Unutmadık, Unutturmayacağız!

Bundan 73 yıl önce, 14 Kasım 1944 günü Stalin’in emriyle suçsuz ve mazlum bir halk olan Ahıska Türkleri, gece yarısı evlerinden alınarak, insani olmayan vagonlar ile Orta Asya’nın soğuk kış günlerinde yaklaşık 1 ay süren yolculukla sürgün edilmiştir...

Her Ahıskalı aile mutlaka bu yolculukta akrabasını, yakınını kaybetmiştir. Hiçbir suçları olmayan masum ve günahsız yaşlılar, kadınlar, sabiler insanlık dışı bir şekilde yurtlarından sökülüp atıldı. Hayvanlar ahırlarda, ekmekler sacın üzerinde kalmış... İnsanlar bir gece vakti, ne olduğunu bile anlamadan, nereye gittiklerini dahi bilmeden bir meçhule doğru yola çıkarılmışlardır. Aynı aileden gelin bir tarafta, anne baba bir tarafta, çocuklar bir tarafta olmak üzere, ayrı vagonlara dağıtılarak götürülmüşlerdir.

Bu sürgün esnasında, kaynaklara göre 17 bin ile 20 bin kişi hayatını yitirmiştir.

İlk etapta Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a sürülen halkımız, daha sonra 1989 yılında Özbekistan’da Fergana olaylarından sonra Rusya, Ukrayna ve Azerbaycan’a göç etmişlerdir. Daha sonra, Rusya’dan halkımızın bir kısmı ABD’ye göç ederek, bir asır içerisinde üç defa sürgüne uğrayan bir halk olmuştur.

Sürgünle yok edilmeye çalışılan bir millet, toparlanarak, zorlukları yenerek Birlik ve Beraberliğini sağlayan Ahıska Türkleri, 73 yıldır örf ve adetlerini, kültürünü, dilini ve dinini unutmadan bu değerleri ile yaşayan bir halktır. Yaşadıkları Ülkelerin halkları ile kardeşçe kaynaşan, Ülkelerine ekonomik katkı sağlayan ve aynı zamanda çalışkan bir millettir...

Ahıska Türkleri dünyanın değişik bölgelerinde 10 ayrı Ülkede yaşamaktadır. Zamanla STK’lar oluşturarak haklarını aramaya, Vatan’a geri dönme mücadelesini başlatmış olup, bu konuda bazı haklar alınmaya başlanmıştır. Bu zaman içerisinde halkımızın değişik Ülkelerden Türkiye’ye göç etmeleri de devam etmiştir. Milletimizin bir kısmı vatandaşlık hakkı almış, diğer bir kısmı ise İkamet izni ile kalmaktadır.

23 Ağustos 2017 tarihinde, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile İstisnai vatandaşlık başvuruları başlamış olur, başvurlara devam etmektedir. Bu dönemde Ahıska Türkleri için İlk defa Uzun dönem İkamet izni halkımızın almasını sağladık. Yine yakın bir tarihte Ukrayna’nın sıkıntılı bölgesinden Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 677 aile Erzincan’ın Üzümlü ilçesine ve Bitlis, Ahlat’a yerleştirilmiştir...

Bundan sonraki hayatımızda BİRLİK ve BERABERLİK içerisinde Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) olarak çalışmaları sürdürmek en önemli prensiplerimizden olacaktır. Ne demişti milli şairimiz, Mehmet Akif; "Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez" .

Rabbim Birlik ve Beraberliğimizi daim eylesin.

Bu duygularla 73 Yıl önce sürgünde hayatını yitiren Aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah milletimize bir daha bu gibi acılar yaşatmasın. Milletimiz bundan sonra mutlu ve huzurlu bir hayat içerisinde yaşamlarını sürdürmesini diliyorum.

Saygılarımla,

Ziyatdin KASSANOV

Dünya Ahıska Türkleri Birliği

Genel Başkanı