​Ukrayna İstanbul Konsolosu Serhii Revenko, DATÜB Genel Merkezi’ni Ziyaret Etti

Ukrayna’nın İstanbul’daki Konsolosu Serhii Revenko, merkezi İstanbul’da bulunan Dünya Ahıskalı Türkler Birliği Genel Merkezi’ni ziyaret ederek DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar ile görüştü.

Konsolos Revenko, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Ukrayna’dan savaş bölgelerinden çıkarılarak Türkiye’ye getirilen ve Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıskalı Türklerin durumları ve DATÜB faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Revenko, Türkiye’de yaşayan Ukrayna vatandaşı Ahıskalı Türklere konsolosluk işlemlerinde her zaman yardımcı olmaya hazır olduklarını, bu konuda Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu kapılarının daima açık olduğunu vurguladı.

DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar ise Türkiye’nin, Ukrayna’dan getirilen Ahıskalı Türklerin vatandaşlık haklarının kazanılması, Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yaşayan Ahıskalı Türk ailelere daha fazla istihdam sağlanması gibi çalışmaları ve DATÜB’ün bu çalışmalardaki yeri hakkında konuşarak gelecekte Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu ile birlikte yapılacak ortak faaliyetler ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Oldukça samimi ve verimli geçen görüşme sonrası birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.

DATÜB olarak Ukrayna İstanbul Konsolosu’na ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz.