Bu sürgün esnasında kaynaklara göre 17 bin ile 20 bin kişi hayatını yitirmiştir.
İlk etapta Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a sürülen halkımız, daha sonra 1989 Özbekistan, Fergana olaylarından sonra Rusya, Ukrayna ve Azerbaycan’a göç etmişlerdir. Rusya’dan da daha sonra ABD’ye göç eden Ahıska Türkleri, bir asır içerisinde üç defa sürgüne uğrayan bir halk olmuştur.
Sürgünle yok edilmeye çalışılan bir millet, toparlanarak zorlukları yenerek birlik ve beraberliğini sağlayan Ahıska Türkleri, 71 yıldır öf ve adetlerini, kültürünü, dilini ve dinini unutmadan bu değerleri ile yaşayan bir halk olmuştur. Yaşadıkları Ülkelerin halkıyla kardeşçe yaşayan, Ülkelerine ekonomik katkı sağlayan ve aynı zamanda çalışkan bir millettir.
Dünyanın değişik bölgelerinde 10 ayrı Ülkede yaşamaktadır. Zamanla STK’lar oluşturarak haklarını ayırmaya, Vatan’a geri dönme mücadelesini başlatmış olup, Bu konuda bazı haklar alınmaya başlanmıştır. Gerek Avrupa Konseyinde gerek ise Gürcistan Makamları ile görüşmelerimiz devam etmektedir.
Bu zaman içerisinde halkımızın değişik Ülkelerden Türkiye’ye göç etmeleri de devam etmiştir. Bu halkımızın bir kısmı vatandaşlık hakkı almış, diğer bir kısmı ise İkamet izni ile kalmaktadır. İnşallah yeni Hükümetimizin kurulması ile birlikte vatandaşlık alınması için çalışmalar devam etmekte olup, yakın bir zamanda sonuçlandırılacaktır. Yine yakın bir tarihte Ukrayna’nın sıkıntılı bölgesindeki 677 ailemizi Türkiye’ye gelecektir.
Bundan sonraki hayatımızda birlik ve beraberlik içerisinde Dünya Ahıska Türkleri Birliği DATÜB olarak çalışmaları sürdürmek en önemli prensiplerimiz olacaktır. Ne demişti milli şairimiz Mehmet Akif; "Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez" Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.
Bu duygularla 71 Yıl önce sürgünde hayatını yitiren Aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum ruhları şad olsun. Allah milletimizi bir daha bu gibi acılardan saklasın. Milletimize bundan sonra mutlu ve huzurlu bir hayat içerisinde yaşamalarını diliyorum.

Saygılarımla,


Ziyatdin Kassanov
Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı