​Zaruri Açıklama

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan Ahıska Türklerine hizmet veren Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşudur.

Gayemiz Ahıska Türkü Soydaşlarımızın yaşadıkları ülkelerdeki problemlere çözüm yolları aramak ve her türlü sorunlarına yardımcı olmaktır.

Genel Başkanımız Sayın Ziyatdin Kassanov’un yoğun görüşmeler sonucu elde ettiğimiz “Uzun Dönem İkamet İzni” ve daha sonra “İstisnai Vatandaşlık” hakları verilmesi milletimizin rahat bir şekilde yaşamasını sağlamak içindir.

Bu işlemlerde yardımcı olmak için Genel Merkez İstanbul olmak üzere Bursa, Antalya ve Erzincan’da yeni temsilcilikler açarak, ücretsiz işlem yapmak şartıyla Ahıskalı Türklerin hizmetine sunulmuştur. Temsilcilik ofislerinde çalışan personel, kira ve tüm masraflar DATÜB tarafından karşılanmaktadır.

Söz konusu 2 gün önce Bursa’da meydana gelen olayda,Ahıska Federasyonu adı altında Ertan Topçu tarafından Ahıska Türkü kadınına darp yapıldığı bildirilmiştir. Fedakarlığın, merhametin, sevginin timsali olan kadınlara el kaldırmanın alçakça bir hareket olduğunu ve DATÜB olarak kadına yapılan saldırılar kimin tarafından yapılırsa yapılsın, karşısında olduğumuzu ve şiddetle kınadığımızı bildirmek isteriz. Gayesi Milletine hizmet veren Dünya Ahıska Türkleri Birliğinin yaşanmış olayda en ufak bir bağlantısının olmadığını ve olamayacağını belirmek isteriz.

Genel Başkanımız Sayın Ziyatdin Kassanov’a durum iletilmiş olup, şu anda Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Bakü ziyaretinden dolayı Genel Başkanımızda Bakü’de bulunmaktadır. Programını yarıda keserek Türkiye’ye dönecek olan Genel Başkanımız, Bursa ve diğer şehirlerde Federasyona bağlı derneklerle toplantı yaparak, olayda adı geçen şahıs hakkında karar verecektir.

Son olarak şunu belirtmek isteriz ki; Halkımız üzerinden para kazanılmasına asla müsaade edilmeyecektir. Genel Başkanımızın birçok video konuşmasında
“Uzun Dönem İkamet İzni” ile “İstisnai Vatandaşlık” Devletimizin bizler için verdiği bir haktır. Bunun üzerinden hiç kimsenin para kazanmasına izin verilmemesini ifade etmiştir.

Temsilciliklerimizin açılması bu tip fırsatçıların ortadan kaldırılması içindir. Milletimizden tek isteğimiz, bu tip insanlara fırsat verilmemeli ve para isteyenleri önce DATÜB olmak üzere ilgili Makamlara şikayette bulunmalarıdır.

Tekrar saldırıya uğrayan kadına şiddet uygulayan şahsı kınıyor, konunun yakından takip ettiğimizi belirtmek isteriz.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB)